Koronawirus w Polsce: Życie niepełnosprawnych i seniorów jest zagrożone. Może umrzeć nawet 40 tysięcy osób!
Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami alarmuje - zagrożone jest zdrowie i życie ponad 150 tysięcy osób z niepełnosprawnościami i seniorów przebywających w instytucjach opieki całodobowej. Wszystko za sprawą tego, że wspomniane placówki nie są dostosowane do funkcjonowania w obliczu epidemii koronawirusa.
Prognozy są naprawdę przerażające. Zdaniem twórców apelu, jeśli polskie władze nie podejmą odpowiednich działań nasz kraj nawiedzi kryzys i powtórzy się dramatyczna sytuacja z Hiszpanii, Włoch czy Francji, gdzie zmarły już tysiące mieszkańców domów pomocy społecznej i innych placówek całodobowych.
Jeśli podobny kryzys nawiedzi Polskę, umrzeć może nawet 1/3 mieszkańców domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych i zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, a zatem ponad 40 tysięcy osób z niepełnosprawnościami i seniorów - alarmują autorzy wystąpienia do najwyższych polskich władz.
Sytuacja w domach opieki jest dramatyczna. Personel jest na skraju wyczerpania, przeprowadza się zbyt mało testów na obecność koronawirusa
Zaniepokojony sytuacją jest także Rzecznik Praw Obywatelskich, do którego docierają sygnały, że w niektórych placówkach opieki całodobowej zagrożone jest życie i zdrowie przebywających tam osób.
Z dnia na dzień trzeba obejmować kwarantanną cały lub prawie cały personel. Ci, którzy jeszcze mogą pracować, znajdują się na skraju wyczerpania - zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Niektóre placówki alarmują, że konieczna jest ewakuacja - czytamy na stronie internetowej RPO.
Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych w związku z alarmującą sytuacją wystosowało apel do prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego, w którym przedstawiono propozycje rozwiązań przeciwdziałających narastaniu kryzysu domach opieki w warunkach rozszerzającej się epidemii. Do apelu podłącza się także Rzecznik Praw Obywatelskich. Wśród proponowanych działań wymienia się m.in.
- Powołanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego (ZZK) ds. osób z niepełnosprawnościami przy Pełnomocniku Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
- Zapewnienie ciągłości świadczenia usług osobom z niepełnosprawnościami i osobom starszym (w tym poprzez wykorzystanie zasobów WOT).
- Monitorowanie sytuacji mieszkańców instytucji stałego pobytu oraz osób korzystających z usług społecznych.
Podstawowe znaczenie ma kwestia dostępu domów opieki do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 oraz certyfikowanych środków ochrony osobistej. Testy na obecność koronawirusa nie mogą obejmować tylko osób hospitalizowanych, a wywiad epidemiologiczny i występujące objawy powinny być bezwzględnym wskazaniem do wykonania testu. - dopowiada Rzecznik Praw Obywatelskich.