Wyleczysz, gdy leczysz. Nie bój się poprosić o pomoc w starciu z depresją

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju. To choroba, która znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie
Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju. To choroba, która znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie 123rf
Depresja jest chorobą, która może dotknąć każdego - nie pyta o wiek, płeć, zawód czy grubość portfela. W Małopolsce z jej powodu w pierwszej połowie ub. roku leczyło się blisko 17 tysięcy osób.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku będzie ona najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią około 1,2 mln osób. Dane Narodowego Funduszu Zdrowia pokazują, że do połowy ub. roku w Małopolsce z jej powodu do lekarzy zgłosiło się blisko 17 tys. osób - w zdecydowanej większości kobiet. A epizody depresyjne były jednym z najczęściej rozpoznawanych zaburzeń psychicznych - obok zaburzeń lękowych, schizofrenii, zaburzeń adaptacyjnych czy problemów powodowanych ciężkim stresem.

Gdzie znajdą pomoc osoby mierzące się z depresją czy innymi zaburzeniami psychicznymi? W przypadku dorosłych podstawowym elementem zmiany modelu opieki psychiatrycznej jest pilotażowy program centrów zdrowia psychicznego. Oferują one osobom w kryzysie psychicznym bezpłatne wsparcie - bez skierowania i konieczności wcześniejszego umawiania wizyty.

Pomoc w ramach CZP jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb. Plan leczenia może obejmować regularne wizyty u psychiatry, psychoterapię indywidualną czy grupową, pobyt na oddziale dziennym, wizyty w domu pacjenta zespołu leczenia środowiskowego i pracę z nim oraz jego rodziną, a w razie potrzeby także pobyt w szpitalu. Jeśli specjaliści uznają, że chory wymaga pilnej pomocy, leczenie startuje w cią-gu 72 godzin od pierwszej wizyty w centrum.

W Małopolsce obecnie działa 15 centrów zdrowia psychicznego - najwięcej w kraju. W ubiegłym roku skorzystało z nich ponad 116 tysięcy osób.

W przypadku dzieci czy nastolatków zmagających się z trudnościami psychicznymi nowy model opieki jest podzielony na trzy tzw. poziomy referencyjne. Taki podział pozwala rozpocząć leczenie na jak najwcześniejszym etapie rozwoju zaburzeń, zanim niezbędna stanie się farmakoterapia czy pobyt w szpitalu, i dostosować wsparcie dla chorego. W ramach każdego poziomu placówki udzielają bowiem pomocy pacjentom o różnych potrzebach zdrowotnych.

Pierwszą pomoc zapewniają ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Można się do nich zgłosić bez skierowania, a oferowane wsparcie składa się m.in. z porad psychologicznych, psychoterapii indywidualnej czy rodzinnej. Podstawą leczenia jest zaś praca w środowisku pacjenta, czyli w domu i gronie rówieśników.

Jeśli młody człowiek wymaga także konsultacji lekarzy psychiatrów, zapewniają je lecznice z II poziomu referencyjnego - centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Ostatni, trzeci poziom opieki jest przeznaczony dla tych najciężej chorych, w przypadku których niezbędny jest całodobowy pobyt w szpitalu.

W Małopolsce za wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym na wszystkich poziomach referencyjnych odpowiadają 54 placówki. 36 to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej - co najmniej jeden w każdym powiecie; 15 to centra zdrowia psychicznego (w tym 11 z oddziałami dziennymi). Na III poziomie referencyjnym pomocy udzielają trzy szpitale, które oferują całodobową, stacjonarną opiekę psychiatrów.

Nasza analiza pokazuje, że w 2023 roku z pomocy ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej skorzystało ponad 31 tys. dzieci. Ponad 15 tys. przyjęto w centrach zdrowia psychicznego, a 1,4 tys. na oddziałach stacjonarnych w szpitalach.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyleczysz, gdy leczysz. Nie bój się poprosić o pomoc w starciu z depresją - Dziennik Polski

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia