Koronawirus: maseczki obowiązkowe, ale nie dla wszystkich. Kto nie musi stosować się do nakazu? Jak zrobić domową maseczkę ochronną?

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Maseczka ochronna domowej roboty to dobra forma ochrony przez koronawirusem. Maseczki chirurgiczne lepiej zostać lekarzom i pielęgniarkom, którzy na co dzień stykają się z zakażonymi
Maseczka ochronna domowej roboty to dobra forma ochrony przez koronawirusem. Maseczki chirurgiczne lepiej zostać lekarzom i pielęgniarkom, którzy na co dzień stykają się z zakażonymi pixabay
Maseczki ochronne początkowo odradzano stosować profilaktycznie osobom, chcącym uchronić się przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Najnowsze wyniki badań oceniających stopień bezpieczeństwa gwarantowany przez osłonięcie nosa i ust maseczką ochronną sugerują, że pierwotne zalecenia były błędne. O ile maseczki chirurgiczne najlepiej zostawić potrzebującej ich służbie zdrowia, w domowym zaciszu łatwo można wykonać maseczkę ochronną z resztek materiałów lub starych ubrań. Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej wszedł w życie 16 kwietnia. Kto jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczki?

Koronawirus a maseczki ochronne

Koronawirus rozprzestrzenia się przede wszystkim drogą kropelkową, czyli za pośrednictwem śliny uwalnianej podczas kichania, czy kasłania przez osobę zakażoną. Amerykański wirusolog, główny ekspert do spraw chorób zakaźnych i doradca prezydenta Anthony Fauci uważa, że do rozprzestrzenienia się aerozolu zawierającego wirusy może dojść nawet podczas mówienia. Co ważne zgodnie z obecnym stanem wiedzy, nawet 80 procent osób zakażonych przechodzi infekcję koronawirusem SARS-CoV-2 bezobjawowo. Wychodząc do sklepu na zakupy, czy na spacer stwarzają ogromne zagrożenie, ponieważ mimo braku symptomów chorobowych, zakażają przypadkowo spotkane osoby.

Koronawirus: obowiązek noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej

Na początku epidemii odradzano profilaktycznie noszenie maseczek ochronnych. Ta zasada obowiązuje także teraz, jednak dotyczy maseczek medycznych (chirurgicznych oraz N95), które należy pozostawić najbardziej potrzebującej ich służbie zdrowia.

3 kwietnia 2020 roku Amerykańska agencja rządowa ds. Prewencji i Kontroli Chorób (Centers for Disease Control and Prevention) zaleciła, aby w miejscach publicznych ludzie osłaniali twarz, a szczególnie usta i nos za pomocą materiałowych, domowych maseczek ochronnych.

Czytaj także

W Polsce 9 kwietnia na konferencji prasowej, minister zdrowia Łukasz Szumowski, wprowadził obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Decyzja obowiązuje od 16 kwietnia. Zamiast maseczki można usta i nos zakrywać chustą, czy szalikiem. Jak podaje minister zdrowia, będziemy nosić maseczki do momentu wynalezienia szczepionki

Jak wskazują dowody, COVID-19 może zostać przeniesiony przed wystąpieniem objawów, transmisja w społeczności może zostać zmniejszona, jeśli wszyscy, w tym osoby zakażone, ale bezobjawowe i zakaźne, noszą maski – zaznaczają autorzy badania opublikowanego na łamach czasopisma Lancet [1]

Sprawdź, jak uchronić się przed koronawirusem!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Koronawirus a domowe maseczki ochronne

Noszenie maseczki ochronnej w miejscach publicznych może utrudniać rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, w mechanizmie zapobiegania wdychaniu zakaźnych kropelek, oraz ich późniejszemu wydychaniu i rozprzestrzenianiu. Wyniki badań sugerują, że maseczki ochronne wykonane w domu hamują rozprzestrzenianie się wirusa nawet o 50 procent. Ponieważ są gorzej dopasowane do kształtu twarzy, mniej przylegają do skóry oraz są zrobione z nieprofesjonalnych materiałów, ich skuteczność jest mniejsza – ale nadal istotna – w porównaniu do ochrony gwarantowanej przez specjalistyczne maseczki medyczne.

W myśl zasady "Ja chronię Ciebie, a Ty chronisz mnie", noszenie maseczki ochronnych bardziej zwiększa bezpieczeństwo innych, niż nas samych. Jednak obecność materiału zabezpieczającego na twarzy, ogranicza możliwość samodzielnego przeniesienia cząstek wirusa za pomocą dłoni. Połączenie tej formy zabezpieczenia z zachowaniem dystansu społecznego (obecnie zalecana odległość to 2 metry) i częstym myciem rąk, istotnie zmniejsza szanse na dalsze rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Polecamy przeczytać:

W badaniu oceniającym skuteczność profesjonalnych maseczek ochronnych w porównaniu do maseczek ochronnych domowej roboty w stosunku do wirusa grypy [2] wszystkie rodzaje okazały się skuteczną formą ochrony, ale w różnym stopniu. Domowe maseczki chroniły przez przenoszeniem cząstek wirusa do wewnątrz organizmu, oraz zapobiegały przenoszeniu ich na zewnątrz. Pomimo niedoskonałego dopasowania i przylegania stanowiły lepszą ochronę populacji przed rozprzestrzenianiem się wirusa, niż ich brak. Najmniejszą skuteczność ochronną stwierdzono w przypadku dzieci.

W nowszym badaniu [3]oceniającym skuteczność domowych maseczek stwierdzono, że stanowią skuteczną formę ochrony przed wirusami. Preferowane materiały na domową maseczkę to poszewka na poduszkę i t-shirt wykonany w stu procentach z bawełny. Wyższą skutecznością odznaczał się lekko rozciągliwy materiał koszulki, ponieważ uznano, że może zapewnić lepsze dopasowanie. Skuteczniejsze były maseczki dwuwarstwowe w porównaniu do jednowarstwowych.

Wyniki eksperymentów [3], w których trakcie osoby z maseczką miały za zadanie kaszleć wykazały, że zarówno maska ​​chirurgiczna, jak i maseczka ​​domowej roboty zmniejszyły całkowitą liczbę mikroorganizmów wydalonych podczas kaszlu. Należy jednak podkreślić, że specjalistyczne maseczki ochronne gwarantowały 3-krotnie wyższą skuteczność. Konkluzją autorów, była sugestia, że stosowanie maseczek domowej roboty powinno być ostatecznością, ale jest lepsze niż niezapewnienie tej formy ochrony.

Kto jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczki?

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych nie dotyczy:

  • osób w samochodzie samodzielnie lub w towarzystwie osób, z którymi na co dzień mieszkamy,
  • osób, które mają trudności w oddychaniu, lub nie są zdolne do samodzielnego zakrywania ust i nosa,
  • dzieci, które nie ukończyły 4. roku życia,
  • osób podczas legitymowania przez uprawnione organy, w celu ustalenia lub weryfikacji ich tożsamości, albo konieczności identyfikacji,
  • żołnierzy wykonujących obowiązki służbowe,
  • duchownych podczas obrzędów religijnych,
  • osób przebywających w lesie.

Domowe maseczki ochronne można w kilka minut wykonać samodzielnie.

Zasady korzystania z maski ochronnej przed koronawirusem

Za najskuteczniejszą metodę ochrony przed koronawirusem, WHO uznaje dokładne mycie rąk wodą z mydłem lub za pomocą preparatu dezynfekującego. Taki powinien zawierać minimum 60 procent alkoholu. Oczyszczania rąk nie należy pominąć podczas nakładania maseczki ochronnej na twarz oraz jej zdejmowania.

Zużytą maskę należy zamknąć w pojemniku lub szczelnej torebce i wyrzuć do kosza na odpady, albo wyprać w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza. Po zdjęciu maski także zalecane jest zadbać o higienę dłoni. Dzięki temu ogranicza to możliwość przetrwania wirusów, które po dostaniu się do organizmu zaczną się namnażać.

Czytaj także

Jak poprawnie nosić maseczki ochronne?

Źródła:

  1. Feng S, Shen C, Xia N, Song W, Fan M, Cowling BJ: Rational use of face masks in the COVID-19 pandemic. The Lancet Respiratory Medicine, 20.03.2020
  2. Sande M. Teunis P. Sabel R.: Professional and Home-Made Face Masks Reduce Exposure to Respiratory Infections among the General Population. Plos One, 2008.
  3. Davies A. Thompson K-A. Giri K. Kafatos G. Walker J. Bennett A.: Testing the Efficacy of Homemade Masks: Would They Protect in an Influenza Pandemic? Disaster Medicine and Public Health Preparedness, 2013.

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ewelina

Skoro BEZOBJAWOWE ZAKAŻENIE - TO NOŚCIE BEZOBJAWOWE MASECZKI.A jak powszechnie wiadomo - MASECZKI, CZY TEŻ INNE NAMORDNIKI PRZED NICZYM NIE CHRONIĄ - A MAŁO TEGO - SĄ SZKODLIWE!!!! LUDZIE! - WŁĄCZCIE MYŚLENIE!!!!!

E
Elżbieta Majewska

Ja mam nadzieję, że ludzie nie zaczną teraz masowo ściągać tych maseczek, bo może się to źle skończyc.. jak ktoś nie wie, gdzie dostać dobre maseczki to polecam medclean.com.pl, sprawdzony przeze mnie

B
Basia

Mam zaprzyjaźnioną sąsiadkę, która uszyła mi kilka sztuk, gdy był problem z ich dostaniem. Teraz zamówiłam na https://www.pomocedlaseniora.pl/1287-rekawiczki-jednorazowe maseczki i rękawiczki jednorazowe. Fakt, nie jest trudno zrobić taką maseczkę. Poruszył mnie bardzo temat, gdy w całej Polsce było pełno materiałów, zdjęć jak Polacy robią maseczki w domach i dostarczają je potrzebującym. My jako naród potrafimy się zjednoczyć w trudnych chwilach i dać sobie wzajemnie wsparcie. Wsparcie teraz też potrzebują lokalne biznesy. Miejmy nadzieję, że wszystko wróci niedługo do normy.

G
Gość

"...Rządzi koronawirus. Symbolem obecnej nienormalności stał się zakaz wstępu do lasu i mandaty za skorzystanie z bezdotykowej myjni samochodowej. Ludzie miotają się jak wystraszone owce. Kolejne restrykcje stają się coraz mniej zrozumiałe. Komunikaty wysyłane przez rządzących są sprzeczne i to, co było dobre wczoraj, dziś jest złe, a to co wczoraj było odradzane, dziś jest zalecane. Przykład? Minister zdrowia Łukasz Szumowski oświadczył 26 lutego, że maseczki nie chronią przed koronawirusem, więc nie wie, po co ludzie je noszą. Ten sam minister stwierdził na początku kwietnia, że „powinniśmy już powoli iść w kierunku obowiązkowych maseczek na ulicach, w sklepach, w pracy”. Nic dziwnego, że część Polaków uważa, iż rząd mataczy. A przecież chodzi o naszą przyszłość..."

https://wprawo.pl/katarzyna-ts-nowa-normalnosc-czy-politycy-pozwola-nam-zyc-jak-dawniej/

G
Gość

To jest śmieszne ! Nie noszenie maseczek ale, że dopiero od 16 kwietnia. To powinno być dawno tak jak w innych krajach. Każdy je ma, chustkę czy majtki na pewno. Biznes się kręci, a ludzie umierają. Oszukują ludzi,żze się uchronią i tyle. Wara iść np. na cmentarz. Ewentualnie z obstawą pod pomnik w centrum miasta można.

A
Anna
13 marca, 20:23, jml13060:

Skoro maseczki są złe poza szpitalem, to po co są noszone przez ekipy wyjazdowe (w karetkach) zabierające chorych zainfekowanych wirusem z mieszkań, ulic, komunikacji miejskiej, … ? Po co im te kombinezony, rękawiczki i kaptury? Uważam, że pis-propaganda uprawiana w mediach chce nas zniechęcić do stosowania środków ochrony osobistej. Pytanie dlaczego?! Braki rynkowe? Fotografie z całego świata pokazują ludzi w maseczkach - w metrze, na lotniskach, na ulicach, … . Czy to są głupcy (?) , a my Polacy jesteśmy (naj-)mądrzejsi. Ja tam wolę nosić maseczkę. Wolno mi? Komuś to przeszkadza? Kiedyś środowiska lekarzy były przeciwny myciu rąk przed i między zabiegami chirurgicznymi, odkażaniu narzędzi, … no bo po co? Fanaberie jakieś.

tylko tych maseczek nigdzie nie ma!!!

A
Anna

maseczek nie ma w tym rzecz, jednorazowe są od miesiąca nie do kupienia! wysłano do Chin, do Niemiec itp.

j
jml13060

Skoro maseczki są złe poza szpitalem, to po co są noszone przez ekipy wyjazdowe (w karetkach) zabierające chorych zainfekowanych wirusem z mieszkań, ulic, komunikacji miejskiej, … ? Po co im te kombinezony, rękawiczki i kaptury? Uważam, że pis-propaganda uprawiana w mediach chce nas zniechęcić do stosowania środków ochrony osobistej. Pytanie dlaczego?! Braki rynkowe? Fotografie z całego świata pokazują ludzi w maseczkach - w metrze, na lotniskach, na ulicach, … . Czy to są głupcy (?) , a my Polacy jesteśmy (naj-)mądrzejsi. Ja tam wolę nosić maseczkę. Wolno mi? Komuś to przeszkadza? Kiedyś środowiska lekarzy były przeciwny myciu rąk przed i między zabiegami chirurgicznymi, odkażaniu narzędzi, … no bo po co? Fanaberie jakieś.

G
Gość

W artykule została naniesiona poprawka. Dziękujemy czytelnikom za wnikliwą analizę materiału :)

E
Endriu

Maseczki medyczne sa co najwyżej przeciwbakteryjne wirus jest dużo mniejszy i przejdzie przez maske

G
Gość
25 lutego, 20:12, Gość:

Bzdura, wirus nie namnaża się poza organizmem.

To prawda, ale przecież może przetrwać w środowisku, a gdy dostanie się do organizmu, zacznie się namnażać. Dezynfekcja ma zniwelować wirusa, aby nie dostał się do organizmu i nie miał dogodnych do rozwoju warunków do życia.

G
Gość
25 lutego, 20:12, Gość:

Bzdura, wirus nie namnaża się poza organizmem.

I ta pani redaktor studia kończyła? i takie bzdury pisze

Niestety nie jest to korzystne dla osoby noszącej maseczkę, ponieważ w okolicy ust panuje wówczas nieco wyższa temperatura i wilgotność, a to czynniki idealne do namnażania się wirusa.

G
Gość

Bzdura, wirus nie namnaża się poza organizmem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3