Spis treści
Możliwy koniec stanu epidemii?
Czy epidemia koronawirusa wreszcie się skończy? Eksperci sugerują, że wciąż będzie on występował w niektórych regionach, stając się chorobą endemiczną – przestanie więc być globalnym zagrożeniem. Już teraz schodzi na drugi plan z powodu wzrostu zachorowań na sezonową grypę. Czy w związku z tym zakończony zostanie stan zagrożenia epidemicznego?
– Nie wykluczmy takiego rozwiązania, ale potrzebujemy jeszcze chwili czasu, aby specjaliści nam doradzili, czy jest to ten moment, w którym możemy sobie na to pozwolić – powiedział premier Mateusz Morawiecki zapytany podczas konferencji w Czeladzi o to, czy byłoby to możliwe od 1 stycznia 2023 r. Wskazał też, że już wiele razy zostaliśmy zaskoczeni przez pandemię COVID-19. – Wolimy upewniać się w bardzo wielu ośrodkach analitycznych, a także patrzeć na to, co robią inni.
Szef rządu ocenił jednocześnie, że COVID-19 jesienią tego roku nie stanowi takiego zagrożenia, jakiego jeszcze parę miesięcy temu się obawiano.
– Robiliśmy latem regularne spotkania rady i specjalistów, bo baliśmy się tego, co wyniknie z tej kolejnej fali koronawirusa – przypomniał. Zwrócił również uwagę na to, że zdaniem ekspertów wydaje się, że grypa powoli staje się przynajmniej tak samo groźna jak koronawirus.
Dowiedz się także na temat:
Maseczki wciąż obowiązkowe do końca roku
Stan zagrożenia epidemiologicznego wprowadzono w Polsce 16 maja 2022 r., gdy rozporządzeniem Ministra Zdrowia zniesiony został stan epidemii (pandemii). Obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 r.
Obowiązek noszenia maseczek został natomiast z czasem ograniczony, ale był podtrzymany i przedłużany. Pod koniec października 2022 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego, zgodnie z którą obowiązek noszenia maseczek w szpitalach i aptekach zostaje przedłużony do 31 grudnia 2022 r.
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, przedłużenie obowiązku noszenia maseczek w szpitalach i aptekach jest uzasadnione:
- aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również liczbą świadczeń opieki zdrowotnej (w tym w warunkach szpitalnych) udzielanych osobom zakażonym tym wirusem;
- sytuacją w innych państwach, a w szczególności tych sąsiadujących z Polską.
(PAP)
Przeczytaj również:
Aleksandra Kiełczykowska, Mateusz Babak
ak/ mtb/ joz/ arz
Źródło:
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?