CZYTAJ TEŻ:
Alarmujące informacje nadeszły w poniedziałek rano z Iranu. Według mediów powołujących się na agencję Associated Press, w świętym mieście Kom z powodu wirusa Covid-19 zmarło już co najmniej 50 osób. To gwałtowny wzrost zgonów w tym kraju. Wcześniejsze oficjalne dane mówiły o 8 przypadkach zgonów z powodu koronawirusa.
Niepokojący jest też fakt, że do zgonów doszło w mieście, do którego przybywa wielu szyickich pielgrzymów, nie tylko z Iranu, ale także np. z Iraku. To może doprowadzić do jeszcze większego rozprzestrzenienia się choroby. Jak podają media, Kuwej i Irak zabroniły już podróży swoich obywateli do Iranu.
Światowa Organizacja Zdrowia obawia się, że koronawirus może rozprzestrzenić się na inne kraje Bliskiego Wschodu. Pierwsze przypadki zachorowań na Covid-19 odnotowano w Kuwejcie, Bahrajnie i Afganistanie - informuje "The Guardian".
Koronawirus. Gdzie odnotowano przypadki zarażenia wirusem z Wuhan? Interaktywna mapa zachorowań online
Istnieją też duże obawy o rozniesienie go do krajów afrykańskich, zwłaszcza tych ubogich, w których nie ma zapewnionej opieki zdrowotnej dla mieszkańców. WHO już przeszkoliła kilkanaście tysięcy osób do niesienia ewentualnej pomocy w środowiskach chorych w tego typu krajach.
Niepokojący jest również wysoki wzrost zachorowań we Włoszech. Co najmniej 152 osoby zarazone w tym kraju i kilka ofiar śmiertelnych spowodowały, że władze wprowadziły nadzwyczajne środki mające zapobiec dalszemu gwałtownemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Jak podaje agencja Reuters, na północy kraju, w rejonach Mediolanu i Wenecji, zamknięto szkoły, uniwersytety, muzea, kina na najbliższy tydzień. Odwołano również słynny karnawał w Wenecji. Nie odbędzie się także tego typu impreza w Mediolanie. Włochy są krajem, w którym odnotowano najwięcej - poza krajami azjatyckimi - przypadków zachorowań na koronawirusa.
Jak poinformowały media katolickie, arcybiskup Mediolanu Mario Delpini zawiesił do odwołania odprawianie dla wiernych Mszy świętych w kościołach. Decyzja wydana na podstawie zarządzenia regionu Lombardii, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i obowiązuje od poniedziałku wieczorem - informuje portal Chiesa di Milano.
Według wielu ekspertów Światowa Organizacja Zdrowia może ogłosić wkrótce stan pandemii koronawirusa. Pandemię ogłasza się wówczas, gdy choroba zakaźna występuje w tym samym czasie w różnych środowiskach i w wielu krajach na różnych kontynentach. W ostatnich dniach odnotowano gwałtowny wzrost przypadków zachorowań w Korei Południowej. Liczba chorych w niedzielę wynosiła tam ponad 600 osób. Wiele krajów zakazuje już podróży swoich obywateli do tego Korei Płd.
Dotychczas na koronawirusa zachorowało ponad 77 tys. osób na całym świecie, z czego około 75 tys. przypadków dotyczą Chin. Władze w Pekinie poinformowały o odwołaniu posiedzenia parlamentu tego kraju w związku z epidemią.
Zagrożona Europa Środkowa?
W związku z alamem dotyczącym koronawirusa w północnych Włoszech zachodnie media przestrzegają przed możliwością rozprzestrzenienia się wirusa Covid-19 na kraje Europy Środkowej - Austrię i inne kraje tego regionu. Jak pisze „Guardian”, w niedzielę zawieszono kursowanie pociągów z Austrii do północnych Włoch. Po czterech godzinach wznowiono połączenia. Władze Niemiec zapowiedziały, że nie wprowadzą ograniczeń w podróżach do Włoch. Być może wprowadzona kwarantanna w miasteczkach północnych Włoch pozwoli na powstrzymanie wirusa.
Polska bezpieczna?
Informacje o rozlewaniu się epidemii na Włochy spowodowały spadki na warszawskiej giełdzie. Pojawiają się też pytania o zabezpieczenie naszego kraju przed ewentualnym pojawieniem się pierwszych przypadków koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki uspokajał w poniedziałek, że służby czuwają. - Dla osób wracających samolotami mamy dodatkowe badania temperatury. Linie lotnicze LOT wyposażają się w termometry, by ten element diagnostyki móc bardzo szybko wykorzystać - mówił Morawiecki.
- Rozmawialiśmy ze wszystkimi wojewodami i wojewódzkimi inspektoratami sanitarnymi o tym, co trzeba robić w celu ograniczania ryzyka. Mamy gotowe dwa laboratoria i uruchamiamy kolejne laboratoria inspekcji sanitarnej - mówił premier. Dodał, że dla wszystkich Polaków wracających z zagranicy przygotowano komunikaty SMS z zasobem informacji: jak należy się zachowywać, jakie są objawy pojawienia sie koronawirusa i czego należy się wystrzegać.
Z kolei w mediach społecznościowych wiele jest głosów od samych lekarzy i pracowników służby zdrowia, że placówki nie mają opracowanych procedur na wypadek pojawienia się pacjentów z podejrzeniem koronawirusa.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że uruchamiane są dodatkowe laboratoria do badania koronawirusa. - Wirusa w Polsce nie ma. Wszystkie służby medyczne są w gotowości. Te same procedury, które dotyczyły osób wracających z Chin, będą dotyczyły osób wracających z Włoch - powiedział minister.
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE O WIRUSIE Z WUHAN:
- Czy zamawiając z AliExpress można zarazić się koronawirusem?
- Nad Wuhan unosi się tajemnicza mgła. To "smog śmierci"
- Koronawirus. Chiny mają już prototyp szczepionki!
- Monterzy wrócili z Chin do Trójmiasta. Nie zostali zbadani
- Naukowcy USA: Groźny wirus mógł "uciec" z laboratorium Chin!
- Wrocławska firma ofiarą chińskiego koronawirusa