Walka z nowotworami to jedno z głównych założeń polityki Komisji Europejskiej w dziedzinie ochrony zdrowia. Szefowa KE Ursula von der Leyen chce, aby Europa stała się liderem w udoskonalaniu profilaktyki i leczenia chorób nowotworowych.
Pierwotnie Europejski Plan Walki z Rakiem miał zostać zaprezentowany 7 maja ubiegłego roku, ale te plany pokrzyżował wybuch pandemii koronawirusa, który dodatkowo utrudnił wielu pacjentom dostęp do diagnostyki onkologicznej.
Przeczytaj również:
- Liczba osób z nowotworami niestety rośnie. W nowym planie stawiamy sobie ambitne cele - powiedziała w środę von der Leyen. - Chcemy uratować jak najwięcej żyć. By osiągnąć ten cel, przeznaczymy znaczne środki finansowe pochodzące w szczególności z programu badawczego "Horyzont Europa". To, co budzi nasz szczególny niepokój, to potrzeba zapewnienia takiego samego dostępu do nowoczesnego leczenia wszystkim obywatelom UE - podkreśliła.
Komisja Europejska planuje przeznaczyć na Europejski Plan Walki z Rakiem łącznie 4 miliardy euro.
Priorytetami w zakresie walki z nowotworami mają być: profilaktyka, wczesna diagnoza, leczenie i dalsza opieka. Taka strategia ma pomóc pacjentom oraz ich rodzinom, ale także odciążyć systemy ochrony zdrowia w poszczególnych państwach członkowskich.
- Głęboko wierzymy, że to innowacje, zaawansowane badania i nowoczesne technologie pozwolą nam dokonać skutecznych zmian - mówił podczas konferencji prasowej Margaritis Schinas, komisarz ds. promowania europejskiego trybu życia. - Chodzi o to, by usprawnić diagnostykę i spersonalizować metody terapii tak, by były skrojone idealnie pod każdego pacjenta - dodał.
UE może uzupełniać działania państw członkowskich w zakresie walki z rakiem na podstawie artykułu 168 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) mówiącym o "poprawie zdrowia publicznego, zapobieganiu chorobom i dolegliwościom ludzkim oraz usuwaniu źródeł zagrożeń dla zdrowia fizycznego i psychicznego".
Nowotwory to druga po chorobach układu krążeniowego przyczyna śmierci w państwach UE. Według danych Komisji Europejskiej, w 2020 roku raka zdiagnozowano u 3,7 miliona mieszkańców Unii Europejskiej, a 1,3 miliona zmarło z tego powodu. Zdaniem lekarzy aż 40 procent przypadków zachorowań można uniknąć dzięki regularnie przeprowadzanymi badaniami prewencyjnymi.