Komisja Europejska przedstawiła długo oczekiwany projekt Europejskiego Planu Walki z Rakiem

Wojciech Szczęsny
Fot. Aurore Martignoni / EC-Audiovisual Service
W środę 3 lutego w Brukseli przedstawiono projekt mający ograniczyć śmiertelność obywateli UE związaną z chorobami nowotworowymi.

Walka z nowotworami to jedno z głównych założeń polityki Komisji Europejskiej w dziedzinie ochrony zdrowia. Szefowa KE Ursula von der Leyen chce, aby Europa stała się liderem w udoskonalaniu profilaktyki i leczenia chorób nowotworowych.

Pierwotnie Europejski Plan Walki z Rakiem miał zostać zaprezentowany 7 maja ubiegłego roku, ale te plany pokrzyżował wybuch pandemii koronawirusa, który dodatkowo utrudnił wielu pacjentom dostęp do diagnostyki onkologicznej.

Przeczytaj również:

- Liczba osób z nowotworami niestety rośnie. W nowym planie stawiamy sobie ambitne cele - powiedziała w środę von der Leyen. - Chcemy uratować jak najwięcej żyć. By osiągnąć ten cel, przeznaczymy znaczne środki finansowe pochodzące w szczególności z programu badawczego "Horyzont Europa". To, co budzi nasz szczególny niepokój, to potrzeba zapewnienia takiego samego dostępu do nowoczesnego leczenia wszystkim obywatelom UE - podkreśliła.

Komisja Europejska planuje przeznaczyć na Europejski Plan Walki z Rakiem łącznie 4 miliardy euro.

Priorytetami w zakresie walki z nowotworami mają być: profilaktyka, wczesna diagnoza, leczenie i dalsza opieka. Taka strategia ma pomóc pacjentom oraz ich rodzinom, ale także odciążyć systemy ochrony zdrowia w poszczególnych państwach członkowskich.

- Głęboko wierzymy, że to innowacje, zaawansowane badania i nowoczesne technologie pozwolą nam dokonać skutecznych zmian - mówił podczas konferencji prasowej Margaritis Schinas, komisarz ds. promowania europejskiego trybu życia. - Chodzi o to, by usprawnić diagnostykę i spersonalizować metody terapii tak, by były skrojone idealnie pod każdego pacjenta - dodał.

UE może uzupełniać działania państw członkowskich w zakresie walki z rakiem na podstawie artykułu 168 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) mówiącym o "poprawie zdrowia publicznego, zapobieganiu chorobom i dolegliwościom ludzkim oraz usuwaniu źródeł zagrożeń dla zdrowia fizycznego i psychicznego".

Nowotwory to druga po chorobach układu krążeniowego przyczyna śmierci w państwach UE. Według danych Komisji Europejskiej, w 2020 roku raka zdiagnozowano u 3,7 miliona mieszkańców Unii Europejskiej, a 1,3 miliona zmarło z tego powodu. Zdaniem lekarzy aż 40 procent przypadków zachorowań można uniknąć dzięki regularnie przeprowadzanymi badaniami prewencyjnymi.

W kolejnych slajdach znajdziecie wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia. Stosowanie się do nich może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Jak nie zachorować na raka? Światowa Organizacja Zdrowia pod...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia