Spis treści
Rak płuca częściej atakuje teraz kobiety
Rak płuca to wiodąca przyczyna zgonów na choroby nowotworowe w Polsce. Według dostępnych danych w 2021 r. odpowiadał on za 22 proc. wszystkich zgonów onkologicznych (20,8 tys. pacjentów) oraz 13 proc. nowych rozpoznań (20,5 tys. osób). Niestety, coraz częściej jego ofiarą padają kobiety.
![Lekarka przy biurku ze zdjęciem rentgenowskim](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/12/81/66daa07b2e17f_p.jpg?1725603963)
Podczas gdy liczba nowych przypadków raka płuca wśród mężczyzn spadła o 22 proc., wśród kobiet wzrosła aż o 95 procent, co dotyczy okresu od 2000 roku. Jednak zachorowalność i śmiertelność w 60 procent przypadków wciąż dotyczy panów.
Z raportu pt. „Cancer Dashboard for Poland – Lung Cancer” zaprezentowanego podczas 33. Forum Ekonomicznego w Karpaczu wynika także, iż chorujący na ten raka płuca umierają coraz młodziej. Tak dzieje się jednak nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Więcej niż co czwarty pacjent z tego typu nowotworem odchodzi przed 65. rokiem życia.
– Należy podkreślić, że w ciągu ostatnich pięciu lat zanotowaliśmy w Polsce poprawę wskaźników przeżywalności, choć nie jest ona tak wyraźna jak w innych krajach, np. Szwecji, Dani, Austrii czy na Węgrzech – mówi dr Thomas Hofmarcher ze szwedzkiego Instytut Ekonomiki Zdrowia i Opieki Zdrowotnej (IHE), współautor raportu wraz z Bardh Manxhuka. – W przypadku raka płuca jesteśmy bowiem świadkami rewolucji w sposobie i efektywności jego leczenia, polegającej na odejściu od chemioterapii na rzecz immunoterapii oraz terapii celowanej.
![Ten rak u 90 procent chorych ma właśnie taką przyczynę. Ryzyko można zmniejszyć](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/36/40/66ab245e5e531_o_small.jpg)
Ten rak u 90 procent chorych ma właśnie taką przyczynę. Ryzyko można zmniejszyć
Jest głównym zabójcą Polaków. Najczęstszy nowotwór złośliwy w kraju ma jedną główną przyczynę. To właśnie z jej powodu choruje aż 90 procent osób! To nie wszystko, bo przyczynia się ona do rozwoju rów...
Problemy z leczeniem nowotworów płuc w Polsce
Raport rzuca nowe światło na stan systemu onkologicznej opieki zdrowotnej dzięki wykorzystaniu szczegółowych i wiarygodnych danych, pochodzących m.in. z Krajowego Rejestru Nowotworów. Podkreśla też jednak jego poważne braki. Wąskim gardłem systemu jest to, że tylko ok. 35 proc. placówek leczących raka płuca w Polsce posiada akredytację Centrum Monitorowania Jakości. Jest ona niezbędna do publicznego finansowania badania oceniającego ekspresję PD-L1, które umożliwia dokładne określenie rodzaju nowotworu i włączenie immunoterapii.
– Powszechnie wykorzystanie innowacji wydaje się kluczem do skutecznej walki z globalną epidemią raka płuca – podkreśla dr Hofmarcher. – Problem w Polsce polega na tym, że dostęp do tych innowacji wciąż nie jest powszechnie wykorzystywany.
Tymczasem zachorowań nie ubywa. Jak pokazują bezlitośnie statystyki, liczba nowych przypadków raka płuc w Polsce utrzymuje się na stałym poziomie od dekad i wynosi aż 21 tysięcy rocznie.
– Kluczowym zadaniem dla całego systemu polskiej opieki onkologicznej jest wprowadzenie ustandaryzowanej ścieżki pacjenta z rakiem płuca, która określa sekwencję i ramy czasowe diagnostyki i leczenia oraz odpowiedniej infrastruktury, pozwalającej na wykrywanie raka płuca na jak najwcześniejszym etapie, co znacznie zwiększa poziom przeżywalności – wyjaśnia ekspert. – Obecnie ścieżka pacjenta w Polsce jest o kilka tygodni dłuższa niż w większości krajów zachodnioeuropejskich. Dodatkowo wszyscy pacjenci, niezależnie od miejsca zamieszkania, powinni mieć zapewniony dostęp do najnowocześniejszych leków oraz terapii.
Źródło: Cancer Dashboard for Poland – Lung cancer IHE
Źródło: