Jak żyć dłużej? 10 rzeczy, które pomagają osiągnąć długowieczność i cieszyć się lepszym zdrowiem do końca dni [WYNIKI BADAŃ]

Anna Rokicka-Żuk
Co sprawia, że niektórzy dożywają stu lat? Naukowcy badający tę kwestię mają szereg odpowiedzi, a niektóre z faktów mogą być sporym zdziwieniem. Sprawdź, co robić, by żyć dłużej!
Co sprawia, że niektórzy dożywają stu lat? Naukowcy badający tę kwestię mają szereg odpowiedzi, a niektóre z faktów mogą być sporym zdziwieniem. Sprawdź, co robić, by żyć dłużej! MatissDzelve/pixabay.com
W dążeniu do długowieczności ogromne znaczenie mają codzienne przyzwyczajenia i nawyki. O ile jednak wiemy mniej więcej, co skraca nam życie, czy możemy postępować tak, by je wydłużać? Jak najbardziej! Dowiedz się, w jaki sposób żyć dłużej (i zdrowiej).

Długowieczność to nic innego, jak długość życia przekraczająca oczekiwania, które dla wielu osób w Polsce nie przekraczają nawet 80 lat. Tymczasem ludzkie możliwości pozwalają dożyć nawet 110 lat (osoby takie są nazywane superstulatkami), a spokojnie – setki.

Za długość życia oczywiście odpowiadają geny, ale ich wpływ szacuje się na zaledwie 20-30 procent. Reszta to czynniki zależne od stylu i historii życia. Te, które mają negatywny wpływ na długość życia, to przede wszystkim:

  • niedobór snu,
  • niedobór ruchu,
  • sięganie po używki takie jak papierosy i nadmiar alkoholu,
  • nadmierne spożycie białka, zwłaszcza zwierzęcego,
  • zbyt duża ilość cukru w diecie,
  • nieleczone zbyt wysokie ciśnienie krwi,
  • zaburzenia odżywiania,
  • depresja,
  • impulsywny charakter,
  • brak interakcji społecznych.

Więcej na temat działania tych czynników przeczytasz w galerii:

Na to, jak długo przyjdzie nam być, pracujemy dosłownie każdego dnia. Warto więc wiedzieć, co skraca nam życie – i jak najszybciej wprowadzić odpowiednie zmiany.

Chcesz długo żyć? Tych rzeczy nie rób! Oto największe grzech...

Badania poświęcone wpływowi różnych czynników na ryzyko przedwczesnej śmierci (ze wszystkich powodów, przyczyn sercowych, wskutek choroby nowotworowej itp.) pozwoliły też naukowcom na określenie sposobów, w jakie można wydłużyć egzystencję i spędzić dodatkowe lata we względnym zdrowiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia