Spis treści
Jak często powinno się zmieniać pościel?
Pierzemy ubrania, bieliznę i skarpetki, sprzątamy swoje domy i zmywamy naczynia. Po tych wszystkich męczących czynnościach bierzemy prysznic albo kąpiel i kładziemy się do łóżka. A przyznacie, że nie ma nic lepszego niż zaśnięcie w czystej pościeli. No właśnie, jak często powinniśmy zmieniać pościel?
O częstotliwości zmiany pościeli wypowiedzieli się eksperci, podając konkretne liczby. Zmiana pościeli powinna odbywać się raz w tygodniu lub maksymalnie co dwa tygodnie, choć w pewnych przypadkach zalecane jest nawet codzienne zmienianie poszewek.
– Wiedzieliście, że czasami dermatolodzy zalecają osobom ze zmianami skórnymi na twarzy, aby zmieniali poszewkę od poduszki codziennie? – pisze Sylwia Panek, chemiczka prowadząca profil „W Zdrowym Domu”. – Ja raczej będę Was namawiała, abyście robili to raz na tydzień lub chociaż raz na dwa tygodnie.
Zmiana pościeli jest podyktowana m.in. higieną. Jednym z powodów jest pot, który szczególnie może doskwierać podczas fali upałów.
– Pot wnika w prześcieradła, sprawiając, że nie tylko obrzydliwie pachną, ale także stają się dość zatkane – powiedział dr Browning.
Pościel gromadzi nie tylko pot, ale też martwe komórki skóry, roztocza, a nawet odchody (jeśli śpisz nago).
Jak często prać biustonosz? Dermatolodzy podają dokładną liczbę. Ile można chodzić w jednym staniku?
Kiedy należy zmieniać pościel? Zwróć uwagę na te czynniki
Choć zasada mówi o cotygodniowej zmianie pościeli, to w niektórych sytuacjach należy to robić nawet częściej.
Pościel należy prać częściej w przypadku:
- alergii,
- astmy,
- infekcji lub zmian chorobowych, które mają kontakt z pościelą lub poduszkami,
- nadmiernego pocenia się,
- spania nago,
- spania w łóżku ze zwierzęciem,
- kładzenia się spać bez prysznica,
- jedzenia w łóżku.
Co jest w brudnej pościeli?
Spanie w nieświeżej pościeli może się wiązać z towarzystwem w łóżku, na które niekoniecznie mamy ochotę.
Nieregularne pranie pościeli naraża nas na kontakt z:
- grzybami,
- bakteriami,
- pyłkami,
- sierścią zwierząt,
- wydzielinami ciała,
- potem,
- komórkami skóry.
Choć niekoniecznie może to spowodować chorobę, to nie jest to wykluczone. Dla niektórych osób może się to skończyć egzemą lub kontaktowym zapaleniem skóry. Osoby z alergiami i chorujące na astmę mogą odczuwać silniejsze objawy. Brudna pościel może spowodować, że nawet osoby bez tych dolegliwości mogą kichać i mieć zatkany nos.
Jak prać pościel?
Są dwie różne szkoły prania pościeli i prześcieradeł. Jedna z nich mówi, że powinny być prane w gorącej wodzie, aby zabić wszelkie bakterie, roztocza i grzyby oraz usunąć niektóre plamy (np. po kawie). Druga zaś zaleca pranie pościeli w zimnej wodzie, aby zachowała dobry wygląd i nie niszczyła się tak łatwo.
Warto przeczytać instrukcje dotyczące pielęgnacji, jakie znajdują się na metce czy na etykiecie i dostosowywać pranie do aktualnych potrzeb (np. gorące pranie po chorobie). Zalecane jest też prasowanie pościeli i prześcieradeł po praniu.
Aby pościel dłużej zachowała czystość, należy:
- kłaść się po prysznicu,
- oczyszczać stopy i skarpety przed wejściem do łóżka,
- unikać kładzenia się spoconym do łóżka,
- nie jeść i nie pić w łóżku,
- zmywać makijaż przed pójściem spać,
- unikać nakładania kremów, balsamów i olejków tuż przed pójściem spać,
- nie pozwalać zwierzętom spać w łóżku.
Warto dodać, że poduszki powinny być wymieniane co rok lub dwa lata, choć używanie ochraniacza może pomóc ograniczyć zanieczyszczenia. Kołdry, które są używane z poszewką i regularnie prane lub czyszczone chemicznie, mogą być używane nawet 15 do 20 lat.
Źródła:
- Transmission of dry surface biofilm (DSB) by and through cotton bed sheets IDH Journal
- Fungal contamination of bedding European Journal of Allergy and Clinical Immunology
- Distribution and determinants of house dust mite allergens in Europe: The European Community Respiratory Health Survey II The Journal of Allergy and Clinical Immunology