Ile powinno spać dziecko? Jak zadbać o zdrowy sen niemowlęcia i nastolatka? Sprawdź, jakie błędy możesz popełniać kładąc dziecko spać

Marta Siesicka-Osiak
Dziecko niezależnie od wieku powinno mieć zapewnioną możliwość wystraczająco długiego i spokojnego snu.
Dziecko niezależnie od wieku powinno mieć zapewnioną możliwość wystraczająco długiego i spokojnego snu. alenkasm/123rf
Sen dzieci, a raczej jego brak, to jeden z częstych problemów rodziców. Częste pobudki niemowląt, trudności z zasypianiem starszaków i problem z zagonieniem do łóżek, a potem porannym budzeniem nastolatków, to codzienność w domach na całym świecie. Sprawdź, dlaczego sen jest ważny i jak zadbać o jego prawidłowy przebieg. Dowiedz się, czy twoje dziecko śpi wystarczająco długo.

Spis treści

Dlaczego sen jest ważny?

Rola snu jest często niedoceniana, a wpływa on zarówno na zdrowie, jak i na wiele innych obszarów naszego życia. Jego brak jest szczególnie odczuwany przez dzieci, u których przewlekłe niewyspanie może powodować trudności w rozwoju i problemy ze zdrowiem. Jak podaje Sleep Foundation:

Sen odgrywa kluczową rolę w rozwoju młodych umysłów. Oprócz bezpośredniego wpływu na odczuwanie szczęścia, badania pokazują, że sen wpływa także na czujność i uwagę, funkcje poznawcze, nastrój, odporność, przyswajanie słownictwa, uczenie się i pamięć. Sen ma również istotny wpływ na wzrost, szczególnie we wczesnym dzieciństwie.

Amerykańska Akademia Pediatrii szacuje, że problemy ze snem dotykają od 25 do 50 procent dzieci. Może to powodować problemy ogólnorozwojowe i zaburzenia nastroju, dlatego warto zadbać o higienę snu najmłodszych i starać się, aby zarówno niemowlęta, jak i starsze dzieci miały zapewnione właściwie warunki do odpoczynku.

Dziecko moczy się w nocy? Poznaj przyczyny i metody leczenia moczenia nocnego

Dziecko moczy się w nocy? Poznaj przyczyny i metody leczenia moczenia nocnego

Moczenie nocne to powszechny problem u dzieci. Nie należy go jednak bagatelizować. Jeśli dziecko ukończyło przedszkole, a nadal zdarza mu się regularnie nie dotrzeć do toalety w nocy, należy poszukać ...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Prawidłowy sen

Zadbanie o higienę snu dziecka, jest bardzo istotne, w szczególności jeśli maluch znajduje się w grupie mającej problemy z zasypianiem. Aby nocny wypoczynek przebiegał bez zakłóceń, a samo usypianie się nie przeciągało, warto pamiętać o:

  • trzymaniu się punktów wieczornego rytuału (np. kąpiel, czytanie przez snem, wyciszenie) i stałych porach kładzenia się do łóżka niezależnie od dnia tygodnia,
  • wywietrzeniu sypialni i ustawieniu nieco niższej temperatury niż panuje w niej w ciągu dnia,
  • zaciemnieniu okien, jeśli w pokoju jest za jasno,
  • wyciszeniu pomieszczenia w miarę możliwości.

W sypialni nie powinny znajdować się żadne monitory ani ekrany, a dziecko powinno unikać korzystania z urządzeń elektronicznych tuż przed pójściem do łóżka – najlepiej, aby między oglądaniem bajki czy graniem na komputerze, a udaniem się spoczynek była przynajmniej godzinna przerwa.

Zmęczenie fizyczne sprzyja dobremu snu, ale dziecko nie może być zbyt wyczerpane, bo wtedy mogą nasilić się problemy z zasypianiem. Po południu – nawet do 6 godzin przed snem – najmłodsi powinni unikać jedzenia słodyczy, w szczególności czekolady oraz napojów z dodatkiem kofeiny. Cukier i kofeina mogą niepotrzebnie pobudzać dzieci i znacznie utrudnić im zaśnięcie.

Dowiedz się więcej:

Ile powinno spać dziecko?

Trudności z zasypianiem i częste pobudki to zazwyczaj problem rodziców noworodków i niemowląt. Najmłodsze dzieci, mimo że potrzebują najwięcej snu, często się wybudzają. Powody bywają różne: od mokrej pieluszki, przez głód po przyczyny rozwojowe.

Większość dzieci po ukończeniu 6. miesiąca życia jest w stanie przespać noc bez pobudki na jedzenie, jednak nadal od 25 do 50 proc. z nich budzi się jeszcze w nocy. Część z nich szybko zapada z powrotem snem, część wymaga uwagi i wsparcia ze strony rodzica.

Niezależnie od tego, jak często dziecko się wybudza w nocy, zakłada się, że dla zdrowego rozwoju – w zależności od wieku – powinno przesypiać określoną liczbę godzin. Warto pamiętać, że kwestia długości snu jest bardzo indywidualna, a podane ramy są jedynie rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO):

  • niemowlę (0-3 miesiące) – 14-17 godzin dziennie wliczając w to drzemki,
  • niemowlę (4-11 miesięcy) – 12-16 godzin z drzemkami włącznie,
  • dziecko w wieku 1-3 lata – 11-14 godzin dziennie wliczając drzemki,
  • dziecko w wieku 3-5 lat – 10-13 godzin snu dziennie (w tym ewentualne drzemki).

Starsze dzieci, w wieku szkolnym (6-13 lat), wg zaleceń The National Sleep Foundation (NSF) powinny spać od 9 do 11 godzin, a nastolatki (14-17 lat) od 8 do 10 godzin na dobę.

Źródła:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia