Gula w gardle – czym jest i jakie są jej przyczyny. Jak leczyć uczucie guli w gardle?

Artur Białek
Uczucie guli w gardle znane jest wielu osobom, choć historycznie przypisywano je wyłącznie kobietom. Dzisiaj wiemy, że przypadłość jest niezależna od płci, a jej przyczyny mogą być bardzo różne. Zanim uda się pozbyć guli w gardle, musi być zdiagnozowana główna przyczyna tego uczucia.
Uczucie guli w gardle znane jest wielu osobom, choć historycznie przypisywano je wyłącznie kobietom. Dzisiaj wiemy, że przypadłość jest niezależna od płci, a jej przyczyny mogą być bardzo różne. Zanim uda się pozbyć guli w gardle, musi być zdiagnozowana główna przyczyna tego uczucia. forca (123RF)
Gula w gardle (globus histericus) to stan przemijający lub stały, który sugeruje obecność ciała obcego w gardle. Dolegliwość najczęściej ma podłoże psychosomatyczne, choć w niektórych przypadkach pojawia się w przebiegu schorzeń, m.in. układu pokarmowego i górnych dróg oddechowych. Przeczytaj, skąd się bierze uczucie guli w gardle i czy możliwe jest jego leczenie.

Gula w gardle objawia się jako uczucie przeszkody, co osoby, u których wystąpiła, często określają jako ścisk w gardle. Charakterystyczne jest uczucie, wprowadzające sugestię, że przełykanie, nawet śliny, jest niemożliwe (to złudzenie). Nieprzyjemnemu uczuciu nie towarzyszą dolegliwości bólowe. Stan ten dotyczy przedstawicieli obojga płci, choć częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn.

Gula w gardle a zaburzenia psychiczne

Gula w gardle, czyli globus histericus, jest przypadłością charakterystyczną dla osób z zaburzeniami lub z chorobami psychicznymi. W takiej sytuacji, przypadłość ma podłoże psychosomatyczne. Oznacza to, że dana osoba odczuwa zaburzenia psychiczne, które nie występują – problem ma podłoże w psychice.

Uczucie guli w gardle często dotyczy osób zmagających się z depresją, nerwicą, stanami lękowymi oraz osób, u których występuje osobowość obsesyjna. Gula w gardle może też pojawić się u osób narażonych na działanie silnego stresu, np. wywołanego osobistą tragedią. Sytuacją mogącą wywołać uczucie ścisku w gardle może być też ważny egzamin czy trudna rozmowa z przełożonym (nie bez powodu mówi się, że strach ściska gardło).

Warto przeczytać również:

Pozostałe przyczyny uczucia guli w gardle

Gula w gardle nie zawsze ma podłoże psychosomatyczne. W niektórych przypadkach, nieprzyjemna dolegliwość jest efektem postępującego w organizmie stanu chorobowego. Choroby, którym najczęściej towarzyszy uczucie guli w gardle to:

  • refluks żołądkowo-przełykowy – objawia się zgagą, pustym odbijaniem i uczuciem cofania się treści żołądkowej do przełyku,
  • grzybica przełyku – najczęstsze objawy to: zgaga, nudności, ucisk za mostkiem, utrudnione połykanie,
  • rak krtani – wśród objawów należy wymienić zmianę głosu, chrypę, uczucie ciała obcego w gardle, dolegliwości bólowe gardła i ucha, kaszel, utrudnione oddychanie, zgrubienie w obszarze szyi, spadek masy ciała,
  • zaburzenia motoryki przełyku (achalazja przełyku, rozlany skurcz przełyku i bolesne skurcze przełyku) – podstawowe objawy to zaburzenia połykania,
  • nadczynność tarczycy – najczęstsze objawy to nerwowość, rozdrażnienie, uczucie niepokoju, problemy z koncentracją, bezsenność, zaczerwienienie skóry, wzmożona potliwość, kołatanie serca i redukcja masy ciała,
  • niedoczynność tarczycy – objawia się sennością, zmniejszoną tolerancją wysiłku, suchą skórą, wypadającymi włosami, łamliwymi paznokciami, ciągłym uczuciem zimna, przyrostem masy ciała, spowolnioną pracą serca i spłyconym oddechem.

Dowiedz się również:

Jakie badania wykonać, gdy mamy gulę w gardle?

Gula w gardle wymaga konsultacji laryngologicznej (jeżeli występują inne objawy) lub psychologicznej (jeżeli uczucie ciała obcego w gardle jest jedyną dolegliwością). Problem jest rozpoznawany na podstawie wywiadu z pacjentem i badania fizykalnego. Jeżeli osoba, która zgłasza się z uporczywym ściskiem w gardle, przedstawia także inne symptomy, które wskazują na schorzenie inne niż laryngologiczne, lekarz może zadecydować o skierowaniu pacjenta do właściwego specjalisty, zależnie od współwystępujących objawów. W diagnostyce uczucia guli w gardle o podłożu innym niż psychosomatyczne, istotne jest określenie pierwotnego źródła, powodującego wystąpienie przypadłości. Konieczna jest szczegółowa diagnostyka z uwzględnieniem badań charakterystycznych dla jednostki chorobowej, na którą wskazują objawy.

Z przypadku problemów w postawieniu diagnozy, wykonuje się dodatkowe badania, takie jak: morfologia, RTG przełyku, RTG klatki piersiowej oraz manometria przełyku (badanie ma na celu ocenę kurczliwości mięśni przełyku).

Jak wygląda leczenie guli w gardle?

Gula w gardle wymaga wdrożenia leczenia przyczynowego, właściwego dla danej jednostki chorobowej. Jeżeli przypadłość wynika z zaburzeń psychicznych, konieczne jest podjęcie psychoterapii, w trakcie której pacjent nauczy się metod radzenia sobie ze stresem i technik relaksacyjnych. Lekarz może zalecić przyjmowanie leków antydepresyjnych.

Przeczytaj również:

Choroba refluksowa wymaga przyjmowania leków hamujących wytwarzanie kwasu solnego i wprowadzenia diety zaleconej przez lekarza. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Grzybica przełyku leczona jest antybiotykami, działającymi miejscowo  lub ogólnoustrojowo. W ciężkich przypadkach, leki podawane są dożylnie.

Metoda leczenia raka krtani jest uzależniona od stopnia zaawansowania choroby. We wczesnym stadium istnieje możliwość usunięcia zmiany nowotworowej lub zajętej struny głosowej. W zaawansowanym stadium konieczne może okazać się usunięcie krtani, częściowe lub całkowite.

Zaburzenia motoryki przełyku podlegają leczeniu farmakologicznemu. Zależnie od schorzenia, pacjent przyjmuje leki wyzwalające skurcz mięśni lub o działaniu rozluźniającym.

Nadczynność tarczycy jest leczona tyreostatykami (lekami przeciwtarczycowymi), jodem promieniotwórczym lub chirurgicznie. Leczenie niedoczynności tarczycy polega na przyjmowaniu hormonu, a jeżeli choroba spowodowana jest niedoborem jodu - na suplementacji tego mikroelementu.

Warto przeczytać:

Dlaczego długotrwały stres jest groźny dla zdrowia?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia