Gula w gardle – czym jest i jakie są jej przyczyny. Jak leczyć uczucie guli w gardle?

Artur Białek
Uczucie guli w gardle znane jest wielu osobom, choć historycznie przypisywano je wyłącznie kobietom. Dzisiaj wiemy, że przypadłość jest niezależna od płci, a jej przyczyny mogą być bardzo różne. Zanim uda się pozbyć guli w gardle, musi być zdiagnozowana główna przyczyna tego uczucia.
Uczucie guli w gardle znane jest wielu osobom, choć historycznie przypisywano je wyłącznie kobietom. Dzisiaj wiemy, że przypadłość jest niezależna od płci, a jej przyczyny mogą być bardzo różne. Zanim uda się pozbyć guli w gardle, musi być zdiagnozowana główna przyczyna tego uczucia. forca (123RF)
Gula w gardle (globus histericus) to stan przemijający lub stały, który sugeruje obecność ciała obcego w gardle. Dolegliwość najczęściej ma podłoże psychosomatyczne, choć w niektórych przypadkach pojawia się w przebiegu schorzeń, m.in. układu pokarmowego i górnych dróg oddechowych. Przeczytaj, skąd się bierze uczucie guli w gardle i czy możliwe jest jego leczenie.

Gula w gardle objawia się jako uczucie przeszkody, co osoby, u których wystąpiła, często określają jako ścisk w gardle. Charakterystyczne jest uczucie, wprowadzające sugestię, że przełykanie, nawet śliny, jest niemożliwe (to złudzenie). Nieprzyjemnemu uczuciu nie towarzyszą dolegliwości bólowe. Stan ten dotyczy przedstawicieli obojga płci, choć częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn.

Gula w gardle a zaburzenia psychiczne

Gula w gardle, czyli globus histericus, jest przypadłością charakterystyczną dla osób z zaburzeniami lub z chorobami psychicznymi. W takiej sytuacji, przypadłość ma podłoże psychosomatyczne. Oznacza to, że dana osoba odczuwa zaburzenia psychiczne, które nie występują – problem ma podłoże w psychice.

Uczucie guli w gardle często dotyczy osób zmagających się z depresją, nerwicą, stanami lękowymi oraz osób, u których występuje osobowość obsesyjna. Gula w gardle może też pojawić się u osób narażonych na działanie silnego stresu, np. wywołanego osobistą tragedią. Sytuacją mogącą wywołać uczucie ścisku w gardle może być też ważny egzamin czy trudna rozmowa z przełożonym (nie bez powodu mówi się, że strach ściska gardło).

Warto przeczytać również:

Pozostałe przyczyny uczucia guli w gardle

Gula w gardle nie zawsze ma podłoże psychosomatyczne. W niektórych przypadkach, nieprzyjemna dolegliwość jest efektem postępującego w organizmie stanu chorobowego. Choroby, którym najczęściej towarzyszy uczucie guli w gardle to:

  • refluks żołądkowo-przełykowy – objawia się zgagą, pustym odbijaniem i uczuciem cofania się treści żołądkowej do przełyku,
  • grzybica przełyku – najczęstsze objawy to: zgaga, nudności, ucisk za mostkiem, utrudnione połykanie,
  • rak krtani – wśród objawów należy wymienić zmianę głosu, chrypę, uczucie ciała obcego w gardle, dolegliwości bólowe gardła i ucha, kaszel, utrudnione oddychanie, zgrubienie w obszarze szyi, spadek masy ciała,
  • zaburzenia motoryki przełyku (achalazja przełyku, rozlany skurcz przełyku i bolesne skurcze przełyku) – podstawowe objawy to zaburzenia połykania,
  • nadczynność tarczycy – najczęstsze objawy to nerwowość, rozdrażnienie, uczucie niepokoju, problemy z koncentracją, bezsenność, zaczerwienienie skóry, wzmożona potliwość, kołatanie serca i redukcja masy ciała,
  • niedoczynność tarczycy – objawia się sennością, zmniejszoną tolerancją wysiłku, suchą skórą, wypadającymi włosami, łamliwymi paznokciami, ciągłym uczuciem zimna, przyrostem masy ciała, spowolnioną pracą serca i spłyconym oddechem.

Dowiedz się również:

Jakie badania wykonać, gdy mamy gulę w gardle?

Gula w gardle wymaga konsultacji laryngologicznej (jeżeli występują inne objawy) lub psychologicznej (jeżeli uczucie ciała obcego w gardle jest jedyną dolegliwością). Problem jest rozpoznawany na podstawie wywiadu z pacjentem i badania fizykalnego. Jeżeli osoba, która zgłasza się z uporczywym ściskiem w gardle, przedstawia także inne symptomy, które wskazują na schorzenie inne niż laryngologiczne, lekarz może zadecydować o skierowaniu pacjenta do właściwego specjalisty, zależnie od współwystępujących objawów. W diagnostyce uczucia guli w gardle o podłożu innym niż psychosomatyczne, istotne jest określenie pierwotnego źródła, powodującego wystąpienie przypadłości. Konieczna jest szczegółowa diagnostyka z uwzględnieniem badań charakterystycznych dla jednostki chorobowej, na którą wskazują objawy.

Z przypadku problemów w postawieniu diagnozy, wykonuje się dodatkowe badania, takie jak: morfologia, RTG przełyku, RTG klatki piersiowej oraz manometria przełyku (badanie ma na celu ocenę kurczliwości mięśni przełyku).

Jak wygląda leczenie guli w gardle?

Gula w gardle wymaga wdrożenia leczenia przyczynowego, właściwego dla danej jednostki chorobowej. Jeżeli przypadłość wynika z zaburzeń psychicznych, konieczne jest podjęcie psychoterapii, w trakcie której pacjent nauczy się metod radzenia sobie ze stresem i technik relaksacyjnych. Lekarz może zalecić przyjmowanie leków antydepresyjnych.

Przeczytaj również:

Choroba refluksowa wymaga przyjmowania leków hamujących wytwarzanie kwasu solnego i wprowadzenia diety zaleconej przez lekarza. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Grzybica przełyku leczona jest antybiotykami, działającymi miejscowo  lub ogólnoustrojowo. W ciężkich przypadkach, leki podawane są dożylnie.

Metoda leczenia raka krtani jest uzależniona od stopnia zaawansowania choroby. We wczesnym stadium istnieje możliwość usunięcia zmiany nowotworowej lub zajętej struny głosowej. W zaawansowanym stadium konieczne może okazać się usunięcie krtani, częściowe lub całkowite.

Zaburzenia motoryki przełyku podlegają leczeniu farmakologicznemu. Zależnie od schorzenia, pacjent przyjmuje leki wyzwalające skurcz mięśni lub o działaniu rozluźniającym.

Nadczynność tarczycy jest leczona tyreostatykami (lekami przeciwtarczycowymi), jodem promieniotwórczym lub chirurgicznie. Leczenie niedoczynności tarczycy polega na przyjmowaniu hormonu, a jeżeli choroba spowodowana jest niedoborem jodu - na suplementacji tego mikroelementu.

Warto przeczytać:

Dlaczego długotrwały stres jest groźny dla zdrowia?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia