18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Punkt G - czym jest, gdzie się znajduje i jak go znaleźć?

Artur Białek
Punkt G jest najbardziej wrażliwą na bodźce strefą erogenną na ciele kobiety.
Punkt G jest najbardziej wrażliwą na bodźce strefą erogenną na ciele kobiety. 123rf.com
Punkt G (punkt Gräfenberga) jest wrażliwym na bodźce miejscem na ciele człowieka. Zlokalizowany jest on u kobiety na przedniej ścianie pochwy, a jego właściwa stymulacja prowadzi do orgazmu. Według licznych definicji punkt ten utożsamiany jest z nerwem sromowym oraz punktem nerwowym. Przy czym istnieją badania naukowe, które negują istnienie punktu G u niektórych kobiet.

Punkt G uznawany jest za najwrażliwszą strefę erogenną na ciebie człowieka. Jego nazwa pochodzi od nazwiska Ernesta Gräfenberga – niemieckiego ginekologa, który opisał istnienie tego punktu w latach 50. ubiegłego wieku. Przy czym informacje te zostały rozpowszechnione dopiero w 1981 roku, przez Johna Perry'ego i Beverly Whippe.

Nazwa punkt G wywodzi się od pierwszej litery nazwiska jego odkrywcy i oznacza szorstki, wypukły, twardawy i niewielki, bo zaledwie 1,5-centymetrowy obszar, zlokalizowany na przedniej ściance pochwy. Miejsce to jest wyjątkowo unerwione, a w wyniku stymulacji seksualnej ulega powiększeniu.

Jak dotąd nie udało się ustalić, dlaczego stymulacja punktu G daje tak intensywne doznania. Niektórzy badacze twierdzą, że przez to miejsce przechodzi nerw sromowy. Są też teorie, według których jego stymulacja doprowadza do wystąpienia skurczu cewki moczowej, jednak żadna z tych tez nie została w stu procentach potwierdzona, jednak druga z wymienionych znajduje potwierdzenie w najbardziej powszechnej opinii, opisującej punkt G jako skupisko gruczołów, zakończeń nerwowych i naczyń krwionośnych, umiejscowionych wokół cewki moczowej.

Zobacz też:

Co to jest punkt G - najpopularniejsze teorie

Punkt G to nadal bardzo tajemniczy obszar kobiecego ciała i do dziś badacze nie są zgodni co do tego, czym w istocie jest. Należy podkreślić, że medycyna nie dostarczyła jednoznacznych dowodów, wskazujących na faktyczne istnienie punktu G, nawet pomimo przeprowadzonych licznych badań anatomicznych, histologicznych i embriologicznych.

W 1981 roku sądzono, że punkt G pełni w ciele kobiety funkcję zbliżoną do tej, jaką spełnia prostata w ciele mężczyzny. Według tej teorii, śluz pojawiający się w momencie podniecenia seksualnego, miał powstawać właśnie w wyniku pobudzania punktu G. Teza ta legła w gruzach, gdy udowodniono, że w pochwie nie występuje tkanka gruczołowa.

Badania immunohistochemiczne udowodniły, że w przedniej ściance pochwy znajduje się duża ilość zakończeń nerwowych, jednak nie wykazano, że tworzą one zwarte skupisko. Wskazano natomiast, że włókna, o których mowa, nie są zdolne do odbierania bodźców czuciowych. Niektórzy badacze są jednak zdania, że srom i dolne obszary pochwy powstają z ektodermy, przez co są wyposażone w bardzo wiele zakończeń czuciowych. Wynika z tego, że teoretycznie możliwy jest rozwój wyjątkowo uwrażliwionego obszaru, jednak jak dotąd nie udało się potwierdzić tej hipotezy.

Za bardzo prawdopodobną uważa się teorię, wskazującą na umiejscowienie punktu G w sferze okołocewkowej. Ma to być częściowo tkanka gruczołowa, która w wyniku pobudzenia seksualnego, podobnie jak prącie, może zwiększać swoje rozmiary. Według tej teorii, Punkt G nie jest zlokalizowany w ścianie pochwy, a jest jedynie przez nią wyczuwalny i co za tym idzie - może być poddawany stymulacji. Ta teza tłumaczy wiele niedomówień, które stwarzają poprzednie teorie i w dużej mierze pasuje do relacji wielu kobiet. Wynika z nich, że podczas pobudzania punktu G, wyczuwalne jest silne parcie na pęcherz moczowy.

Najnowsza teoria głosi natomiast, że punkt G umiejscowiony jest nie w dolnej, a w górnej części przedniej ścianki pochwy. Ma to być tkanka z potencjałem czynnościowym oraz z możliwością jego rozprzestrzeniania się, co ma wywoływać skurcz w błonie mięśniowej pochwy. Teza ta nie wyklucza jednak istnienia silnie unerwionego i wrażliwego obszaru w dolnych partiach przedniej ściany pochwy, zatem nie obala innych teorii.

Gdzie jest punkt G?

Punkt G zlokalizowany jest na przedniej ściance pochwy, mniej więcej około 3 do 5 cm od samego wejścia. Obszar ten jest bardziej szorstki i pofałdowany, względem pozostałych tkanek. Jest też nieco bardziej wypukły. Wyczuwalny w pochwie fragment punktu G przebiega wzdłuż cewki moczowej i zajmuje obszar liczący sobie około 1,5 cm.

Jak znaleźć punkt G? Poszukiwania najlepiej rozpocząć w chwili, gdy partnerka znajduje się już w stanie podniecenia seksualnego. Wówczas punkt G ulega powiększeniu i jest bardziej wyczuwalny. Najlepsza technika polega na wprowadzeniu do pochwy nieznacznie zgiętego palca, kierując opuszek ku górze. Należy wykonywać powolne, pionowe ruchy, jednocześnie dociskając palec do górnej ścianki pochwy. Poza zwracaniem uwagi na odznaczający się obszar, warto obserwować też reakcje partnerki. Stymulacja punktu G daje bardzo intensywne doznania, więc w momencie, gdy zostanie odnaleziony, poziom jej pobudzenia powinien wzrosnąć. U niektórych kobiet, punkt G jest mniejszy niż u innych. Z tego właśnie względu, jego odszukanie jest utrudnione, a w niektórych przypadkach - wręcz niemożliwe.

Seks jest źródłem bliskości w związku, obniża poziom stresu, podnosi nastrój, poprawia jakość snu... Co jeszcze daje? Przesuwaj zdjęcia w prawo albo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Sposób na młodość, lek na stres i źródło endorfin. To wszyst...

Punkt G - jaka technika stymulacji jest najskuteczniejsza?

Punkt G u kobiety można odpowiednio stymulować już podczas gry wstępnej. U większości kobiet, efekt największego pobudzenia wywołują okrężne ruchy wykonywane palcem. W momencie silnego pobudzenia, obszar ten zaczyna wyczuwalnie pulsować. Do stymulacji można użyć też gadżetów erotycznych, jednak wówczas odszukanie tego miejsca będzie utrudnione.

Stymulacja punktu G podczas stosunku jest możliwa pod warunkiem obrania odpowiedniej pozycji. Najkorzystniejsza jest ta, w której partnerka ustawia się na czworaka, tyłem do partnera. Duże prawdopodobieństwo natrafienia na punkt G daje też pozycja, w której partnerzy leżą obok siebie na tym samym boku (kobieta jest zwrócona tyłem do mężczyzny).

Powiększanie punktu G

Punkt G nie jest tak samo uwydatniony u każdej kobiety. Niektórzy ginekolodzy są zdania, że jest to powodem braku satysfakcji z pożycia seksualnego. Faktem jest, że wiele kobiet ma problemy z osiągnięciem orgazmu, a niektóre nigdy go nie doświadczyły. W takiej sytuacji, ratunkiem może okazać się stosunkowo prosty zabieg ginekologii plastycznej - augmentacja punktu G. Polega to na wstrzyknięciu specjalnego preparatu, bazującego na kwasie hialuronowym, w przednią ściankę pochwy, na głębokości mniej więcej 5 cm od wejścia. W wyniku wypełnienia tkanki, staje się ona bardziej uwydatniona i wyeksponowana, jędrniejsza i wrażliwsza na bodźce. W rezultacie penetracja powinna skutkować znacznie silniejszymi doznaniami. Zabieg nie jest zbyt inwazyjny. Lekarz wykonuje go w znieczuleniu miejscowym, a trwa nie dłużej niż 20 minut. Po kilku godzinach kobieta jest już zdolna do normalnej aktywności seksualnej.

Zobacz też:

Punkt G u mężczyzn - jak go znaleźć?

Zdaniem wielu seksuologów, męski punkt G to gruczoł krokowy, czyli prostata. Obszar ten zlokalizowany jest w miednicy mniejszej, między pęcherzem moczowym a przednią ścianą odbytu. Gruczoł charakteryzuje się stożkowym, nieco spłaszczonym kształtem, a wielkością może przypominać orzech włoski. Znajduje się w nim wiele nerwów, które odpowiadają za kontrolowanie organów płciowych. Aby odszukać to miejsce, należy wsunąć do odbytu palec zwilżony lubrykantem (odbyt nie jest naturalnie przystosowany do penetracji, więc nie wydziela śluzu) na głębokość około 6-8 cm. Wyraźnie zgrubiony obszar to właśnie prostata.

Dlaczego niektóre kobiety nie mają orgazmu?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia