Spis treści
Jakie są najczęstsze przyczyny drżenia rąk?
Drżenie rąk to zaburzenie ruchowe, które może mieć wiele różnych przyczyn. Od związanych z codziennymi nawykami, jak picie za dużej ilości kawy, przez reakcje organizmu na stres, po poważne choroby o podłożu neurologicznym.
W zależności od sytuacji, w jakich pojawia się drżenie dłoni, wyróżnia się poszczególne typy:
- drżenie spoczynkowe – występujące się w trakcie bezruchu, spoczynku,
- drżenie postawne – jest związane z przyjmowaniem określanej pozycji np. podnoszeniem rąk,
- drżenie zamiarowe – pojawia się w czasie wykonywania zamierzonego ruchu.
Określenie tego, w jakich sytuacjach pojawia się drżenie, jest pierwszą wskazówką, która może sugerować przyczynę dolegliwości. Należy pamiętać, że mimowolne, cykliczne ruchy dłoni nie powinny nigdy być lekceważone. Są bowiem sygnałem ze strony organizmu, mówiącym o występowaniu zaburzeń.
Jak radzić sobie z drżeniem rąk?
Drżenie dłoni jest objawem, a nie problemem samym w sobie. Dlatego niezbędne jest przeprowadzenie diagnostyki w celu ustalenia przyczyny problemu. Lekarz rodzinny, do którego powinno się zgłosić w pierwszej kolejności, najpierw przeprowadzi z pacjentem wywiad, a następnie zleci wykonanie badań.
Jeśli przyczyną drżenia okażą się niedobory – może zarekomendować zmianę diety i odpowiednią suplementację. Jeżeli zaś za drżeniem rąk będą stały poważniejsze schorzenia, skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty, który zadecyduje o dalszym leczeniu. W przypadku podłoża psychologicznego problemu konieczne może być podjęcie terapii i/lub włączenie leczenia farmakologicznego.