Siedem babcinych sposobów na katar. Zamocz nogi w gorącej wodzie, a potem zajrzyj do kuchennej szafki zamiast do apteczki

Marta Siesicka-Osiak
Zanim ruszysz do apteki, wypróbuj domowe sposoby na katar, stosowane przez nasze babcie.
Zanim ruszysz do apteki, wypróbuj domowe sposoby na katar, stosowane przez nasze babcie. Bojan89/GettyImages
Babcine sposoby na katar to pierwsza deska ratunku, po którą warto sięgnąć, kiedy zaczyna rozkładać cię przeziębienie. Moczenie nóg w gorącej wodzie, ziołowe napary i inhalacje, mogą pomóc w zmniejszeniu dolegliwości i naturalny sposób zmobilizować organizm do walki z wirusami i bakteriami. Zobacz, co daje moczenie nóg w gorącej wodzie i jak cebula pomaga na katar.

Spis treści

Babcine sposoby na katar – przyniosą ulgę i pomogą wyhamować rozwój choroby

Kiedy czujemy, że zaczyna rozwijać się infekcja, w pierwszej kolejności możemy sięgnąć po sprawdzone domowe środki na jej złagodzenie. Wiele z babcinych sposobów jednocześnie wzmocni organizm w walce z wirusem.

Zajrzyj do naszej galerii i poznaj sprawdzone, domowe sposoby pomogą na katar

Chcąc uniknąć ostrego przebiegu choroby, najpierw powinniśmy zadbać o: odpoczynek, odpowiednie nawodnienie i regularne oczyszczanie nosa. Następnie możemy sięgnąć po sprawdzone sposoby naszych babć na katar i przeziębienie. Składniki, które będą potrzebne, zazwyczaj znajdziemy nie w apteczce, a w kuchennych szafkach.

Czytaj także: Kichasz i leci ci z nosa? Wodnisty katar może być objawem alergii lub przeziębienia. Sprawdź, jak je od siebie odróżnić i jak leczyć

Wśród najbardziej popularnych produktów używanych od pokoleń w przypadku łagodnych infekcji są: sól, czosnek i cebula oraz przyprawy takie jak majeranek, szałwia i rumianek. W galerii znajdziesz sposoby na ich wykorzystanie.

Czym jest katar i jakie są jego przyczyny?

Katar, czyli inaczej nieżyt nosa, jest zapaleniem błony śluzowej, które objawia się przede wszystkim wyciekiem wydzieliny z nozdrzy, uczuciem zatkanego nosa, świądem oraz kichaniem. Ze względu podłoże rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje kataru:

  • infekcyjny – jego przyczyną jest zakażenie chorobotwórczym drobnoustrojem,
  • alergiczny – wynika z nadwrażliwości na czynniki zewnętrzne.

Zobacz także: Odczuwasz suchość i dyskomfort w nosie? To może być syndrom suchego nosa

Katar infekcyjny zazwyczaj idzie w parze z infekcją wirusową. Pojawia się nagle, ma ostry przebieg i mija samoistnie. Często leczony jest objawowo przez podanie leków przeciwzapalnych i obkurczających śluzówkę. Jeśli katar spowodowany jest infekcją bakteryjną, wówczas lekarz przepisze antybiotyk.

Zobacz też: Taki rosół pomoże wyleczyć przeziębienie i grypę. TikToker zdradza w czym tkwi sekret najzdrowszego leczniczego rosołu

Katar alergiczny może mieć różne nasilenie i trwać od kilku dni do kilku tygodni w roku. Charakteryzuje się wodnistym wyciekiem, uczuciem zablokowanego nosa, kichaniem i świądem. Mogą towarzyszyć mu nadwrażliwość oczu, zapalenie spojówek oraz reakcje alergiczne skóry.

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rysiek
Słaba ta strona...

Gdzie tu są "domowe sposoby" z przepisani na Katar??
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia