Spis treści
Babcine sposoby na katar – przyniosą ulgę i pomogą wyhamować rozwój choroby
Kiedy czujemy, że zaczyna rozwijać się infekcja, w pierwszej kolejności możemy sięgnąć po sprawdzone domowe środki na jej złagodzenie. Wiele z babcinych sposobów jednocześnie wzmocni organizm w walce z wirusem.
Zajrzyj do naszej galerii i poznaj sprawdzone, domowe sposoby pomogą na katar
Chcąc uniknąć ostrego przebiegu choroby, najpierw powinniśmy zadbać o: odpoczynek, odpowiednie nawodnienie i regularne oczyszczanie nosa. Następnie możemy sięgnąć po sprawdzone sposoby naszych babć na katar i przeziębienie. Składniki, które będą potrzebne, zazwyczaj znajdziemy nie w apteczce, a w kuchennych szafkach.
Wśród najbardziej popularnych produktów używanych od pokoleń w przypadku łagodnych infekcji są: sól, czosnek i cebula oraz przyprawy takie jak majeranek, szałwia i rumianek. W galerii znajdziesz sposoby na ich wykorzystanie.
Przeczytaj także: 5 prostych kroków, które pomagają chronić dziecko przed infekcjami i działają przez cały rok
Czym jest katar i jakie są jego przyczyny?
Katar, czyli inaczej nieżyt nosa, jest zapaleniem błony śluzowej, które objawia się przede wszystkim wyciekiem wydzieliny z nozdrzy, uczuciem zatkanego nosa, świądem oraz kichaniem. Ze względu podłoże rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje kataru:
- infekcyjny – jego przyczyną jest zakażenie chorobotwórczym drobnoustrojem,
- alergiczny – wynika z nadwrażliwości na czynniki zewnętrzne.
Zobacz także: Odczuwasz suchość i dyskomfort w nosie? To może być syndrom suchego nosa
Katar infekcyjny zazwyczaj idzie w parze z infekcją wirusową. Pojawia się nagle, ma ostry przebieg i mija samoistnie. Często leczony jest objawowo przez podanie leków przeciwzapalnych i obkurczających śluzówkę. Jeśli katar spowodowany jest infekcją bakteryjną, wówczas lekarz przepisze antybiotyk.
Katar alergiczny może mieć różne nasilenie i trwać od kilku dni do kilku tygodni w roku. Charakteryzuje się wodnistym wyciekiem, uczuciem zablokowanego nosa, kichaniem i świądem. Mogą towarzyszyć mu nadwrażliwość oczu, zapalenie spojówek oraz reakcje alergiczne skóry.