Depresja pandemiczna – kto najczęściej doświadcza depresji w czasie pandemii COVID-19? Naukowcy już to wiedzą!

Monika Góralska
Monika Góralska
Pandemia koronawirusa zwiększyła ryzyko rozwoju depresji, a główną przyczyną tego stanu rzeczy jest samotność spowodowana izolacją społeczną.
Pandemia koronawirusa zwiększyła ryzyko rozwoju depresji, a główną przyczyną tego stanu rzeczy jest samotność spowodowana izolacją społeczną. piksel/123rf.com
Pandemia COVID-19 jest jedną z istotnych przyczyn rozwoju depresji u osób powyżej 50. roku życia – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców kanadyjskich. Do pogłębiania się objawów depresji pandemicznej w tej grupie przyczynia się głównie samotność.

Z badań kanadyjskich wynika, że na początku pandemii COVID-19 aż 43 proc. dorosłych doświadczyło umiarkowanych lub silnych objawów depresji. Natomiast wraz z upływem czasu liczba ta jeszcze wzrosła. Na rozwój depresji pandemicznej bardziej narażone były kobiety oraz osoby starsze o gorszym stanie zdrowia i niskich dochodach. Głównym czynnikiem nasilającym objawy depresji była samotność spowodowana izolacją oraz narastające z jej powodu konflikty z rodziną.

Pandemia dwukrotnie zwiększyła ryzyko rozwoju depresji

Naukowcy z McMaster University w Ontario przeanalizowali dane z badania poświęconego procesom starzenia „Canadian Longitudinal Study on Aging” (CLSA), które zbierano od 2011 roku. Informacje uzyskane z telefonicznych i internetowych ankiet posłużyły naukowcom do zbadania wpływu czynników takich jak stan zdrowia, dochód czy uczestnictwo w życiu społecznym na ryzyko rozwoju depresji podczas lockdownu w marcu 2020 r. aż do czasu zniesienia obostrzeń po pierwszej fali COVID-19 w Kanadzie w czerwcu tego samego roku.

Zobacz także:

Z wyników badań opublikowanych w „Nature Aging” wynika, że uczestnicy byli dwa razy bardziej narażeni na wystąpienie objawów depresyjnych podczas początkowej fali pandemii COVID-19 w porównaniu z okresem wcześniejszym. Do głównych czynników ryzyka rozwoju depresji należały choroby przewlekłe, samotność oraz niski status społeczny i ekonomiczny. A największymi stresorami, które z czasem nasilały objawy depresji, okazały się obowiązki opiekuńcze, rozłąka z rodziną oraz rodzinne konflikty.

Jak podkreśla główny autor badań dr Parminder Raina, negatywny wpływ pandemii na zdrowie psychiczne wciąż się utrzymuje, a objawy mogą z czasem się pogarszać. Dlatego konieczne jest jak najwcześniejsze podjęcie działań, które mają na celu łagodzenie wpływu pandemicznych stresorów na zdrowie psychiczne szczególnie u osób starszych.

Źródło: A longitudinal analysis of the impact of the COVID-19 pandemic on the mental health of middle-aged and older adults from the Canadian Longitudinal Study on Aging Nature

ZOBACZ: Korzystanie z internetu w czasie pandemii minimalizuje ryzyko depresji u starszych osób

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia