Depresja pandemiczna – kto najczęściej doświadcza depresji w czasie pandemii COVID-19? Naukowcy już to wiedzą!

Monika Góralska
Pandemia koronawirusa zwiększyła ryzyko rozwoju depresji, a główną przyczyną tego stanu rzeczy jest samotność spowodowana izolacją społeczną.
Pandemia koronawirusa zwiększyła ryzyko rozwoju depresji, a główną przyczyną tego stanu rzeczy jest samotność spowodowana izolacją społeczną. piksel/123rf.com
Pandemia COVID-19 jest jedną z istotnych przyczyn rozwoju depresji u osób powyżej 50. roku życia – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców kanadyjskich. Do pogłębiania się objawów depresji pandemicznej w tej grupie przyczynia się głównie samotność.

Z badań kanadyjskich wynika, że na początku pandemii COVID-19 aż 43 proc. dorosłych doświadczyło umiarkowanych lub silnych objawów depresji. Natomiast wraz z upływem czasu liczba ta jeszcze wzrosła. Na rozwój depresji pandemicznej bardziej narażone były kobiety oraz osoby starsze o gorszym stanie zdrowia i niskich dochodach. Głównym czynnikiem nasilającym objawy depresji była samotność spowodowana izolacją oraz narastające z jej powodu konflikty z rodziną.

Pandemia dwukrotnie zwiększyła ryzyko rozwoju depresji

Naukowcy z McMaster University w Ontario przeanalizowali dane z badania poświęconego procesom starzenia „Canadian Longitudinal Study on Aging” (CLSA), które zbierano od 2011 roku. Informacje uzyskane z telefonicznych i internetowych ankiet posłużyły naukowcom do zbadania wpływu czynników takich jak stan zdrowia, dochód czy uczestnictwo w życiu społecznym na ryzyko rozwoju depresji podczas lockdownu w marcu 2020 r. aż do czasu zniesienia obostrzeń po pierwszej fali COVID-19 w Kanadzie w czerwcu tego samego roku.

Zobacz także:

Z wyników badań opublikowanych w „Nature Aging” wynika, że uczestnicy byli dwa razy bardziej narażeni na wystąpienie objawów depresyjnych podczas początkowej fali pandemii COVID-19 w porównaniu z okresem wcześniejszym. Do głównych czynników ryzyka rozwoju depresji należały choroby przewlekłe, samotność oraz niski status społeczny i ekonomiczny. A największymi stresorami, które z czasem nasilały objawy depresji, okazały się obowiązki opiekuńcze, rozłąka z rodziną oraz rodzinne konflikty.

Jak podkreśla główny autor badań dr Parminder Raina, negatywny wpływ pandemii na zdrowie psychiczne wciąż się utrzymuje, a objawy mogą z czasem się pogarszać. Dlatego konieczne jest jak najwcześniejsze podjęcie działań, które mają na celu łagodzenie wpływu pandemicznych stresorów na zdrowie psychiczne szczególnie u osób starszych.

Źródło: A longitudinal analysis of the impact of the COVID-19 pandemic on the mental health of middle-aged and older adults from the Canadian Longitudinal Study on Aging Nature

ZOBACZ: Korzystanie z internetu w czasie pandemii minimalizuje ryzyko depresji u starszych osób

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia