Denga dziesiątkuje Amerykę Południową i zaczyna zagrażać pozostałym kontynentom

Kazimierz Sikorski
Brazylia ma problemy z rozprzestrzeniającą się dengą. Profilaktyka pomaga tylko w niewielkim stopniu.
Brazylia ma problemy z rozprzestrzeniającą się dengą. Profilaktyka pomaga tylko w niewielkim stopniu. Fot. DOUGLAS MAGNO/AFP/East News
Specjaliści Światowej Organizacji Zdrowia i innych agencji zajmujących się zdrowiem publicznym alarmują, że w krajach Ameryki Południowej rozprzestrzenia się denga. Istnieje ryzyko, że ta groźna choroba rozprzestrzeni się na inne kontynenty.

Denga, choroba przenoszona przez komary, znana jest od wieków. Dotychczas częstotliwość jej występowania była dosyć ograniczona, jednak obecnie notowane jest jej rozprzestrzenianie się na całym świecie w niespotykanym do tej pory tempie.

Winna zmiana klimatu

W 2000 roku na całym świecie zgłoszono około 500 000 przypadków dengi, z czego 20 tysięcy zachorowań zakończyło się zgonem. Do 2019 r. liczba zakażeń wzrosła do 5,2 mln przypadków oraz 30 000 zgonów w wyniku zachorowania. Był to wówczas rekord w historii monitorowania tego wirusa. W 2024 roku padł kolejny smutny rekord w liczbie zgonów z powodu dengi.

Cała ta sytuacja to niepokojący przykład tego, jak zmieniający się klimat i trendy demograficzne XXI wieku mogą szybko przekształcić lokalną uciążliwość dla zdrowia publicznego w globalny kryzys zdrowotny.

Denga czasami przebiega bezobjawowo lub przynosi jedynie łagodne objawy, które można pomylić z innymi infekcjami, takimi jak żółta febra czy wirus chikungunya. Dlatego też rzeczywisty zasięg choroby może być jeszcze większy, niż się obecnie szacuje.

Brazylia mierzy się z dengą

W Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, na Wyspach Pacyfiku oraz w Ameryce Południowej, które borykają się z epidemią dengi co kilka lat, wirus stał się chronicznym zagrożeniem.

W całym 2023 roku w Brazylii odnotowano 1,6 mln przypadków dengi. W styczniu i lutym 2024 Brazylia zgłosiła ponad 1 milion przypadków zachorowań i 300 zgonów z powodu dengi – co odzwierciedla, że mamy do czynienia z rozprzestrzenianiem się wirusa w tempie niespotykanym dotychczas w tym kraju.

Siedem z 26 stanów Brazylii ogłosiło stan wyjątkowy, a kraj szykuje bezprecedensową kampanię szczepień.

Z kolei w Argentynie od początku roku odnotowano 74 000 przypadków dengi, co stanowi wzrost o 2100% w porównaniu z tym samym okresem w 2023 roku.

Peru ogłosiło stan wyjątkowy po zarejestrowaniu ponad 31 000 przypadków dengi w pierwszych ośmiu tygodniach bieżącego roku, a szpitale na północy kraju zgłosiły, że są przytłoczone liczbą chorych pacjentów.

Źródło: The Guardian

jg

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia