Spis treści
Gorączka leniwców na Wyspach Kanaryjskich. Ostrzeżenie dla turystów
Wyspy Kanaryjskie to popularny kierunek na wypoczynek. „Kraina wiecznego lata” przyciąga turystów z całego świata – także Polaków. Jednak w sierpniu 2024 r. Dyrekcja Generalna Zdrowia Publicznego Służby Zdrowia Wysp Kanaryjskich została powiadomiona przez Ministerstwo Zdrowia o pierwszym potwierdzonym przypadku wirusa Oropuche na Wyspach Kanaryjskich. Był to 49-letni mężczyzna mieszkający na Gran Canarii. Miał on objawy typowe dla gorączki leniwców po powrocie z podróży na Kubę.
Ostatnio wykryto trzy kolejne przypadki wirusa Oropuche, na którego nie ma lekarstwa. Każda z osób podróżowała na Kubę. 36-letni mężczyzna i 32-letnia kobieta pochodzą z Teneryfy, a 52-letni mężczyzna z Gran Canarii. Wszyscy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność tajemniczego wirusa. Kolejne osoby czekają na wynik testów. Turyści zostali ostrzeżeni przed rozprzestrzenianiem się gorączki leniwców na Wyspach Kanaryjskich.
Dwie osoby, które również odwiedziły Kubę, zostały przyjęte do szpitali we Włoszech na początku 2024 roku. 26-letnia kobieta miała gorączkę i biegunkę po podróży do prowincji Ciego de Avila na Kubie. 45-letni mężczyzna zaczął doświadczać objawów wkrótce po podróży do Hawany i Santiago de Cuba.
Jakie są objawy zakażenia wirusem Oropouche?
Gorączka leniwców (znana też jako wirus Oropouche) do niedawna była stosunkowo mało znaną chorobą, w dużej mierze ograniczoną do dorzecza Amazonki w Ameryce Południowej. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2024 r. odnotowano ponad 8 tys. przypadków tej choroby na całym świecie, w tym w Europie.
– Objawy to gorączka z bólem głowy, nudnościami, wymiotami, bólem mięśni i stawów, a czasami poważniejszymi dolegliwościami. Rokowania co do wyzdrowienia są przy tym dobre, a przypadki śmiertelne zdarzają się rzadko. Nie ma szczepionek zapobiegających chorobie ani specyficznych leków – stosuje się leczenie – piszę na Stronie Zdrowia Anna Rokicka-Żuk.
Jak podaje Europejskie Centrum Kontroli Chorób (ECDC), tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy odnotowano przypadki zachorowań u co najmniej 19 osób w Europie. Wśród nich są mieszkańcy Hiszpanii i Niemiec.
Czy wirus Oropouche przenosi się z człowieka na człowieka?
Dotychczas nie odnotowano bezpośrednich zakażeń wirusem Oropouche z człowieka przez człowieka.
– Muszka przenosząca wirusa Oropouche nie występuje obecnie w Europie. Zazwyczaj występuje w obu Amerykach. Nie ma dowodów na to, że wirus może przenosić się z człowieka na człowieka – mówi dr Philip Veal, konsultant ds. zdrowia w podróży w UKHSA.
Możliwe są jednak przypadki przeniesienia wirusa z matki na dziecko w czasie ciąży, co może prowadzić do poważnych powikłań.
Aby podczas podróży uniknąć zakażenia gorączką leniwców (a także innych chorób, takich jak denga, Zika i malaria), staraj się zapobiegać ukąszeniom owadów:
stosuj środki odstraszające owady,
zakrywaj odsłoniętą skórę,
śpij pod moskitierą.
Zachowaj szczególną ostrożność, jeżeli jesteś w ciąży.
Na Wyspach Kanaryjskich rośnie liczba chorych na gorączkę leniwców. Dyrekcja Generalna Zdrowia Publicznego Służby Zdrowia Wysp Kanaryjskich ostrzega turystów przed wirusem Oropouche.
Źródła:
Sanidad notifica el primer caso importado de virus Oropouche en Canarias Gobierno de Canarias
Oropouche fever, the mysterious threat The Lancet
EU/EEA travellers advised to exercise caution when visiting Oropouche virus disease epidemic areas European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC)
Sloth fever outbreak worsens on Canary Islands as tourists get urgent health warning Mirror
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?