"Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną" – podkreślają sygnatariusze specjalnego oświadczenia w związku z utrudnieniami w dostępności do obiektów basenowych osób chorych na łuszczycę. Ze względu na to, kwestie dotyczące tej przypadłości nie są regulowane przez ustawę z grudnia 2008 roku o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych.
Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, której leczenie sprawia sporo trudności i najczęściej wiąże się z okresami nawrotów i remisji (jej nasilenie jest zróżnicowane i może przyjmować zarówno lekkie, jak i ciężkie formy). Problem ten dotyczy około 3 proc. populacji.
Nadmiernemu łuszczeniu naskórka towarzyszą zwykle swędzące plamy, grudki lub wyraźne krosty na skórze, które pokryte są charakterystyczną łuską. Zmagające się z nimi osoby często są negatywnie odbierane przez otoczenie, walczą z izolacją społeczną i wykluczeniem. Wiedza na temat łuszczycy jest zwykle na bardzo niskim poziomie, co bardzo utrudnia życie chorym. Nawet podczas pływania są narażeni na utrudnienia.
Łuszczycą NIE można się zarazić na basenie
W odpowiedzi na coraz częściej wpływające do GIS zapytania dotyczące zasad korzystania z basenów przez osoby z łuszczycą zapewniono, że: "zmiany skórne będące objawem tej choroby nie niosą zagrożeń zdrowotnych dla innych użytkowników pływalni".
Zalecenia dotyczące korzystania z pływalni dla osób z łuszczycą
Jak zapewnia Główny Inspektorat Sanitarny, "w patogenezie łuszczycy istotną role ogrywają czynniki genetyczne, a także zaburzenia immunologiczne oraz czynniki środowiskowe - m.in. infekcje bakteryjne i wirusowe, mechaniczne uszkodzenia skóry, stres oraz nieodpowiednia dieta".
Choć zmiany skórne, które są objawem tej choroby, nie stanowią zagrożenia zdrowotnego dla osób korzystających z basenów, to jednak w oświadczeniu zwrócono uwagę na to, że:
Osoby z nasilonymi zmianami zapalnymi i wysiękowymi są podatne na czynniki chorobotwórcze i korzystanie z kąpieli na basenie może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia.
Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas oraz konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii prof. Joanna Narbutt zaznaczyli, że nie tylko w przypadku osób walczących z łuszczycą, ale i wszystkich innych, którzy zmagają się z niezagojonymi, sączącymi się ranami o podłożu etiologicznym: "zarówno z punktu widzenia medycznego, jak i sanitarnego (przy rozprzestrzenianiu się w wodzie basenowej płynu powstającego w przebiegu zmian zapalnych) wskazanym byłoby, do czasu ich zagojenia się zaprzestanie korzystania z obiektów basenowych".
Osobom z łuszczycą NIE wolno ograniczać prawa do korzystania z basenów
Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (w tym na pływalniach), w widocznym i ogólnie dostępnym miejscu na basenie powinny zostać umieszczone informacje na tema zasad korzystania z danego kąpieliska.
GIS tłumaczy, że:
"Przepis ten nie określa szczegółowych warunków i postanowień użytkowania pływalni, które ograniczałyby możliwość korzystania z pływalni osobom chorym na łuszczycę. W świetle obowiązującego prawa, zabranianie korzystania z pływalni osobom chorym na łuszczycę mogłoby zostać odebrane jako naruszenie wolności osobistej i przejaw dyskryminacji."
Dermatolog Łukasz Preibisz wyjaśnia, jakie są przyczyny i rodzaje łuszczycy.
Zobacz również
źródło: Główny Inspetorat Sanitarny