Czy można jeździć rowerem?
Zgodnie z rozporządzeniem od 20 kwietnia można znowu jeździć na rowerze. Od tego momentu policja nie będzie mogła wypisać mandatu za przemieszczanie się rowerem po ulicy, parku lub lesie.
Złagodzenie obostrzeń sprawiło, że Polacy znów mogą korzystać z terenów zielonych w celach rekreacyjnych. Od 20 kwietnia zostały także z powrotem otwarte parki oraz lasy. Można w nich przebywać, pamiętając o zakazie korzystania z placów zabaw dla dzieci oraz o zasadach bezpieczeństwa.
Rower lepszy niż autobus
W dobie epidemii rowerem nie tylko można jeździć, ale nawet jest to zalecane. Po otwarciu terenów zielonych Lasy Państwowe ogłosiły nowe zasady bezpieczeństwa, w których wskazują, że dojazd do miejsc rekreacji samochodem lub rowerem jest znacznie bezpieczniejszy niż komunikacją miejską.
Każdy, kto ma możliwość wybrania innego środka transportu niż autobus czy tramwaj, powinien to zrobić. W razie braku samochodu czy roweru niewielkie dystanse warto pokonywać na piechotę. Należy jednak pamiętać o obowiązkowych maseczkach ochronnych.
Czy można wypożyczyć rower miejski?
Nowe przepisy zezwalają na jazdę na rowerze, jednak wyłącznie na własnym. Jak można przeczytać w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązuje
ZAKAZ KORZYSTANIA Z ROWERÓW MIEJSKICH. Ograniczenie obowiązuje do odwołania.
Czy podczas jazdy na rowerze trzeba nosić maseczkę?
Na noszenie maseczki nie ma wpływu wykonywana czynność, lecz miejsce, w którym się znajdujemy. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów noszenie maseczki nie jest obowiązkowe wszędzie. Możemy ją zdjąć w lesie - zarówno będąc na spacerze, jak i jadąc rowerem. Maseczkę trzeba za to zakładać w miejscach takich jak:
- środki transportu zbiorowego
- samochód, jeśli podróżujemy z osobą, która nie mieszka z nami
- ulice i place
- cmentarze
- parki miejskie
- promenady i bulwary
- miejsca postoju samochodów
- plaża
Rowerem nie wszędzie można wjechać
Należy pamiętać, że choć lasy oraz parki miejskie zostały otwarte i możemy poruszać się po nich na rowerze, są miejsca, do których nie wjedziemy. Tyczy się to niektórych części Parków Narodowych. Ich oficjalne otwarcie nastąpiło razem ze złagodzeniem obostrzeń, jednak każdy Park wyznaczył odrębne zasady użytkowania.
Zanim więc udamy się rowerem do wybranego Parku Narodowego należy sprawdzić, które jego części czy szlaki zostały udostępnione dla ruchu turystycznego.