Spis treści
Czy paracetamol jest bezpieczny?
Paracetamol uznawany jest za bezpieczny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy nawet dla kobiet w ciąży i dzieci. Jest on dostępny bez recepty i stosowanym w leczeniu różnego rodzaju bólów np. bólu głowy, stawów, mięśni, a także gorączki. W przeciwieństwie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) takich jak ibuprofen czy naproksen nie działa on przeciwzapalnie i nie ma wpływu na proces krzepnięcia krwi.
Paracetamol może działać toksycznie. Zobacz, 5 niebezpiecznych skutków przyjmowania paracetamolu
Paracetamol przyjmowany doraźnie w niewielkich dawkach jest bezpieczny dla zdrowia. Jednak zbyt długie zażywanie tego środka lub przekroczenie wyznaczonej dawki może prowadzić do zatrucia i groźnych skutków ubocznych. Należy mieć na uwadze, że lek zaczyna działać już po 15 minutach od jego zażycia, jednak maksymalne stężenie we krwi osiąga po ok. 1 godzinie. Należy go także przyjmować nie częściej niż co 4 godziny. Dlatego po zażyciu leku trzeba poczekać na jego działanie i nie sięgać po koleją dawkę, zanim nie upłynie odpowiedni czas od przyjęcia poprzedniej.
Jak długo można stosować paracetamol?
Paracetamol często stosowany jest w leczeniu bólu przewlekłego np. u osób chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów czy pacjentów po operacjach i przyjmowany codziennie nawet przez kilka miesięcy. W takich przypadkach może dojść do przedawkowania leku lub uodpornienia się na jego działanie, co również prowadzi do przedawkowania, ponieważ pacjent nie odczuwając ulgi w bólu samodzielnie zwiększa dawkę leku.
Paracetamol powinien być zażywany doraźnie i stosowany według zaleceń lekarza. Nie powinno się go przyjmować dłużej niż 5 dni. W leczeniu bólu przewlekłego zaleca się, aby pacjenci przyjmowali najmniejszą skuteczną dawkę przez możliwie najkrótszy czas.
Ważne jest odpowiednie dawkowanie paracetamolu
W przypadku osób dorosłych maksymalna dawka paracetamolu wynosi do 4 g na dobę, które należy przyjąć w kilku dawkach podawanych maksymalnie do 1 g naraz (2 tabletki po 500 mg). Taką dawkę uznaje się również za bezpieczną dla kobiet w ciąży. Jednak w tym przypadku lepiej zmniejszyć tę ilość do 1-2 tabletek na dobę ze względu na to, że lek przenika przez łożysko do płodu. Między kolejnymi dawkami paracetamolu należy zachować odstęp 4 godzin, a u osób z niewydolnością nerek należy wstrzymać się minimum 8 godzin.
Toksyczna dawka paracetamolu wynosi:
- dla osoby dorosłej 6‑10 g leku przyjętego jednorazowo,
- dla dzieci powyżej 150 mg/kg masy ciała w jednorazowej dawce,
- u dzieci dawka powyżej 100 mg/kg/dobę może być hepatotoksyczna, jeśli będzie stosowana przez kilka kolejnych dni.
Do tego może doprowadzić przedawkowanie paracetamolu! Oto 5 groźnych dla zdrowia skutków przyjmowania leku przeciwbólowego:
Uzupełnij domową apteczkę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?