Czego nie wiemy o koronawirusie? Najważniejsze pytania ciągle pozostające bez odpowiedzi

JS, MR
Pandemia koronawirusa zaczęła się na początku 2020 r. Minęło już prawie pół roku, ale ciągle niewiele wiemy o SARS-CoV-2. Mnóstwo pytań pozostaje bez odpowiedzi. Naukowcy z całego świata skupiają swoje wysiłki na analizie dostępnych danych, niestety, na razie skutek tych starań jest raczej mizerny. Nadzieje przy wielu odkryciach okazały się płonne – raz po raz odrzucane są z terapii Covid-19 leki, które początkowo ogłaszane były jako przełomowe. Na szczęście modele matematyczne wskazują, że epidemia traci na sile.

SARS-CoV-2 jest wyjątkowo tajemniczy. Ciągle niewiele wiemy o koronawirusach

Nie tylko SARS-CoV-2 stanowi dla naukowców wielką zagadkę. Także pozostałe koronawirusy kryją wiele tajemnic. W galerii zebraliśmy najważniejsze pytania związane z epidemią. Wbrew doniesieniom medialnym, te pytania ciągle pozostają bez odpowiedzi:

Najważniejsze pytania związane z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Odpowiedzi na nie szukamy wszyscy

Co wiemy o koronawirusach?

Koronawirus SARS-CoV-2 nie jest jedynym koronawirusem, który zna ludzkość. Wręcz przeciwnie – naukowcy badają wiele różnych typów koronawirusów. Na początku lat dwutysięcznych świat stanął przed dużym wyzwaniem. W chińskiej prowincji Guangdong pojawił się koronawirus SARS-CoV, wywoływał ciężką niewydolność oddechową. Nie znaleźliśmy żadnego skutecznego lekarstwa lub szczepionki mogącej poradzić sobie z wirusem. Na szczęście jednak chińska epidemia nie rozszerzyła się na cały świat, jak w przypadku SARS-CoV-2. Był to jednak jeden z pierwszych przypadków paniki moralnej wywołanej koronawirusem. Dzisiaj przekonujemy się, że strach, który mieliśmy 20 lat temu, był uzasadniony.

Wiemy, że koronawirusy zakażają przede wszystkim ptaki i ssaki. Są odpowiedzialne za szereg chorób, m.in. układu oddechowego, nerwowego, narządów wewnętrznych oraz układu pokarmowego. Wbrew pozorom koronawirusy cechują się dużym rozpowszechnieniem i częstością występowania. Wykazują też duże zróżnicowanie genetyczne. Często mutują, przez co uznawane są za duże zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Co ciekawe, przez lata koronawirusy były ignorowane przez medycynę. Naukowcy uważali, że nie ma sensu się nimi zajmować, ponieważ wywołują tylko lekkie przeziębienia. Wspomina o tym Krzysztof Pyrć z Zakładu Mikrobiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w czasopismie „Postępy Nauk Medycznych”:

Dopiero początek XXI wieku przyniósł światu epidemię choroby wywołanej przez nieznany wcześniej, wysoce zakaźny gatunek koronawirusa. Został on nazwany od nazwy zespołu chorobowego SARS (ang. severe acute respiratory syndrome). Wysoka śmiertelność (~10%) oraz bardzo wysoka zakaźność patogenu doprowadziły do globalnej paniki. (…) Epidemia przyczyniła się do zintensyfikowania prac badawczych, które doprowadziły w następnych latach do identyfikacji i opisania kolejnych ludzkich koronawirusów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia