Spis treści
Dlaczego trzeba pić podczas przeziębienia?
Podczas przeziębienia organizm traci zwiększone ilości wody, którą trzeba uzupełniać poprzez częste picie płynów, by nie dopuścić do odwodnienia. Infekcje oddechowe często przebiegają bowiem z gorączką, intensywnym poceniem się, a także katarem, który wymusza oddychanie przez usta.
Czytaj: Co powinna zawierać dieta antywirusowa?
Gdy jesteśmy chorzy, mniej chętnie sięgamy także po jedzenie, które niejednokrotnie jest źródłem wody, a także napoje. Tymczasem systematyczne picie jest podstawowym warunkiem szybkiego powrotu do zdrowia.
Co jest najlepsze do picia na przeziębienie?
Będąc chorym, warto wybierać napoje łagodzące objawy przeziębienia czy grypy, dostarczające mu związków przeciwzapalnych, antywirusowych, ochronnych, a także wspomagających działanie układu immunologicznego.
Zobacz w naszej galerii najlepsze herbaty i inne napoje na przeziębienie.
Do najbardziej polecanych rodzajów napojów przy przeziębieniach należą:
- zielona herbata, a także inne jej rodzaje,
- herbatki owocowe bogate w roślinne pigmenty i inne antyoksydanty,
- ciepła woda, najlepiej z leczniczymi dodatkami,
- ciepłe mleko – np. z miodem i czosnkiem, syropem z cebuli albo przyprawami korzennymi,
- soki owocowe i warzywne – stuprocentowe (bez dodatku cukrów), najlepiej niepasteryzowane, wyciskane, najlepiej świeżo, w domu, najlepiej z kwaśnych i mało słodkich owoców takich, jak wiśnie, maliny czy granaty, jagodowych lub cytrusowych, a zwłaszcza ananasa, z warzyw polecany jest pomidor i burak,
- koktajle ze świeżych owoców i warzyw,
- napary ziół zwalczających zapalenie i patogeny, również z gotowych mieszanek ziół oznaczonych np. jako: na przeziębienie, na grypę, przeciwwirusowych, na gardło, na kaszel, wykrztuśnych, na płuca czy na odporność.
Jaka herbata na drogi oddechowe?
Infekcje oddechowe atakują zwykle gardło, nos, zatoki i oskrzela, ale toczący się tam stan zapalny można złagodzić poprzez picie herbatek z odpowiednimi dodatkami. Może być to herbata zielona, ale również każda inna, także ziołowa i owocowa czy ciepła woda. Ważne, by nie były ciepłe, ale nie za gorące, ponieważ wysoka temperatura niszczy najcenniejsze związki.
Czytaj też: Domowe sposoby na katar
Lecznicze dodatki do napojów na przeziębienie:
- miód pszczeli, np. ze spadzi iglastej, lipowy, gryczany czy manuka,
- propolis w kroplach jako antyseptyk,
- przyprawy korzenne,
- sok i skórka cytryny (bez konserwantów, najlepiej bio),
- syrop z kwiatów czarnego bzu (domowa receptura)
- soki z superowoców, czarnego bzu, rokitnika, aceroli, czarnej porzeczki, derenia, dzikiej róży.