CNN: Ludzie mogą najbardziej zakażać koronawirusem zanim wystąpią objawy

D
Przemyslaw Swiderski / Polska Press / Dziennik Bałtycki
Stacja telewizyjna CNN na swojej stronie internetowej opublikowała wyniki badań, z których wynika, że u pacjentów szczyt zakażalności występuje w momencie pojawienia się symptomów lub krótko przed nimi. W trakcie przebywania choroby COVID-19 ryzyko zakażenia innych osób maleje. Według publikacji "Nature Medicine", prawdopodobieństwo infekcji innych osób występuje już na dwa lub nawet trzy dni przed wystąpieniem pierwszych symptomów.

Opublikowane w środę badania wskazują, że osoby bezobjawowe mogą zakażać najbardziej. Prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania wirusa przez osoby nim zarażone występuje już na trzy dni przed objawami. Naukowcy potwierdzili, że szczyt zakażalności u pacjentów z SARS-CoV-2 przypada na początek symptomów lub okres bezpośrednio je poprzedzający. W praktyce oznacza to, że u każdego, u kogo test na obecność koronawirusa wypadł pozytywnie, należy prześledzić historię kontaktów do trzech dni wstecz od momentu pojawienia się pierwszych oznak choroby COVID-19 i ostrzec każdą z napotkanych w tym czasie osób.

- Aby skuteczniej ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, należy prześledzić historię kontaktów osoby, u której pojawiły się symptomy, rozszerzając ją do dwóch lub trzech dni od pierwszych oznak COVID-19 - możemy przeczytać na cnn.com.

Według badań:

  • osoby, które czują się zdrowo, mogą zarażać koronawirusem
  • szczyt ich zakażalności może nastąpić przed wystąpieniem pierwszych objawów lub w trakcie pierwszych symptomów
  • obecność wirusów zmniejsza się w trakcie przebywania choroby spowodowanej zarażeniem SARS-CoV-2

Badania jednoznacznie potwierdzają, że nawet osoby pozornie zdrowe mogą zakażać koronawirusem. Wskazują też na konieczność zmiany sposobów analizowania historii kontaktów osoby zakażonej. To kolejny argument za powszechnym noszeniem maseczek ochronnych w przestrzeniach publicznych. Nakaz zakrywania ust i nosa obowiązuje w Polsce od 16 kwietnia 2020 roku. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał w TVP1, że osłona twarzy ma chronić innych przed zarażeniem się od osoby zasłoniętej.

Badanie opisane w "Nature Medicine" opierało się na analizie wymazów pobieranych z gardeł pacjentów oraz wywiadach, przez co należy wkalkulować dane pozyskane na podstawie pamięci i wspomnień pacjentów.

źródło: CNN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia