Chlorochina a koronawirus – czy lek na malarię zahamuje rozwój choroby wywołanej przez SARS-CoV-2?

Marianna Leśniewicz
Polska także przystąpi do badań nad wpływem chlorochiny na leczenie COVID-19.
Polska także przystąpi do badań nad wpływem chlorochiny na leczenie COVID-19. 123rf.com/ ktsdesign
Już na początku marca bieżącego roku naukowcy m.in. ze Stanów Zjednoczonych oraz Chin zwrócili uwagę na możliwe wykorzystanie popularnego środka zwalczającego malarię w leczeniu pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. Po tygodniach badań eksperymentalnych oraz testów klinicznych rząd USA dopuścił chlorochinę do leczenia COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na rozwój choroby ma ten znany lek, czy jest bezpieczny i dlaczego jeszcze nie został okrzyknięty remedium na SARS-CoV-2?

Czym jest chlorochina?

Chlorochina, która w Polsce znana jest pod nazwą handlową Arechin, to sztucznie stworzony lek, opracowany już w latach 40. XX wieku na bazie pochodnych chinoliny. Wraz ze związkiem powiązanym – hydroksychlorochiną, od lat wykorzystywany jest w leczeniu chorób pasożytniczych takich jak malaria.

Jednak to nie jedyne przeznaczenie tej substancji. Stosuje się ją również w przypadku chorób autoimmunologicznych – tocznia i reumatoidalnego zapalenia stawów. Pomimo że chlorochina uważana jest za stosunkowo bezpieczny środek o niewielkim wpływie efektów ubocznych (w przeciwieństwie do naturalnie pozyskiwanej chininy), dawki leku należy przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza – granica między dawką terapeutyczną a toksyczną jest tu bowiem bardzo niewielka.

Zobacz: Malaria to najczęstsza choroba zakaźna na świecie przenoszona przez komary. Co dwie minuty umiera na nią dziecko. Szczepionka jest już dopuszczona do użytku w Afryce

Chlorochina w badaniach nad koronawirusem

Po raz pierwszy działanie antywirusowe chlorochiny zauważono podczas badań in vitro pod koniec lat 60. XX wieku. W 2004 r. naukowcy dostrzegli, że dzięki tej substancji zahamowany zostaje rozwój wirusa na poziomie komórkowym, w tym koronawirusa typu SARS z roku 2003.

Jeszcze na długo przed pandemią COVID-19 przeprowadzone zostały dalsze testy, tym razem na myszach zarażanych ludzkim koronawirusem OC43, wirusem Zika i wirusem A H5N1. W tych przypadkach naukowcy dostrzegli pewne pozytywne działania chlorochiny, lecz lek nie hamował całkowicie rozwoju, ani w pełni nie zapobiegał zarażeniu u ludzi.

W lutym 2020 roku zespół chińskich badaczy, oceniając wpływ popularnych leków przeciwwirusowych na SARS CoV-2, stwierdził, iż chlorochina wykazuje dużą skuteczność w opanowaniu nowego koronawirusa w warunkach in vitro, oraz że należy poddać ją testom na zainfekowanych pacjentach.

W konsekwencji lek zaczęto podawać chorym w Chinach. Jak się okazało, w ponad 100 przypadkach (dokładne dane nie zostały opublikowane) zahamowane zostało zapalenie płuc, a czas trwania choroby uległ skróceniu.

Wraz z przeniesieniem epicentrum pandemii do Europy naukowcy zaproponowali prewencyjne podawanie hydroksychlorochiny w połączeniu z azytromycyną chorym na COVID-19.

Nie wszystkich przekonuje leczenie chlorochiną

Należy pamiętać, że do tej pory nie uzyskano ostatecznych wyników badań, potwierdzających pełną skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania chlorochiny. Niezbędne są zatem dalsze badania. Niemniej jednak wielu przywódców światowych, w tym prezydent USA – Donald Trump, zaaprobowało już leczenie koronawirusa chlorochiną, a informacje o pozytywnych prognozach w leczeniu szybko obiegły świat.

Wskutek tego popyt na lek gwałtownie wzrósł, prowadząc do nagłych deficytów w aptecznych zapasach. Oprócz rządu amerykańskiego zastosowanie chlorochiny i hydroksychlorochiny poparła również Francja i Wielka Brytania.

Unia Europejska oraz WHO zalecają jednak ostrożne podchodzenie do niepotwierdzonej jeszcze metody leczenia, która może wykazywać poważne skutki uboczne, zwłaszcza u osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Polacy również przetestują leczenie COVID-19 chlorochiną

Według najnowszych informacji, Polska także przystąpi do badań nad wpływem chlorochiny na leczenie COVID-19. Głównym centrum badawczym ma być Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu przy współpracy z ośrodkami z innych miast.

Pierwsze polskie testy zostaną przeprowadzone na grupie 400 pacjentów. Takie badania pomogą przybliżyć sposób działania chlorochiny na koronawirusa, a także pozwolą na zidentyfikowanie możliwych skutków ubocznych związanych z jej zastosowaniem.

Źródła: 1, 2, 3, 4.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Weronika Wera

Czy chodzi o tą chininę która jest składnikiem tonicu np Schweppes?

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia