Ból głowy, zmęczenie, pogorszenie wzroku... To może być tętniak mózgu. Gdy pęka, pozostaje niewiele czasu na ratowanie życia

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Wideo
od 16 lat
Tętniak mózgu jest jak tykająca bomba. Patologicznie zmieniona tętnica może w każdej chwili pęknąć i doprowadzić do śmierci. Bywa, że o przeżyciu decydują minuty lub czysty przypadek, bo tętniaki w głowie często diagnozowane są przy okazji innych badań. Mogą przy tym dotyczyć każdego, o czym niestety przekonały się aktorki Aldona Orman czy Alżbeta Lenska. Istnieją jednak pewne objawy zwłaszcza przed pęknięciem tętniaka, które wskazywać na zagrożenie życia i wymagać wezwania pomocy lekarskiej.
Młody mężczyzna leży na podłodze z bólem głowy
Silny ból głowy może być objawem tętniaka mózgu, zwłaszcza w przypadku występowania innych dolegliwości. Nie bagatelizuj ich, tylko wezwij pomoc! Zobacz, co powinno zaniepokoić. Andranik Hakobyan/Getty Images

Spis treści

Tętniak mózgu – objawy przed pęknięciem

Tętniak mózgu to groźna choroba tętniczych naczyń krwionośnych, które transportują krew w obrębie czaszki. Niestety, tętniak w głowie długo nie daje objawów, a pierwsze widoczne symptomy często pojawiają się w zaawansowanym stopniu choroby lub dopiero w momencie jego pęknięcia, które zagraża życiu. W galerii podpowiadamy, jakie dolegliwości powinny nas zaniepokoić.

Choć tętniak w głowie występują z częstotliwością 15-20 przypadków na 100 tys. mieszkańców, problem może dotyczyć każdego. Zmiany w mózgu trudno wykryć, jeśli się ich nie szuka, dlatego trzeba znać objawy ostrzegawcze i ich nie ignorować, by szybko trafić do lekarza. Udało się przypadku aktorki Aldony Orman, u której tętniak pękł częściowo 16 października, a także Alżbety Lenskiej, która przeżyła podobną historię w 2018 r. Leczenie po wylewie krwi do mózgu po pęknięciu tętniaka czeka także amerykańskiego aktora Erika Jensena.

Od czego robi się tętniak mózgu?

Tętniaki mózgu najczęściej rozpoznaje się u osób między 20. a 60. rokiem życia, a średni wiek postawienia diagnozy wynosi 45 lat, przy czym schorzenie znacznie częściej dotyczy kobiet. Dotychczas naukowcom nie udało się ustalić konkretnych przyczyn rozwoju tej choroby, jednak zaobserwowano, że głównym czynnikiem są predyspozycje genetyczne i nieprawidłowa budowa ścian tętnic.

Eksperci sugerują również, że wśród innych możliwych przyczyn rozwoju tętniaków mózgu można wymienić:

Dodatkowo czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się tętniaków mózgu są urazy głowy.

Co się dzieje, gdy pęknie tętniak mózgu?

Pęknięcie tętniaka w mózgu często ma fatalne skutki. Szacuje się, że śmiertelność po pęknięciu tętniaka mózgu wynosi średnio 55 proc., z czego zmiany znacznie częściej pękają u kobiet niż mężczyzn.

Naukowcy podają, że zmiany poniżej 3 mm pękają rzadko , w przypadku tętniaków mających od 3 mm do 10 mm ryzyko wynosi 50 proc., natomiast zmiany powyżej 1 cm ulegną pęknięciu w 99 proc. przypadków.

Wśród głównych przyczyn pęknięcia tętniaka w głowie wymienia się:

  • niezdiagnozowane lub nieprawidłowo leczone nadciśnienie tętnicze krwi,
  • silny stres,
  • bardzo intensywny wysiłek fizyczny np. podnoszenie ciężarów,
  • nałogowe palenie tytoniu i picie alkoholu,
  • nagła zmiana ciśnienia np. podczas nurkowania,
  • nagła zmiana temperatur np. podczas morsowania.

Zobacz również: Jak ubrać się na morsowanie, aby nie zmarznąć? Rzeczy, które powinny zleźć się w torbie początkującego morsa

Jak uniknąć tętniaka mózgu?

Czy można zapobiec powstawaniu i pęknięciu tętniaków w naczyniach mózgowych? Naukowcy nie znają jeszcze skutecznej metody zapobiegającej ich rozwojowi, jednak sugerują, że ryzyko powstawania tętniaków mózgu można zmniejszyć poprzez prowadzenie prozdrowotnego stylu życia.

W profilaktyce najważniejsze jest zadbanie o zbilansowaną dietę z ograniczeniem tłuszczy zwierzęcych, a także unikanie soli, która sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego. Dodatkowo warto zrezygnować z siedzącego trybu życia i uprawiać umiarkowany wysiłek fizyczny.

Ochrona przed tętniakami i ich ew. pękaniem obejmuje prawidłowe leczenie nadciśnienia tętniczego krwi i miażdżycy, które bezpośrednio wpływają na zaburzenia układu krążenia, w tym przepływ krwi przez naczynia mózgowe.

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia