Badanie na niepłodność bez analizy nasienia. Nowa metoda wykorzystuje badania krwi i sztuczną inteligencję. Tak działa

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pół na pół – tak do niemożności poczęcia dziecka przez pary przyczyniają się mężczyźni i kobiety. Męską niepłodność diagnozują tylko wymagające testy nasienia, lecz wkrótce może to być łatwiejsze. Na pomoc przychodzi sztuczna inteligencja i analiza krwi. W najtrudniejszych przypadkach nowa metoda ma sto procent dokładności.

Spis treści

Jak diagnozuje się niepłodność u mężczyzn?

W diagnozie męskiej niepłodności wykorzystuje się głównie badania nasienia. Problem w tym, że takie analizy można przeprowadzać jedynie w wyspecjalizowanych ośrodkach. To może się zmienić dzięki odkryciom naukowców z Japonii.

Mężczyzna z kobietą rozmawiają z lekarką
Niemożność poczęcia dziecka przez mężczyznę jest często kwestią hormonalną bialasiewicz/123RF

Badacze z Uniwersytetu Toho opracowali nowe narzędzie do wykrywania męskiej niepłodności na podstawie analizy krwi. Jak pokazują dane Światowej Organizacji Zdrowia, niemożność zajścia w ciążę w połowie przypadków leży po stronie mężczyzny. O niepłodności mówi się w sytuacji, gdy próby poczęcia dziecka są nieskuteczne przez rok.

Jakie hormony wpływają na płodność u mężczyzn?

Płodność u mężczyzn wiąże się m.in. z prawidłową gospodarką hormonalną. To właśnie na podstawie poziomu zawartych we krwi hormonów takich, jak testosteron, hormon luteinizujący (lutropina), folikulotropina, prolaktyna i estradiol, można wykonać wstępny test na niepłodność. Umożliwia to sztuczna inteligencja.

Czytaj też: NFZ zwiększył finansowanie badań nasienia

– Model predykcyjny oparty na sztucznej inteligencji jest przeznaczony wyłącznie do stosowania jako wstępny etap przesiewowy przed badaniem nasienia – wyjaśnił prof. Hideyuki Kobayashi, autor systemu. – Chociaż nie zastępuje on analizy nasienia, może być łatwo przeprowadzany w placówkach innych niż specjalizujące się w leczeniu niepłodności.

Jak opisano na łamach „Scientific Reports”, algorytmy AI powstały na bazie danych ponad 3,5 tys. ochotników. System osiągał dokładność wynoszącą 74 procent, a najlepiej radził sobie z rozpoznawaniem azoospermii nieobturacyjnej – dokładność sięgała 100 procent. Zaburzenie to nie jest związane z niedrożnością nasieniowodów, tylko z zaburzeniami pracy jąder, stanowiąc jedną z najpoważniejszych form męskiej niepłodności.

– Kiedy model predykcyjny wykrywa wartości nieprawidłowe wskazujące na nieobturacyjną azoospermię, powinno to być dla nich sygnałem do wykonania szczegółowych badań w specjalistycznej klinice niepłodności i podjęcia odpowiedniego leczenia – podkreślił badacz.

To obiecujące badanie wymaga kontynuacji, a do jego wdrożenia konieczne jest opracowanie komercyjnej wersji systemu.

– Mamy nadzieję, że w przyszłości laboratoria kliniczne i centra badań profilaktycznych będą wykorzystywać nasz oparty na sztucznej inteligencji model predykcyjny do przesiewowego badania męskiej niepłodności, zwiększając tym samym dostępność badań poprzez usunięcie obecnych barier – powiedział naukowiec.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
ewa
Niepłodność jest teraz dużym problemem par. Co gorsza za wiele takich problemów odpowiada endometrioza dlatego warto się umówić na diagnostykę do szpitala medicover bo tam są specjaliści od endometriozy
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia