Badanie hormonów kobiecych
Badania hormonalne to podstawowe narzędzie diagnostyczne w zaburzeniach ginekologicznych. Cały cykl miesiączkowy jest regulowany przez precyzyjnie zmieniające się poziomy hormonów, podobnie jak przebieg ciąży oraz funkcjonowanie organizmu po menopauzie.
W skład pakietu badań żeńskich hormonów płciowych wchodzą zwykle pomiary poziomu:
- hormonu folikulotropowego,
- hormonu luteinizującego,
- estrogenów,
- progesteronu,
- androgenów.
Wskazania do wykonania pakietu badań hormonalnych stanowią przede wszystkim:
- zaburzenia miesiączkowania,
- trudności z zajściem w ciążę,
- początek okresu menopauzy.
Warto pamiętać, że badanie hormonów kobiecych nie może odbywać się w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego. Niektóre z nich bardziej, inne mniej ulegają wahaniom w ciągu miesiąca. Normy, w jakich powinny mieścić się poszczególne hormony płciowe różnią się w zależności od fazy cyklu. To sprawia, że badania hormonalne w ginekologii stają się dość skomplikowane w interpretacji. Pozwalają jednak precyzyjnie zapoznać się ze sposobem funkcjonowania organizmu kobiety i postawić wstępne diagnozy dotyczące stanu zdrowia i przyczyny dolegliwości.
Estrogen – badanie i normy
Badania hormonalne muszą zawierać oznaczenie poziomu estrogenów (estriol, estradiol, estron). W czasie cyklu miesiączkowego hormony te stymulują rozrost błony śluzowej macicy, przygotowując ją do implantacji zarodka. Obniżają też poziom szkodliwego cholesterolu, regulują gospodarkę wapniową zapobiegając osteoporozie, zwiększają przyswajalność białek. Estrogeny kończą też krwawienie miesiączkowe, zwiększając krzepliwość krwi.
Estrogen, jako podstawowy żeński hormon płciowy, waha się w zależności od momentu cyklu. Oto orientacyjne normy estrogenu:
- faza folikularna: 0–587 pmol/l,
- owulacja: 124–1468 pmol/l,
- faza lutealna: 101–110 pmol/l.
Przeczytaj również:
Zbyt niski poziom estrogenów sugeruje zespół policystycznych jajników, niedoczynność gonad lub przysadki mózgowej, towarzyszy też genetycznemu zespołowi Turnera. Z kolei poziom za wysoki może wystąpić przy nowotworach produkujących hormony, nadczynności tarczycy lub chorobach wątroby W okresie menopauzy poziom estrogenów spada. W tym czasie hormony te powinny mieścić się w normie od 0 do 110 pmol/l.
Progesteron – norma badania
Badania hormonalne dla kobiet zawierają także parametr oznaczający poziom progesteronu. To hormon wytwarzany głównie w fazie lutealnej cyklu oraz we wczesnych stadiach ciąży (działa podtrzymująco i zapobiega poronieniu). Ułatwia owulację i moduluje działanie estrogenów, nie dopuszczając do nadmiernego rozrostu błony śluzowej macicy. Wydziela go ciałko żółte, a następnie (jeśli dojdzie do zapłodnienia) łożysko.
Określające progesteron normy także różnią się w zależności od fazy cyklu:
- faza folikularna: < 0,6–3,6 nmol/l,
- owulacja: 1,5–5,5 nmol/l,
- faza lutealna: 3,0–68,0 nmol/l.
10 sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o tym, że m...
W okresie menopauzy normy progesteronu wynoszą: < 0,6–3,2 nmol/l. Osobne, określone na każdy tydzień normy progesteronu dotyczą okresu ciąży. Na podstawie badań można między innymi określić, czy ciąża jest bezpieczna, czy zagrożona.
Badania hormonalne – hormon folikulotropowy
Badania hormonów żeńskich powinny też określać ilość hormonu folikulotropowego (FSH). Hormon ten pobudza dojrzewanie pęcherzyków Graafa, a także wydzielanie estrogenów. Wraz z hormonem luteinizującym pełni bardzo ważne role w regulacji cyklu miesiączkowego.