Dr hab. Anna Myczkowska-Szczerska wykorzystała japońską sztukę origami do stworzenia projektu maseczki ochronnej domowej roboty. Można ją wykonać w dosyć prosty sposób, poświęcając na cały proces ok. pięciu minut. Do wykonania osłony na nos i usta potrzeba:
- ręcznika papierowego
- dwóch gumek recepturek
- zszywacza
Warto pamiętać, że stworzenie maseczki ochronnej w sposób zaproponowany przez przedstawicielkę ASP w Krakowie to rozwiązanie doraźne. Maseczka jest jednorazowa i należy ją wyrzucić po każdym użyciu lub wymienić, kiedy stanie się wilgotna.
Krakowski projekt maseczki własnoręcznej roboty przypadł do gustu Pierwszej Damie, która sama postanowiła użyć metody przypominającej origami. Agata Kornhauser-Duda zachęca do skorzystania z filmu instruktażowego, nagranego przez Wydział Form Przemysłowych ASP. Zamieszczona na stronie Kancelarii Prezydenta fotografia ukazuje małżonkę Andrzeja Dudy z kilkoma maseczkami ochronnymi, które powstały przy użyciu metody Myczkowskiej-Szczerskiej.
Od 16 kwietnia w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Zalecenie rządowe odnosi się do podejrzeń, że wielu Polaków, których nie dotknęły objawy koronawirusa, może być jego nosicielami.
- Maseczka nie chroni nas przed zakażeniem, chroni innych przed nami. Na tym etapie epidemii rośnie ryzyko, że możemy być nosicielami - powiedział prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia, w TVP1.
Szef resortu podkreślał, że maseczki chirurgiczne najbardziej potrzebne są w szpitalach, a na prywatny użytek wystarczy chustka czy szalik. Wielorazowe maseczki należy regularnie prać w temperaturze min. 60 stopni Celsjusza, aby zachowywać ich sterylność.
ZOBACZ WIDEO:
- Podróżuj bez wychodzenia z domu: zobacz cuda tego świata
- Zobacz nowe pomysły dla domowych artystów i majsterkowiczów
- Tak przyroda wraca do życia, gdy ludzie są w izolacji
- To musisz wiedzieć o dodatkowym zasiłku opiekuńczym
- Wiosna na Netflixie: co obejrzeć oprócz Króla Tygrysów?
- Te zawody wykonują roboty. Maszyny odbiorą nam pracę?