Czy podczas okresu można zajść w ciążę lub ćwiczyć? Sprawdź fakty i mity na temat miesiączki. Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące!

Agata Siemiaszko
Wokół miesiączki i tego, co można robić podczas krwawienia krąży wiele mitów. Dowiedz się z kolejnych slajdów, co jest prawdą, a co kłamstwem na temat okresu. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Wokół miesiączki i tego, co można robić podczas krwawienia krąży wiele mitów. Dowiedz się z kolejnych slajdów, co jest prawdą, a co kłamstwem na temat okresu. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. peakSTOCK/Getty Images
Miesiączka to pierwsza faza cyklu miesiączkowego, wokół której krąży wiele mitów. Niestety są one często powielane. Czy podczas miesiączki można ćwiczyć lub chodzić na solarium? Sprawdź, co jest faktem, a co mitem na temat okresu.

Fakty i mity na temat miesiączki

Menstruacja to fizjologiczny proces zachodzący w kobiecym organizmie. Niestety wokół tego tematu krąży wiele mitów, które często są powielane. W galerii przedstawiamy fakty oraz najpopularniejsze kłamstwa na temat krwawienia miesiączkowego.

Co jest faktem, a co mitem na temat miesiączki?

Czym jest menstruacja i jakie objawy mogą ją zwiastować?

Menstruacja, inaczej nazywana okresem lub miesiączką to krwawienie z dróg rodnych, w skutek złuszczania się błony śluzowej macicy. Jest ona częścią cyklu miesiączkowego, który może trwać 21-42 dni. Pierwszy okres pojawia się zazwyczaj między 11. a 14. rokiem życia, a samo krwawienie trwa przez 3 do 7 dni.

Jakie objawy mogą poprzedzać pojawienie się miesiączki? Wśród najczęstszych dolegliwości znajdują się:

  • bolesność i tkliwość piersi,
  • ból pleców w okolicy lędźwiowej,
  • trądzik hormonalny na twarzy i plecach,
  • ból i skurcze brzucha,
  • zaparcia i wzdęcia,
  • wahania nastroju.

Warto dodać, że każda kobieta inaczej reaguje na zmiany hormonalne. Niektóre panie nie odczuwają żadnych symptomów zbliżającego się okresu, a inne nie są w stanie normalnie funkcjonować, aż do momentu wystąpienia krwawienia miesiączkowego, a czasem nawet do jego zakończenia.

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia