Nalewka z kwiatów głogu na miażdżycę, problemy z sercem i nerwy. Zobacz, jak ją zrobić. Ten środek jest polecany przez kardiologów

Anna Rokicka-Żuk
Nalewka z kwiatostanów głogu to środek, który wspomaga układ krążenia. fot. Gab-Rysia/Pixabay, freepik (małe)
Nalewka z kwiatostanów głogu to środek, który wspomaga układ krążenia. fot. Gab-Rysia/Pixabay, freepik (małe)
Nalewka z kwiatów głogu to leczniczy produkt nasercowy, który pomaga też w stanach osłabienia organizmu i nadmiernego stresu. Aby ją zrobić, trzeba zebrać nierozkwitłe w pełni białe kwiaty głogów. Podajemy przepis i wyjaśniamy, na co pomaga. Przestawiamy także wskazania oraz nieliczne przeciwwskazania do terapii nalewką z kwiatostanów głogu.

Spis treści

Jak zrobić nalewkę z kwiatów głogu?

Nalewka z kwiatów z głogu to środek o działaniu leczniczym, który przede wszystkim wspomaga krążenie krwi, obniża ciśnienie, koi nerwy i ból głowy, jest też skutecznym preparatem odkażającym. Ma przy tym podobny, choć nieco inny skład i właściwości niż nalewka przygotowana z owoców głogu, czyli tzw. głogówka.

Jak przygotować nalewkę z kwiatostanów głogu? Do jej zrobienia potrzebny jest wódka i miód pszczeli (np. wielokwiatowy, lipowy, akacjowy), który zapewnia lepsze walory prozdrowotne wyciągu w porównaniu z tym przygotowanym na cukrze. Z dodatku słodzącego można jednak zrezygnować.

Przepis na nalewkę z kwiatów głogu
Składniki:

  • 1,5-litrowy słoik kwiatów głogu, luźno wypełniony,
  • 1,25 l wódki 40 proc. alk. obj.,
  • 250 ml miodu.

Przygotowanie:

  1. Słoik z kwiatami lub kwiatostanami głogu zalej 1 litrem wódki i odstaw w ciemne miejsce na ok. 2 tygodnie.
  2. W tym czasie przygotuj sycony miód: połącz pozostałą wódkę z miodem i wstaw naczynie do kąpieli wodnej (np. garnka z gorącą wodą), po czym podgrzewaj, aż całość się rozpuści, po czym odstaw, a płyn zlej, gdy na dnie zbierze się osad.
  3. Po 2 tygodniach macerowania kwiatów dodaj do nich sycony miód, po czym odstaw nalew na kolejne 2 tygodnie w zacienione miejsce.
  4. Po tym czasie odcedź płyn i przefiltruj, a następnie przelej do butelek i odstaw do dojrzewania na co najmniej 3 miesiące. Dawkowanie nalewki to 1-2 łyżeczki dziennie, zwłaszcza wieczorem.

Warto wiedzieć, że oryginalna nalewka z kwiatów głogu pochodząca z Kociewia nosi nazwę bulimiączka i została wpisana w 2006 roku na listę produktów tradycyjnych w kategorii Napoje w województwie kujawsko-pomorskim. Przygotowywana jest według przepisu pochodzącego z książki „W kuchni i przy stole – Ksiónżka o jeściu na Kociywiu” pod redakcją Romana Landowskiego.

Kiedy zbierać kwiaty głogu?

Kwiaty głogu zbiera się w momencie, gdy połowa lub większość z nich to jeszcze nierozwinięte pączki. Zwykle wypada to w maju. Zaleca się, by do zbioru przystąpić w suchy i słoneczny dzień, najlepiej w południe lub wczesnym popołudniem. Można od razu wypełniać nim słoik, w którym będziemy przygotowywać nalewkę.

Zamiast samych kwiatów często zrywa się kwiatostany głogu wraz z 3-5 przylegającymi młodymi listkami, jednak bez zdrewniałych fragmentów. Jeśli kwiaty mają być później suszone (a z takich też można zrobić leczniczą nalewkę), zawsze w temp. poniżej 35 stopni Celsjusza, wypełniamy nimi przewiewny kosz.

Sprawdź też:

Na co pomaga kwiatostan głogu?

Kwiatostan głogu to kwitnące części głogu jedno- lub dwuszyjkowego, którego cenne działanie lecznicze ceniono już w starożytności, a później wykorzystywano od średniowiecza. Stanowił też jedno z bardziej współczesnych lekarstw przeciwko objawom i powikłaniom miażdżycy. Związki zawarte w kwiatach głogu wzmacniają bowiem serce we wszystkich przejawach jego czynności.

Kwiatostany głogów zawierają antyoksydacyjne flawonoidy (m.in. witeksynę, apigeninę, rutynę), procyjanidyny, kwasy fenolowe, triterpeny, fitosterole, garbniki, acetylocholina, aminokwasy i aminy aromatyczne, które regulują czynność układu krążenia. Związki te przechodzą do wyciągu wodno-alkoholowego, jakim jest nalewka.

Korzyści ze stosowania kwiatów głogu jest sporo, m.in. wykazano ich działanie:

  • stabilizujące rytm pracy serca,
  • obniżające wysokie ciśnienie tętnicze,
  • rozkurczające naczynia krwionośne w organizmie, zwłaszcza wieńcowe i mózgowe,
  • słabe działanie kurczowe na mięsień sercowy,
  • zwiększające przepływ krwi w naczyniach wieńcowych serca, zaopatrzenie go w tlen, a dzięki temu chroniące przed skutkami niedokrwienia,
  • łagodzące objawy miażdżycy,
  • zmniejszające napady dusznicy bolesnej i towarzyszący im ból,
  • rozkurczowe na mięśnie gładkie układu trawienia,
  • łagodzące na objawy alergii,
  • ograniczające gwałtowne zmiany ciśnienia tętniczego przy menopauzie,
  • lekko moczopędnie,
  • łagodząco w alergii,
  • zmniejszające zawroty i bóle głowy.

Dowiedz się także na temat:

Wskazania i przeciwwskazania do kuracji nalewką z kwiatostanów głogu

Nalewka z kwiatów głogu jest stosowana przede wszystkim w choroby na tle miażdżycy oraz przewlekłej niewydolności serca. Wskazania dla osób zdrowych, a także z zaburzeniami kardiologicznymi – po konsultacji z lekarzem, zwłaszcza w przypadku stosowania leków – to zwłaszcza następujące problemy:

  • arytmia serca, takie jak częstoskurcz napadowy,
  • łagodne postaci choroby wieńcowej serca,
  • niewydolność mięśnia sercowego klasy II według NYHA,
  • osłabienie serca w starszym wieku,
  • stan po zawale serca,
  • stan po oddechowej infekcji wirusowej, np. grypowej,
  • stany depresyjne,
  • stany lękowe,
  • nadpobudliwość nerwowa,
  • problemy z zasypianiem i lekkie zaburzenia snu.

Preparaty z kwiatów głogu są też cenione przez osób zajmujących się wspinaczką wysokogórską i
wyczynowym uprawianiem sportu. Zastosowania te wynikają z faktu, że kwiatostan głogu zwiększa dotlenienie nie tylko serca, ale też innych mięśni i całego organizmu.

Nawet przy długotrwałym stosowaniu, które jest wymagane dla uzyskania skuteczności, nie wykazano działań niepożądanych. Kwiatostan głogu może być stosowany wspomagająco przy terapii glikozydami nasercowymi, jednak należy pamiętać, że jako produkt z alkoholem nalewka może nie zawsze być odpowiednim środkiem.

Z tego samego powodu przeciwwskazania do kuracji nalewką z kwiatu głogu dotyczą kobiet w ciąży, karmiących i dzieci, a także pacjentów stosujących medykamenty wchodzące w interakcje z alkoholem.

Sam kwiat głogu powinien być zażywany ostrożnie przez osoby z niskim ciśnieniem krwi oraz poważnymi chorobami sercowo-naczyniowymi, zwłaszcza przyjmującymi leki antyarytmiczne czy przeciw nadciśnieniu, bo może nasilać ich działanie.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Miej ciśnienie pod kontrolą

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
od 12 lat
Wideo

Szczepić się czy nie szczepić [SONDA]

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia