Znieczulenie komputerowe zęba – na czym polega i dlaczego nie boli? Komu poleca się komputerowe znieczulenie miejscowe u dentysty?

Agata Orzełowska
Znieczulenie miejscowe za pomocą urządzenia sterowanego przez komputer pozwala na uniknięcie wszelkiego bólu podczas zabiegu u dentysty.
Znieczulenie miejscowe za pomocą urządzenia sterowanego przez komputer pozwala na uniknięcie wszelkiego bólu podczas zabiegu u dentysty. Olena Yakobchuk/123RF
Znieczulenie komputerowe to nowoczesna metoda znieczulania zęba i jego okolic w gabinecie stomatologicznym. Technologia ta pozwala na podanie anestetyku nawet przed poważnym zabiegiem bez konieczności wykonania tradycyjnej iniekcji za pomocą igły i strzykawki. Jest więc polecanym rozwiązaniem dla osób, które boją się zastrzyków i bólu związanego z nakłuwaniem dziąsła lub podniebienia. Wyjaśniamy, na czym polega znieczulenie miejscowe tą metodą, czy boli, ile kosztuje, kiedy jest stosowane oraz jakie ma zalety.

Na czym polega znieczulenie komputerowe i ile kosztuje?

Znieczulenie komputerowe polega na podaniu środka znieczulającego za pomocą specjalnego urządzenia z końcówką przypominającą długopis, które jest podłączone do ekranu. Wprawdzie ma ona cieniutką igłę, ale jej ukłucie jest w zasadzie niewyczuwalne, ponieważ tkanki już wcześniej są znieczulone przez środek podawany w trakcie wprowadzania igły.

Znieczulenie komputerowe to zabieg bardzo prosty, szybki i co najważniejsze – bezbolesny.

Tak, jak tradycyjne znieczulenie stosowane w gabinetach dentystycznych, ten rodzaj również ma charakter miejscowy. Jednak środek znieczulający podawany jest powoli i pod małym ciśnieniem, a lekarz obserwuje jego działanie na monitorze, więc dokładnie wie, jak dobrać właściwą dawkę.

Podczas wykonywania tradycyjnego zastrzyku znieczulającego przed zabiegiem dentystycznym odczuwany jest ból, ponieważ tkanki są rozpychane przez preparat wstrzykiwany pod ciśnieniem. Pojawia się też uczucie drętwienia szczęki. Nie ma ponadto możliwości sprawdzenia, czy środek znieczulający podany został w wystarczającej ilości, dlatego pomimo jego aplikacji w trakcie zabiegu może pojawić się ból.

Znieczulenie komputerowe rozwiązuje wszystkie te problemy, a na dodatek jest też stosunkowo tanie – jego cena to około 40 zł. Urządzenie ma też tryb pracy bezprzewodowej.

Znieczulenie komputerowe sprawia to, że pacjent mniej boi się nie tylko samego zabiegu borowania zęba, jego usuwania czy kanałowego leczenia próchnicy (odpowiednio dobrana dawka anestetyku zapewnia brak bólu), ale i następującego przed nim znieczulenia (nie wiąże się ono z bolesną iniekcją i drętwieniem szczęki). Dzięki temu chętniej odwiedza gabinet stomatologiczny.

Przeczytaj na temat:

Miejscowe znieczulenie komputerowe The Wand

Większość systemów do znieczulenia komputerowego, takich jak dostępny w Polsce the Wand, ma kilka programów, za pomocą których można wykonać różnego rodzaju znieczulenia.

Lekarz może zaaplikować pacjentowi komputerowo znieczulenie nasiękowe, znieczulenie przewodowe lub znieczulenie śródwięzadłowe. Programy te różnią się szybkością podawania środka znieczulającego i dobierane są zależnie od potrzeby do różnego typu zabiegów stomatologicznych.

W trakcie wykonywania znieczulania komputer mierzy w czasie rzeczywistym opór tkanek i zatrzymuje podawanie środka znieczulającego, jeśli jego wartość nadmiernie wzrasta lub jest nieprawidłowa dla danego rodzaju znieczulenia.

Urządzenie sprawdza też na bieżąco, czy w ampułce środka znieczulającego nie pojawia się krew – gdyby tak było, oznacza to, że nastąpiło wkłucie do naczynia krwionośnego i podawanie środka znieczulającego należy przerwać.

Urządzenia do znieczulenia komputerowego mają zazwyczaj 3 tryby iniekcji: powolny, szybki i dokostny. Pozwala to na wykonanie wszystkich rodzajów znieczuleń przed wszystkimi rodzajami zabiegów stomatologicznych.

Igła w końcówce „długopisu” służącego do podawania znieczulenia komputerowego ma specjalny tryb rotacji, co pozwala na uzyskanie dostępu do kości gąbczastej, dzięki czemu można bez problemu znieczulić na przykład zęby trzonowe.

Igła urządzenia ma też podwójne ścięcie, co pozwala między innymi na bezbolesne znieczulenie błony śluzowej. W niektórych modelach lekarz ma dostęp do wszystkich funkcji urządzenia za pomocą bezprzewodowego pedału. Ułatwia to pracę szczególnie w sytuacji, gdy zachodzi konieczność podania dodatkowej dawki znieczulenia w trakcie zabiegu.

Zobacz także:

Kto może skorzystać ze znieczulenia komputerowego?

Znieczulenie komputerowe to dobre rozwiązanie dla dzieci i wszystkich osób, które obawiają się zastrzyków. Szczególnie w przypadku maluchów ważne jest, by wizyta u dentysty kojarzyła im się przyjemnie, o co trudno, gdy zachodzi konieczność podania znieczulenia w formie tradycyjnej iniekcji.

Znieczulenie komputerowe sprawia, że dziecko nie czuje bólu ani podczas podawania środka znieczulającego, ani podczas zabiegu. Ilość anestetyku jest odpowiednio dobrana do masy ciała – znieczulenie komputerowe pozwala na użycie jego minimalnej skutecznej dawki.

Przed podaniem znieczulenia komputerowego należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, uczuleniach na substancje lecznicze, a także ciąży lub karmieniu piersią. Znieczulenie komputerowe można dobrać w taki sposób, by w każdym przypadku było ono bezpieczne.

Komputerowe znieczulenie zęba nie niesie za sobą w zasadzie żadnych skutków ubocznych, oczywiście pod warunkiem, że rzetelnie poinformuje się lekarza o swoim stanie zdrowia.

Co najważniejsze, działa jedynie przez czas zabiegu – pacjent nie odczuwa przez wiele godzin zdrętwienia szczęki, jak ma to miejsce po znieczuleniu podawanym w tradycyjny sposób.

Sprawdź także:

Zalety znieczulenia komputerowego

Znieczulenie komputerowe wydaje się mieć same zalety. Jest tanie, bezbolesne, nie powoduje skutków ubocznych, nie ma do niego właściwie żadnych przeciwwskazań poza uczuleniem na składniki preparatu do znieczulenia. Po zabiegu nie pojawia się opuchlizna ani uczucie drętwienia, a samo podanie anestetyku jest bezpieczne, bo na bieżąco monitorowane przez urządzenie.

Znieczulenie komputerowe jest szczególnie zalecane przy konieczności podania znieczulenia przewodowego lub w rejonie podniebienia – są to najbardziej bolesne miejsca przy tradycyjnej iniekcji.

Dawka środka znieczulającego przy znieczuleniu komputerowym jest zwykle mniejsza niż przy znieczuleniu tradycyjnym, ponieważ podaje się go wolniej i w stałym tempie, dzięki czemu lepiej się wchłania.

Znieczulenie komputerowe może być stosowane także w przypadku zębów trzonowych. Pozwala na podanie środka znieczulającego bezpośrednio do kości gąbczastej i zapewnia natychmiastowe znieczulenie danego miejsca.

Stomatolog może też oceniać działanie znieczulenia nawet podczas wielogodzinnego zabiegu oraz w przypadku znieczuleń śródwięzadłowych i domiazgowych stosowanych podczas trudniejszych i bardziej wymagających procedur.

Polecamy także:

ZOBACZ: Mity na temat znieczulenia u dentysty w ciąży. Ekspert: Michał Kozicki, stomatolog

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia