Kolonoskopia nie musi boleć. Bezbolesne badanie jelita grubego za darmo jest dostępne dla konkretnych grup pacjentów

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Kolonoskopia nie należy do najprzyjemniejszych badań, ale może uratować życie. Wiele osób odwleka ją z powodu wstydu i bólu, jaki może jej towarzyszyć. Jednak możliwa jest też bezpłatna i bezbolesna kolonoskopia na NFZ – w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Sprawdź, kto może skorzystać z darmowego znieczulenia podczas kolonoskopii.

Spis treści

Komu przysługuje darmowa kolonoskopia?

Kolonoskopia to badanie, podczas którego lekarz może dokładnie obejrzeć jelito od środka. Pozwala ono wykryć zmiany i szybko podjąć leczenie. Wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia.

– W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym – podaje Ministerstwo Zdrowia.

Kolonoskopia to precyzyjne badanie. Trwa od 15 do 40 minut.
Kolonoskopia to precyzyjne badanie. Trwa od 15 do 40 minut. freepik

Na kolonoskopię nie potrzebujesz skierowania. Wystarczy, że zgłosisz się do placówki, która realizuje program. Listę znajdziesz na stronie internetowej NFZ.

Możesz wziąć udział w programie przesiewowych badań w kierunku wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym finansowanym przez NFZ, jeśli:

  • nie masz objawów sugerujących nowotwór jelita grubego,

  • nie miałeś/nie miałaś wykonanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat,

  • spełniasz kryterium wiekowe: 50-65 lat lub 40-49 lat, jeśli krewny pierwszego stopnia miał diagnozę nowotworu jelita grubego.

Kapsułka zamiast gastroskopii i kolonskopii. Polacy idą o krok dalej: wykorzystują AI

Kapsułka zamiast gastroskopii i kolonskopii. Polacy idą o krok dalej: wykorzystują AI

Najnowsza kapsułka endoskopowa, opracowywana przez zespół polskich specjalistów, może zastąpić tradycyjną gastroskopię i kolonoskopię, umożliwiając bezbolesną, zdalną diagnostykę całego układu pokarmo...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Czy można zrobić kolonoskopię ze znieczuleniem na NFZ?

Kolonoskopia to precyzyjne badanie. Trwa od 15 do 40 minut. Polega m.in. na:

  • pobraniu wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy,

  • usunięciu polipów wielkości do 15 mm,

  • poddaniu badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów,

  • wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.

– W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu – podaje NFZ.

Znieczulenie jest możliwe w pewnych określonych przypadkach.

– Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z 24 czerwca 2022 roku, wykonywanie badań kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym dotyczy osób po przebytych rozległych operacjach w obrębie jamy brzusznej, zwłaszcza operacjach ginekologicznych, w tym cięciach cesarskich, i operacjach będących wynikiem powikłań medycznych; po niepełnych lub bardzo bolesnych badaniach endoskopowych jelita grubego w przeszłości; oraz osób, które zgłaszają świadczeniodawcy duży lęk przed wykonaniem badania – wymienia Andrzej Troszyński z Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ.

Jak dodaje, „pacjenci, którzy nie kwalifikują się znieczulenia z braku wyżej wymienionych przesłanek, bądź pomimo ich występowania mają do tego przeciwwskazania kliniczne, jakimi może być np. uczulenie na środki znieczulające lub przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, w celu zniesienia dyskomfortu mają zagwarantowaną możliwość wykonania zabiegu z zastosowaniem znieczulenia miejscowego w postaci żelu znieczulającego – podobnie jak w przypadku znieczulenia przy braku przeciwwskazań medycznych”.

Znany dziennikarz przeszedł kolonoskopię. Teraz apeluje do mężczyzn

Znany dziennikarz przeszedł kolonoskopię. Teraz apeluje do mężczyzn

Marcin Meller podzielił się intymnym zdjęciem. Dziennikarz opublikował na swoim Instagramie „fotkę medyczno-ekshibicjonistyczną”, wykonaną tuż po kolonoskopii. I usunięciu polipa. Meller od lat zachęc...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia