Zmiany skórne przy zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2
Podczas gdy najczęściej występujące objawy COVID-19 są już dobrze poznane (są to gorączka, suchy kaszel i duszności), wciąż pojawiają się doniesienia o nowych symptomach. Tak właśnie było z katarem, biegunką, utratą węchu i smaku czy nadmierną krzepliwością krwi, powodującą zasinienie skóry w różnych częściach ciała.
Najnowsze doniesienia hiszpańskich lekarzy z Hiszpańskiej Rady Generalnej Oficjalnych Uczelni Podiatrów mówią o zmianach, które są często obserwowane na skórze stóp. Jak zauważyli tamtejsi specjaliści zdrowia stóp, zmiany występują zwłaszcza u dzieci i młodzieży, a także niektórych dorosłych.
Stworzono specjalny rejestr takich przypadków, by umożliwić ustalenie sposobów ich prawidłowego leczenia. Uwzględniono w nim już ponad 130 pacjentów z takimi patologiami. Podobny rejestr powstał w Stanach Zjednoczonych.
Dowiedz się więcej na temat:
Jak wyglądają stopy z objawami COVID-19?
Zmiany skórne na stopach przypominają objawy infekcji zakaźnych, takich jak ospa czy odra, a u niektórych osób przyjmują one postać podobną do odmrozin. W odróżnieniu od odmrożeń są to obrzęki skórne spowodowane uszkodzeniem tkanki łącznej. Oprócz opuchlizny wywołują one swędzenie i ból, a także symptomy związane z upośledzonym krążeniem krwi, m.in. drętwienie i osłabienie czucia.
Takie objawy mogę też wskazywać na powikłania neurologiczne, o których naukowcy donosili już wcześniej. Jak czytamy na stronie Szkoły Medycznej Uniwersytetu Harvarda należą do nich m.in. wspomniana wcześniej utrata węchu i smaku, osłabienie mięśni czy właśnie zaburzenia czucia i mrowienie w kończynach.
Zmiany są zazwyczaj niewielkie, mają kolor purpurowo-fioletowy i często pojawiają się na palcach stóp, również wokół paznokci. Zwykle goją się bez pozostawiania widocznych śladów na skórze.
Przebieg tego procesu może być jednak ciężki i obejmować tworzenie się pęcherzy i czarnych strupów, wskazując nie tylko na miejscowe niedokrwienie, ale też m.in. na tworzenie się mikrozakrzepów krwi w naczyniach włosowatych, co z kolei może grozić rozwojem martwicy.
Eksperci sugerują, że tendencję do niedokrwienia stóp z powodu zakrzepów krwi wywołuje nadmierna reakcja układu odpornościowego na koronawirusa.
Wykwity i obrzęki, które mogą być pojedyncze lub mnogie, są stwierdzane u osób z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa, a w sytuacji, gdy występują u innych osób, mogą wskazywać na infekcję tym patogenem. Tacy pacjenci powinni zostać poddani badaniom na jego obecność.
Hiszpańscy lekarze zalecają, by w przypadku zauważenia takich objawów u dziecka, które nie wykazuje symptomów COVID-19 poddać je zwyczajowej kwarantannie, a w celu przyspieszenia gojenia ran stosować krem lub maść zawierającą kortykosterydy. Wskazana jest też zdalna konsultacja lekarska, ale odradza się fizyczne wizyty w celu uzyskania porady, zwłaszcza w szpitalach.
O występowaniu zmian skórnych informowali także lekarze z innych krajów, m.in. Francji, a także z Włoch, gdzie zauważono ich występowanie u 1 na 5 pacjentów zarażonych SARS-CoV-2. Były to czerwone wysypki lub wykwity podobne do pokrzywki.
Źródła:- 'COVID Toes': Could skin conditions offer coronavirus clues? ABC News
- Registro de casos compatibles COVID-19, Consejo General de Colegios Oficiales de Podólogos de España
- Acute acro-ischemia in the child at the time of COVID-19, International Federation of Podiatrists (FIP-IFP)
Sprawdź też:
ZOBACZ: Jak krew ozdrowieńców ratuje życie chorych z COVID-19