Zespół de Quervaina – charakterystyka i przyczyny choroby
Zespół de Quervaina, czyli zapalenie pochewek ścięgnistych jest bolesną i nieprzyjemna dolegliwością dotykającą osoby w różnym wieku. Schorzenie to często nazywane jest „kciukiem matki” i jest to związane z przeciążeniem nadgarstka oraz kciuka podczas ciągłego podnoszenia dziecka. Choroba zazwyczaj dotyczy ścięgien prostownika krótkiego oraz odwodziciela długiego kciuka. Domowe czynności takie jak pranie ręczne, krojenie lub prasowanie nadwyręża staw i może być przyczyną rozwinięcia się zapalenia pochewek ścięgnistych. Niepokojące jest to, że coraz więcej nowych przypadków zachorowań na zespół de Quervaina odnotowuje się wśród młodzieży, co jest spowodowane ciągłym nadwyrężaniem ścięgien kciuka przez przesuwanie palca po ekranie smartfona i granie na konsoli.
Przyczyny zapalenia pochewek ścięgnistych nie są do końca znane, jednak uważa się, że mikrourazy spowodowane stałym powtarzaniem ruchu przywodzenia i odwodzenia kciuka zwiększa ryzyko rozwoju zespołu de Quervaina. Ciągłe tarcie między ścięgnem a warstwą maziową powoduje przeciążenie ścięgna i wywołuje ból.
Ryzyko zachorowania na zapalenie pochewek ścięgnistych, ze względu na rodzaj wykonywanej pracy mają osoby wykonujące określone zawody: malarze, stolarze, muzycy smyczkowi, kajakarze, wioślarze, tenisiści i fryzjerzy.
Przeciążenie stawu może również wystąpić przy prostych czynnościach wymagających częstego zginania i prostowania kciuka lub nadgarstka, do których można zaliczyć wielogodzinną pracę przy komputerze. Narażeni na rozwinięcie się zespołu de Quervaina są zatem pisarze i copywriterzy.
Przyczyną zapalenia pochewek ścięgnistych może być również chronicznie utrzymujący się stan zapalny w organizmie np. u chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów oraz łuszczycę, a w szczególności łuszczycowe zapalenie stawów.
Objawy zespołu de Quervaina
Pierwszym zauważalnym objawem zespołu de Quervaina zazwyczaj jest kłujący ból, nasilający się przy zginaniu kciuka. W początkowej fazie dolegliwości zmniejszają się lub całkowicie ustępują przy braku ruchu. Wraz z rozwojem choroby ból staje się ciągły i dokuczliwy oraz promieniuje do przedramienia, co ogranicza możliwość wykonywania codziennych rzeczy, takich jak mycie zębów. Poniżej przedstawiamy główne objawy zapalenia pochewek ścięgnistych kciuka:
- ból przy dotykaniu kciuka i nadgarstka,
- obrzęk,
- sztywność i ograniczenie mobilności kciuka,
- zaczerwienienie i ocieplenie skóry w okolicy chorego stawu,
- słyszalne skrzypienie stawu,
- ból kciuka podczas wskazywania gestu „ok”.
W celu sprawdzenia, czy ciągły ból kciuka to zespół de Quervaina można wykonać test Finkelsteina. W pierwszej kolejności należy zgiąć kciuk i przykryć go palcami, tak jak w przypadku wykonania gestu „trzymania kciuków”. Następnie cały nadgarstek należy zgiąć do dołu w stronę łokcia. Jeśli wystąpi silny ból w górnej części nadgarstka oznacza to, że występuje zapalenie ścięgien i istnieje duże prawdopodobieństwo zespołu de Quervaina.
Leczenie zespołu de Quervaina - maści, orteza i taping w terapii zapalenia pochewek ścięgnistych
Po zdiagnozowaniu zapalenia pochewek ścięgnistych ważne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia. W początkowej fazie choroby stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), maści przeciwbólowe oraz unieruchomienie stawu za pomocą ortezy. W przypadku braku poprawy wykonuje się zastrzyki ze sterydami, fizykoterapię laserową lub w ostateczności przeprowadza się operacyjne nacięcie pochewki ścięgnistej.
Choroba występuje rzadko, a niewiele zgromadzonych danych na temat terapii uniemożliwia wybór jednej skutecznej metody. Często dobór terapii opiera się na analizie nielicznych przypadków skutecznego leczenia.
Zakład Rehabilitacji w Łodzi wykonał analizę wpływu poszczególnych terapii na zmniejszenie dolegliwości bólowych w zespole de Quervaina. W pierwszej kolejności zlecono zastosowanie leków przeciwzapalnych oraz unieruchomienie stawu ortezą przez okres 8 tygodni. Z powodu braku poprawy i pojawieniu się obrzęku zlecono badanie USG, które wykazało zapalenie ścięgna odwodziciela i przywodziciela kciuka. Po włączeniu dwutygodniowej antybiotykoterapii nie zauważono zmniejszenia się dolegliwości bólowych. Następnie zastosowano zastrzyki ze sterydami, które również nie przyniosły zamierzonego efektu. Po roku od wystąpienia pierwszych objawów pacjentce zlecono terapię polem magnetycznym.
Po czterech tygodniach magnoterapii pacjentka nie wykazywała dolegliwości bólowych, a w badaniu fizykalnym nie stwierdzono obrzęku. Test Finkelsteina był ujemny, co potwierdziło w tym przypadku skuteczność terapii laserowej w leczeniu zespołu de Quervaina.
Ostre zapalenie ścięgna zazwyczaj trwa kilka dni, a ograniczenie aktywności fizycznej i zastosowanie kinesiotapingu (metoda oklejania chorego stawu specjalnymi, elastycznymi taśmami) pomaga zredukować ból. Sposobem na doraźne łagodzenie bólu jest zastosowanie maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jeśli dyskomfort utrzymuje się dłuższy czas należy zgłosić się do lekarza ortopedy.
Zobacz również: Zioła i suplementy diety na ból stawów
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?