Spis treści
Po czym poznać że żyły są zapchane?
Mrowienie w palcach oraz zimne i blade dłonie mogą być oznaką problemów z krążeniem krwi. Niedrożność tętnic rąk, określana potocznie jako zapchane żyły, w efekcie może doprowadzić do zapalenia tętnic, zakrzepicy lub miażdżycy. Jeśli zauważasz u siebie takie objawy i podejrzewasz zaburzenia krążenia, udaj się do lekarza, który wykona prosty test i sprawdzi, czy masz zatkane żyły.
Test Allena można przeprowadzić również samodzielnie w domu, bo nie wymaga on użycia żadnych specjalistycznych sprzętów. Jednak najlepiej jego wynik zinterpretuje specjalista. Celem testu Allena jest sprawdzenie drożności tętnic doprowadzających krew do rąk i dłoni. Test polega na badaniu krążenia kapilarnego w naczyniach włosowatych, które znajdują się w palcach. Ocenia on drożność tętnic w kończynach górnych, a dokładnie drożność tętnic promieniowej i łokciowej oraz tętniczego łuku dłoniowego, łączącego obie tętnice.
Zobacz także: Żółty tłuszcz z żył zbiera się w workach. Innowacyjny zabieg oczyszcza krew ze złego cholesterolu
Badanie w gabinecie lekarz przeprowadza wtedy, gdy podejrzewa problemy z krążeniem krwi na skutek choroby, urazu tętnic lub podejrzenia ucisku tętnicy na skutek guza czy obrzęku. Wykonuje się je także przed zabiegami takimi jak wszczepienie by-passów czy dializy.
Zrób domowy test. Zobacz, jak przeprowadzić test Allena
Test Allena nie jest rutynowym badaniem. Lekarz wykonuje go w razie podejrzenia niedrożności tętnic rąk. Można przeprowadzić go także w domu, ale najlepiej z drugą osobą, która pomoże w badaniu. Aby go wykonać:
- Usiądź prosto na krześle przy stole.
- Połóż na stole ręce zgięte w łokciach pod kątem 45 st. grzbietem dłoni skierowanym na blat.
- Zaciśnij pięść na 30 sekund. W ten sposób krew odpływa z naczyń włosowatych z dłoni.
- Następnie lekarz lub osoba pomagająca w badaniu uciska rękę w nadgarstku w taki sposób, aby zablokować dopływ krwi do dłoni z tętnicy promieniowej, przebiegającej po bocznej stronie kciuka oraz tętnicy łokciowej, znajdującej się po stronie przyśrodkowej małego palca.
- Pacjent prostuje palce i jego dłoń staje się blada, ponieważ zostaje pozbawiona dopływu krwi.
- Lekarz lub osoba wykonująca badanie zwalnia uścisk i mierzy czas, w jakim palce dłoni odzyskają swój naturalny kolor. Sprawdza też opuszki palców i kolor skóry pod paznokciami.
Jeśli skóra dłoni odzyska swój naturalny kolor w czasie nie dłuższym niż 5 sekund, to żyły są drożne. Jeśli jednak palce dłoni są blade i zimne ponad 5 sekund oznacza to, że tętnice mogą być zablokowane, a żyły zapchane np. przez blaszki miażdżycowe. Najczęściej jednak taki wynik świadczy o zakrzepowo-zarostowym zapaleniu naczyń krwionośnych. W takiej sytuacji lekarz zleci wykonanie dalszych badań diagnostycznych takich jak USG Dopplera, które ocenią kondycję układu krwionośnego.