Zanieczyszczenia powietrza mogą powodować arytmię serca u osób z rozrusznikiem. Kolejny dowód, że narażenie na smog jest niebezpieczne

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Rozrusznik serca stale kontroluje pracę narządu i w razie nieprawidłowości dostarcza impulsy, które działają jak stymulator.
Rozrusznik serca stale kontroluje pracę narządu i w razie nieprawidłowości dostarcza impulsy, które działają jak stymulator. iammotos/Getty Images
Zanieczyszczenia powietrza to czynnik rozwoju wielu schorzeń, w tym nowotworów, chorób płuc, depresji, demencji i zaburzeń płodności. Szacuje się, że w Polsce co roku z powodu chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem umiera ponad 45 tysięcy osób, czyli prawie siedem razy więcej niż w wyniku biernego palenia! W najnowszych badaniach naukowcy zaobserwowali, że zła jakość powietrza może prowadzić również do arytmii serca u osób z wszczepionym rozrusznikiem. Podpowiadamy, jak chronić się przed smogiem.

Spis treści

Narażenie na smog zwiększa ryzyko arytmii u osób z rozrusznikiem serca

Zanieczyszczone powietrze to znany czynnik ryzyka rozwoju wielu schorzeń, w tym astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, nowotworów, zakrzepicy, miażdżycy, a nawet demencji i depresji. Według danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce co roku z powodu chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem umiera ponad 45 tys. osób, czyli prawie siedem razy więcej niż w wyniku biernego palenia!

Sprawdź: Rak piersi częstszy przez zanieczyszczenia powietrza. Będzie obniżenie norm UE

Naukowcy od wielu lat analizują wpływ środowiska na stan zdrowia organizmu i ryzyko rozwoju różnych chorób. W najnowszych badaniach, zaprezentowanych na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, oceniono, jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na rozwój arytmii u osób z rozrusznikiem serca.

Badacze śledzili aktywność serca u osób z wszczepionymi stymulatorami. U 54 proc. z nich nie zaobserwowano wcześniej arytmii komorowej, a u 46 proc. występowały w przeszłości zaburzenia pracy serca.

Naukowcy zauważyli, że zaburzenia pracy serca u osób z rozrusznikiem pojawiały się znacznie częściej, gdy poziom pyłów zawieszonych (PM2,5) w powietrzu przewyższał przynajmniej o 1 μg/m3 normę ustaloną przez Światową Organizację Zdrowia, czyli 10 μg/m3 PM2,5.

– Zaobserwowaliśmy, że wizyty na izbie przyjęć z powodu arytmii u pacjentów ze stymulatorem serca mają tendencję do skupiania się w dniach ze szczególnie wysokim zanieczyszczeniem powietrza – skomentowali autorzy analizy.

Badanie wykazało, że każdy wzrost poziomu pyłów zawieszonych o 1 odpowiadał 1,5-proc. wzrostowi ryzyka arytmii. Gdy stężenia PM2,5 pozostawały podwyższone o 1 μg/m3 w ciągu całego tygodnia, arytmie komorowe występowały częściej o 2,4 proc.

Jak chronić się przed zanieczyszczeniami powietrza?

Naukowcy podkreślają, że istnieje konieczność przeprowadzenia dalszych analiz, które pozwolą dokładniej zbadać wpływ zanieczyszczeń powietrza na rozwój zaburzeń pracy serca. Jednak jedno jest pewne – duże stężenie pyłów zawieszonych niekorzystnie wpływa na organizm.

– Zanieczyszczenie powietrza należy rozpatrywać w taki sam sposób, jak każdy inny czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego, taki jak palenie tytoniu, nadciśnienie lub hipercholesterolemia – podsumowała dr Alessia Zanni, główna autorka badania.

Jak chronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Wśród najważniejszych zasad można wymienić:

  • śledzenie jakości powietrza i unikanie wychodzenia na zewnątrz, gdy zanieczyszczenie jest duże,
  • zamykanie okien w dni z wysokim natężeniem zanieczyszczeń,
  • noszenie masek z filtrem N95 na zewnątrz w dni ze złą jakością powietrza w naszej okolicy,
  • stosowanie w pomieszczeniach specjalnych oczyszczaczy powietrza,
  • uprawianie w domu roślin oczyszczających powietrze, w tym paproci, draceny wonnej, aloesu zwyczajnego, skrzydłokwiatu, bluszczu pospolitego, sansewierii gwinejskiej i rododendronu indyjskiego.

Tutaj sprawdzisz jakość powietrza w Polsce: Mapa zanieczyszczeń powietrza

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia