Zobacz wideo: Ukrainki posprzątały ogród zoologiczny w Bydgoszczy
Zadzwoniła do nas pani Teresa z Bydgoszczy.
- Jestem starszą osobą. Lekarz na recepcie od razu zapisał mi leki na ponad pół roku - dwa opakowania po 100 tabletek w każdym. Mam brać jedną tabletkę dziennie. Poszłam do apteki, by zrealizować całą e-receptę. Od pani w okienku usłyszałam, że jednorazowo może mi sprzedać tylko 180 tabletek, czyli zapas leków na 6 miesięcy. Otworzyła mi receptę. Po drugie opakowanie powiedziała, że mogę już przyjść następnego dnia. Czy rzeczywiście takie są przepisy? Nie mam już 20 lat, by dwa razy biegać do apteki. To dla mnie duża niedogodność - mówi Czytelniczka.
Ile leków można kupić jednorazowo?
Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy, odpowiada, że farmaceutka postąpiła zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jak zaznacza, zasady wypisywania i wydawania leków na receptę reguluje m.in. ustawa Prawo Farmaceutyczne z 16 września 2021 roku (Dz.U. z 2021 r. poz. 1977).
- W przypadku realizacji recepty elektronicznej jednorazowo pacjent może otrzymać maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 180-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania - mówi Barbara Nawrocka.
Ile czasu na realizację e-recepty?
Przypominamy, że co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7 dni (na antybiotyki), 120 (na preparaty immunologiczne) lub 365 dni. Żeby e-recepta była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć. Taką e-receptę otrzymają m.in. pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone leki.
E-recepty ważnej przez 30 dni po tym terminie już nie zrealizujemy. Możemy jednak taką e-receptę 30-dniową wykupić w późniejszym terminie tylko, jeśli lekarz zaznaczy, że możemy zrealizować e-receptę od konkretnej daty.
Jeśli lekarz nie wpisał daty realizacji (”data realizacji od”), to czas na wykupienie e-recepty rozpoczyna się w momencie jej wystawienia. Jeśli lekarz zaznaczył późniejszą datę realizacji, to na e-recepcie ją zobaczymy. Od tego dnia możemy wykupić lek. 30 dni ważności e-recepty liczymy od tej daty. Przykładowo: recepta została wystawiona 12 sierpnia 2022 roku, ale lekarz wpisał datę realizacji od 28 grudnia 2022 roku. Zatem e-receptę wykupimy w ciągu 30 dni od 28 grudnia br.
Nie przegap
Co ważne, możemy kupić część leków w jednej aptece, a część w drugiej. Jednak wszystkie przepisane opakowania jednego leku należy wykupić w tej samej aptece, w której wykupiliśmy pierwsze opakowanie.