Spis treści
Ograniczenia w receptach od 7 listopada 2024 r.
Od 7 listopada nie ma możliwości wystawiania recept na niektóre leki w sposób zdalny, czyli w ramach teleporady, np. przez receptomat. Ograniczenia dotyczą pięciu rodzajów substancji.
Walka Ministerstwa Zdrowia z nadużyciami w receptomatach do wystawiania recept na leki psychotropowe trwa od czasu wykrycia nieprawidłowości. Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie środków odurzających i psychotropowych ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji jeszcze pod koniec lipca i budził wiele kontrowersji. Po licznych zmianach ostateczna wersja noweli weszła w życie 7 listopada 2024 r. i obejmuje nieco inny zestaw substancji leczniczych niż proponowano i zabiegano w ciągu ostatniego półrocza.
Wystawienie recept na wskazane leki będzie wymagało osobistego zbadania pacjenta. Na liście znajdują się:
morfina,
oksykodon,
ziele konopi innych niż włókniste, a także pozyskane z nich preparaty takie, jak wyciągi i nalewki,
żywica konopi.
Wyjątek stanowią lekarze rodzinni w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej (z wyłączeniem nocnej i świątecznej opieki medycznej), którzy znają swoich pacjentów, zwłaszcza chorych przewlekle np. na nowotwory. Uprawnień takich nie mają jednak lekarze pracujący dla hospicjów domowych.
Recepty na te środki wystawione przed wprowadzeniem zmian zachowują wciąż można wykupić w aptece w terminie ważności tych recept.
Recepta na medyczną marihuanę tylko osobiście u lekarza
Ostatnie pozycje na liście leków przepisywanych tylko przy osobistej wizycie u lekarza dotyczą medycznej marihuany. Trzeba pamiętać, że jest ona zażywana inaczej niż pozostałe substancje, które są opioidami i w przeciwieństwie do niej działają uzależniająco. Lecznicze konopie stosuje się długofalowo, w bardzo szerokim spektrum chronicznych chorób i ze znacznie mniejszą liczbą skutków ubocznych niż przy długotrwałym stosowaniu tradycyjnych leków, np. przeciwbólowych.
O ile przychodnie POZ są dostępne w całej Polsce, pracujący w niej lekarze rzadko mają doświadczenie w leczeniu leczniczymi konopiami i nie wystawiają takich recept. Pacjenci z chorobami przewlekłymi muszą więc podróżować do klinik leczenia medyczną marihuaną do większych miast, co znacznie utrudni im niezbędne kontynuowanie terapii.
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Naukowcy nie dowierzają. Delfiny uzależnione od najgroźniejszych narkotyków
- Oto najlepsze cięte riposty nauczycieli. Zgasiły niejednego ucznia!
- Szaleniec wjechał mazdą do salonu, bo dealer nie chciał zwrotu auta - WIDEO
- Awantura podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej. Macierewicz kontra protestujący