E-recepty transgraniczne wkrótce dostępne w Polsce. Otrzymaliśmy zgodę KE na ich uruchomienie. Czym jest ten dokument?

Monika Góralska
Opracowanie:
E-recepta transgraniczna będzie wystawiana w taki sam sposób, jak wszystkie inne e-recepty. Wcześniej jednak pacjent na swoim Internetowym Koncie Pacjenta będzie musiał wyrazić zgodę na obsługę e-recepty transgranicznej.
E-recepta transgraniczna będzie wystawiana w taki sam sposób, jak wszystkie inne e-recepty. Wcześniej jednak pacjent na swoim Internetowym Koncie Pacjenta będzie musiał wyrazić zgodę na obsługę e-recepty transgranicznej. demaerre/gettyimages.com
Już niedługo Polacy będą mogli wykupić swoje leki za granicą, a obcokrajowcy – zrealizować swoje recepty w Polsce, a podstawą do tego stanie się dokument elektroniczny. Polska jako jeden z pierwszych krajów UE decyzją Komisji Europejskiej dołączyła do grona państw, w których możliwa będzie wymiana e-recept transgranicznych. Są jednak pewne ograniczenia, o których warto wiedzieć.

Spis treści

Polacy będą mogli wykupić swoje leki za granicą

Za pomocą e-recepty transgranicznej będziemy mogli wykupić swoje leki poza granicami Polski, a obcokrajowcom umożliwi ona zrealizowanie swoich recept w naszym kraju.

– Przed kilkoma dniami Polska, decyzją Komisji Europejskiej (KE), dołączyła do elitarnego grona państw, w których możliwa będzie wymiana e-recept transgranicznych. Już niedługo Polacy będą mogli wykupić swoje leki za granicą na podstawie dokumentu elektronicznego – poinformowało PAP w środę Centrum e-Zdrowia.

Zgoda KE to pierwszy krok ku temu, by Polacy mogli realizować swoje e-recepty w innych krajach Unii Europejskiej (najpierw w Finlandii, a już niedługo także w Chorwacji), a mieszkańcy UE (Estonia, Chorwacja, Portugalia i Finlandia) – korzystać z tego rozwiązania w naszym kraju.

Czytaj także: Co zrobić, gdy leku brakuje w aptece? Gdzie go kupić, gdy nie ma zamienników? Wypróbuj te wskazówki lub zgłoś brak leku

Przed Centrum e-Zdrowia pozostaje jeszcze ustalenie szczegółów organizacyjnych z krajami członkowskimi, z którymi będziemy wymieniać e-recepty. Następnie będzie można uruchomić usługę w wybranych aptekach państw, które przystąpią do programu.

Jak działa e-recepta transgraniczna?

E-recepta transgraniczna to określenie stosowane do nazywania recepty elektronicznej, którą można zrealizować w innym państwie Unii Europejskiej niż to, w którym została wystawiona. Zostanie ona zrealizowana za pełną odpłatnością (z możliwością refundacji po powrocie do kraju) i może być wystawiona na produkty lecznicze gotowe, o kategorii dostępności „Rp” (wydawane z przepisu lekarza) lub „OTC” (wydawane bez przepisu lekarza), leki refundowane oraz nierefundowane.

Nie jest możliwe wystawienie e-recepty transgranicznej na: leki psychotropowe, odurzające, recepturowe, produkty lecznicze o kategorii dostępności „Rpz” (wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania), środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne. (PAP)

Agata Zbieg
agz/ joz/ mg

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia