Zmiany w bezpłatnych lekach dla seniorów i dzieci. MZ rozszerza uprawnienia lekarzy. Na to czekali polscy pacjenci!

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Bezpłatne leki dla seniorów 65 plus i dla dzieci są dostępne od ponad roku, jednak do tej pory nie wszyscy lekarze mogli wystawiać takie recepty. Rząd przyjął jednak projekt nowelizacji ustawy, która zwiększa dostępność darmowych leków, a także umożliwia seniorom szczepienie się w aptekach bez żadnych opłat.

Spis treści

Darmowe leki dla seniorów i dzieci na receptę od wszystkich lekarzy

Obecnie recepty na bezpłatne leki dla seniorów po 65. roku życia oraz dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia może wystawiać jedynie lekarz, który zawarł umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na ściśle określony zakres świadczeń zdrowotnych. Uprawnienie takie ma także tzw. lekarz emeryt, który wystawia receptę dla siebie albo swoich najbliższych, a ponadto część pielęgniarek.

Para seniorów dyskutuje na temat leków
Refundowane w całości leki dla seniorów oraz te dla dzieci to znaczne odciążenie domowych budżetów aletia/123RF

Brak możliwości przepisywania leków z listy „S” i „Dz” przez lekarzy bez kontraktu NFZ jest istotnym ograniczeniem dla pacjentów, dlatego we wtorek 5 listopada rząd przyjął projekt odpowiedniej nowelizacji ustawy. Nowe przepisy, które wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, zmieniają listę uprawnionych medyków.

Teraz recepty na bezpłatne leki, ale także środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne, które przysługują seniorom i dzieciom, będą mogli wystawiać wszyscy lekarze oraz pielęgniarki, położne czy felczerzy – w takim zakresie, w jakim mają prawo do wystawiania recept.

Jak podano w rządowym komunikacie, rozwiązanie to będzie niezależne od zakresu, w jakim udzielane jest świadczenie, w ramach którego wystawiana jest recepta oraz niezależnie od posiadania umowy z NFZ.

Chcesz kupić darmowe leki dla seniora lub dziecka? Zobacz, co musi zawierać recepta

Chcesz kupić darmowe leki dla seniora lub dziecka? Zobacz, co musi zawierać recepta

Pacjenci szturmują przychodnie, by otrzymać darmowe leki 65+ i 18-. Nie wykupują swoich recept, chcą uzyskać nowe – z oznaczeniem „S” i „DZ”, które zwalnia z konieczności płacenia. Nie ma się co dziwi...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Bezpłatne szczepienia na grypę dla seniorów w sezonie 2024/2025

Refundowane recepty farmaceutyczne na zalecane szczepionki dostępne w aptece będą mogli wystawiać farmaceuci. Choć obecnie są oni uprawnieni do wystawienia recepty na szczepionkę, nie jest ona refundowana. W celu otrzymania refundacji pacjenci nie będą więc musieli już udawać się po receptę do przychodni.

„Dzięki rozwiązaniu podczas jednej wizyty w aptece pacjent otrzyma receptę na szczepionkę (z przysługującą mu refundacją) oraz będzie mógł się zaszczepić. Dla seniorów oznacza to, że jeszcze w sezonie 2024/2025 będą mogli bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie w aptece” – czytamy w rządowym komunikacie.

Rozwiązanie to ma pozwolić na wykorzystanie potencjału farmaceutów i odciążenie przedstawicieli innych zawodów medycznych, którzy działają w systemie ochrony zdrowia.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia