Wystarczy kropla krwi. Nowy test wykryje ponad 60 różnych chorób. Badanie może przewidzieć rozwój stwardnienia rozsianego czy chłoniaka

Monika Góralska
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Naukowcy opracowali test, który na podstawie analizy białek we krwi pozwala przewidzieć rozwój ponad 60 różnych chorób w tym stwardnienia rozsianego, szpiczaka mnogiego czy chłoniaka nieziarniczego. Badanie okazało się przy tym dokładniejsze od wielu standardowych medycznych analiz.

Spis treści

Wystarczy kropla krwi. Nowy test wykryje ponad 60 różnych chorób

Wystarczy kropla krwi, aby przewidzieć pojawienie się ponad 60 różnorodnych chorób – twierdzą autorzy badania opisanego na łamach magazynu „Nature Medicine”, naukowcy z kilku ośrodków badawczych i firmy GlaxoSmithKline.

Kropla krwi na szkiełku diagnostycznym
Badanie białek zawartych w osoczu krwi pozwala nie tylko wykryć ponad 60 chorób, ale również przewiduje ryzyko ich wystąpienia w przyszłości. freepik. com

Ma na to pozwalać – jak twierdzą – metoda, którą opracowali po przeanalizowaniu 3 tys. różnych białek osocza pobranych od uczestników słynnego projektu badawczego UK Biobank. Utworzona w nim baza danych zawiera m.in. szczegółowe informacje o zdrowiu ochotników.

Dzięki zaawansowanym technikom analitycznym z ryzykiem różnych chorób naukowcy powiązali stężenie od 5 do 20 różnych białek. Jak twierdzą, dzięki temu są w stanie przewidzieć rozwój 67 chorób, w tym stwardnienia rozsianego, chłoniaka nieziarniczego, zaburzenia neuronów motorycznych, zwłóknienie płuc czy kardiomiopatię rozstrzeniową.

Nowy model okazał się nie tylko prostszy w użyciu, ale także skuteczniejszy od standardowo używanych metod, w których bada się np. liczbę krwinek, poziom cholesterolu, funkcję nerek czy parametry ryzyka cukrzycy.

Nowe badanie pozwala przewidzieć rozwój choroby

Jak podkreślają badacze, w przypadku wielu uwzględnionych przez nich schorzeń, wykrycie zaburzenia zajmuje nawet miesiące.

– Pomiar jednego białka pod jakimś kątem, np. troponiny używanej do diagnozowania zawału serca, jest standardową praktyką kliniczną. Jesteśmy niezwykle podekscytowani odkryciem nowych markerów do badań przesiewowych i diagnostycznych. Wybraliśmy je spośród tysięcy białek krążących we krwi i teraz można wykorzystać pomiary ich stężenia. To, czego pilnie potrzebujemy, to badania proteomiczne różnych populacji prowadzone w celu potwierdzenia naszych odkryć oraz opracowanie skutecznych testów, które mogą mierzyć białka istotne dla chorób zgodnie ze standardami klinicznymi, z pomocą przystępnych metod – wyjaśnia prof. Claudia Langenberg z Queen Mary University of London.

Nowy test pomaga w łatwy sposób wykryć wiele chorób, ale też pozwala przewidywać zarówno powszechne, jak i rzadkie choroby.

– Kilka z naszych sygnatur białkowych wykazało podobną lub nawet lepszą skuteczność, niż białka już testowane pod kątem ich zastosowania w testach przesiewowych, takie jak antygen specyficzny dla prostaty używany w przypadku podejrzeń raka prostaty. Jesteśmy zatem niezwykle podekscytowani możliwościami, jakie nasze sygnatury białkowe mogą przynieść w zakresie wcześniejszego wykrywania chorób i ostatecznie poprawy rokowań, także w przypadku poważnych schorzeń, takich jak szpiczak mnogi czy idiopatyczne zwłóknienie płuc. Zidentyfikowaliśmy tak wiele obiecujących przykładów, że kolejnym krokiem będzie wybranie chorób o najwyższym priorytecie i ocena ich prognozowania proteomicznego w warunkach klinicznych – dodaje pierwsza autorka publikacji, dr Julia Carrasco Zanini Sanchez z University of Cambridge.

Badacze zwracają uwagę, że opracowana przez nich metoda może okazać się cenna w kontekście testowania nowych leków.

Źródło: Proteomic signatures improve risk prediction for common and rare diseases Nature Medicine

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia