Czworaczki przyszły na świat w Krakowie. Taki niezwykły poród zdarza się raz na 700 tysięcy!

Marta Siesicka-Osiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie przyszły na świat czworaczki: Agnieszka, Hania, Klementynka i Anielka. To kolejny udany poród wieloraczy w tej placówce, po sześcioraczkach i pięcioraczkach. Jak podaje Szpital Uniwersytecki, czworaczki urodziły się pod koniec lutego, a ich rodzicami są Dominika i Marcin Gąsienica–Matus.

Spis treści

Czworaczki w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie

Poród czworaczków odbył się na Oddziale Klinicznym Położnictwa i Perinatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Dziewczynki przyszły na świat w 30 tygodniu i 5. dniu ciąży poprzez cesarskie cięcie. W momencie narodzin noworodki ważyły od 1 kg do 1,150 kg.

Statystyki pokazują, że narodziny czworaczków zdarzają się raz na 700 tys. porodów.
Statystyki pokazują, że narodziny czworaczków zdarzają się raz na 700 tys. porodów. Sviatlana Lazarenka / GettyImages

Rodzicami czworaczek są Dominika i Marcin Gąsienica–Matus, oboje tuż po 30. Czworaczki są ich pierwszymi dziećmi. Poród czworaczków w Krakowie jest jednym z nielicznych takich przypadków. Jak podaje Szpital Uniwersytecki, takie ciąże wieloracze zdarzają się niezwykle rzadko.

Wyzwania związane z ciążą wieloraczą

Prof. Hubert Huras, kierownik Oddziału Klinicznego Położnictwa i Perinatologii, który prowadził ciążę, zaznaczył, że prowadzenie ciąży wieloraczej wymaga odpowiedniej wiedzy i specjalnego podejścia.

– Przyszła mama wieloraczków musi przebywać na oddziale już od 26. tygodnia ciąży, a rozwiązanie następuje pomiędzy 30. a 32. tygodniem. Najwięcej wyzwań niesie za sobą monitorowanie dobrostanu płodów – wskazał.

Czytaj też: Miały nie widzieć i nie chodzić. Dzisiaj zdobywają szczyty i medale

Poród wieloraczy to także duże wyzwanie dla położników.

– Obserwujemy podwyższone ryzyko atonii macicy i krwotoku okołoporodowego. Taka ciąża rozwiązywana jest przez cesarskie cięcie, a na sali operacyjnej, oprócz nas, obecny jest również zespół neonatologów – tłumaczył prof. Huras.

Opieka nad czworaczkami po porodzie

Po narodzinach wszystkie cztery dziewczynki trafiły pod opiekę zespołu Oddziału Klinicznego Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Kierownik tego oddziału prof. Ryszard Lauterbach ocenił, że ich przebieg kliniczny jest typowy dla tak niedojrzałych dzieci.

Aktualnie stosowane jest nieinwazyjne wsparcie oddechowe, a przewód pokarmowy adaptuje się prawidłowo do trawienia i przyswajania składników odżywczych, co pozwoliło zrezygnować z dodatkowych wlewów kroplowych.

– W ciągu następnych tygodni przewidujemy dalszy wzrost objętości karmienia doustnego, kontrolę parametrów metabolicznych opisujących przyrost tkanki kostnej i ocenę ryzyka wystąpienia ewentualnych zaburzeń w tym zakresie, aby w razie potrzeby zadziałać profilaktycznie. Okresowo oceniamy też morfologię krwi i zdolności produkcji erytrocytów i hemoglobiny pod kątem regulacji podaży żelaza i witamin – wyjaśnił profesor Lauterbach.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia