Wycofane leki na serce i cukrzycę. Są zanieczyszczone, mogą zagrażać zdrowiu i życiu. Jeśli masz je w swojej apteczce, nie stosuj!

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzje o wstrzymaniu w obrocie kilku leków w tym leku na cukrzycę i niewydolność serca. Leki te były niedawno wprowadzone na polski rynek teraz jednak wykryto w nich wady jakościowe. Stosowanie tych produktów może zagrażać zdrowiu i życiu. Sprawdź, czy masz je w swojej apteczce i nie stosuj.

Spis treści

GIF wycofuje lek na serce

Osoba trzyma leki na ręku
Tym razem GIF wycofuje kilka leków, których stosowanie może być niebezpieczne dla zdrowia. Sprawdź, czy nie masz ich w domu. miluxian/123rf.com

12 października br. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał aż 4 decyzje o wstrzymaniu w obrocie na terenie całego kraju leków, które nie spełniają określonych wymagań jakościowych. Wszystkim decyzjom nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Zobacz także: Uwaga na ten lek – jest zanieczyszczony. Jego użycie zagraża zdrowiu

Wśród nich znajduje się lek Levosimendan Kabi, którego substancją czynną jest lewozymendan. Lek jest stosowany do infuzji dożylnej, czyli w postaci kroplówki i podawany wyłącznie w szpitalach. Jest on przeznaczony do leczenia ostrej, przewlekłej niewydolności serca. Zwiększa on siłę, z jaką serce pompuje krew i działa rozkurczowo na naczynia krwionośne. Dzięki temu ułatwia przepływ krwi i tlenu w organizmie co łagodzi duszności spowodowane ciężką niewydolnością serca.

Decyzją numer 10/2023 z dnia 12 października 2023 r. GIF wstrzymał w obrocie następujące partie leku Levosimendan Kabi:

  • Levosimendan Kabi (Levosimendanum) koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 2,5 mg/ml,
  • 1 fiolka po 5 ml GTIN 05909991485894
  • 4 fiolki po 5 ml GTIN 05909991485917
  • 10 fiolek po 5 ml GTIN 05909991485900
  • podmiot odpowiedzialny: Fresenius Kabi Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

Lek został wycofany z powodu zanieczyszczeń widocznych gołym okiem:

[...]badana próbka przedmiotowego produktu, w zakresie przebadanych parametrów nie spełnia wymagań określonych w dokumentacji produktu leczniczego dla parametru zanieczyszczenia cząstkami widocznymi okiem nieuzbrojonym.

Lek Ergopal wstrzymany w obrocie

GIF wstrzymuje w obrocie także lek przeciwpsychotyczny Ergopal. Substancją czynną leku jest paliperydon (Paliperidonum). Lek ma postać zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu. Jest on stosowany w leczeniu podtrzymującym objawów schizofrenii u osób dorosłych.

Wycofano następującą serię leku:

  • Egoropal (Paliperidonum), zawiesina do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu w ampułkostrzykawce, 75mg, GTIN 05995327188706
  • podmiot odpowiedzialny: Egis Pharmaceuticals PLC z siedzibą w Budapeszcie, Węgry.

Podobnie jak lek na serce również Egoropal po analizie przeprowadzonej przez Narodowy Instytut Leków okazał się nie spełniać wymagań jakościowych. W związku z tym produkt może stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjenta.

produkt ten nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych z uwagi na negatywny wynik badania w zakresie parametru analiza wielkości cząstek. – czytamy w decyzji nr 11/2023 wydanej dnia 12 października 2023 r.

Dlaczego wycofano lek dla kobiet?

Wstrzymano w obrocie także lek dostępny bez recepty Clotidal MAX, którego substancją czynną jest klotrimazol. Lek ma postać tabletek dopochwowych i jest stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych pochwy i sromu wywołanych przez grzyby najczęściej z rodzaju Candida. Przeznaczony on jest dla dorosłych kobiet oraz młodzieży powyżej 16. roku życia.

Wstrzymany lek to:

  • Clotidal MAX (Clotrimazolum), tabletka dopochwowa, 500 mg,
  • opakowanie 1 tabletka, GTIN 05909991460907,
  • podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu.

produkt ten nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych z uwagi na negatywny wynik badania w zakresie parametru Wygląd. - przekazał GIF w decyzji nr 12/2023 z dnia 12 października 2023 r.

Z obrotu został wycofany również bardzo popularny w ostatnim czasie lek na cukrzycę i odchudzanie Ozempic, o czym szerzej informujemy w artykule: Sfałszowany Ozempic w aptekach! GIF zabezpieczył co najmniej 1,5 tys. opakowań.

Źródła:
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia