Wybory prezydenckie 2020: Ważą się losy ustawy korespondencyjnej i Zjednoczonej Prawicy. Debata prezydencka. Kiedy wybory? Czy rząd upadnie?

Tomasz Dereszyński
Wybory prezydenckie 2020: Ważą się losy ustawy korespondencyjnej i Zjednoczonej Prawicy. Kiedy głosowanie? Kiedy wybory? Czy rząd upadnie?
Wybory prezydenckie 2020: Ważą się losy ustawy korespondencyjnej i Zjednoczonej Prawicy. Kiedy głosowanie? Kiedy wybory? Czy rząd upadnie? Adam Jankowski
Atmosfera gęstnieje z godziny na godzinę. Zjednoczoną Prawicę czeka jeden z ważniejszych testów w Sejmie czyli głosowanie nad nowelą Kodeksu wyborczego wprowadzającą głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich 2020. Senat nowelę odrzucił.

Kiedy Prawo i Sprawiedliwość zastanawia się, jak potoczy się głosowanie w Sejmie nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym, Senat przyjął uchwałę wzywającą władze do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Wprowadzenie takiego stanu pozwoliłoby na legalne przełożenie wyborów zaplanowanych na 10 maja. Wciąż jednak nie wiadomo ani czy, ani kiedy się odbędą.

Gorące popołudnie

W oczekiwaniu na głosowanie w Sejmie, w środowe popołudnie sytuacja nabrała rumieńców. Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska poinformowała o wszczęciu postępowania w sprawie wniosku marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Chodzi o pismo z pytaniem, czy przesunięcie terminu wyborów prezydenckich będzie zgodne z konstytucją.

Witek zaznaczyła w Sejmie, że wciąż obowiązuje 10 maja 2020 r. jako termin wyborów prezydenckich „dopóki nie będzie stwierdzenia przez TK, że marszałek Sejmu może przesunąć termin wyborów”. - Najpóźniejszym terminem możliwym (wyborów) jest 23 maja - uważa Witek.

Wcześniej szef PKW Sylwester Marciniak w odpowiedzi na pytanie marszałek Witek napisał, że przeprowadzenie przez PKW wyborów 10 maja jest niemożliwe z przyczyn prawnych i organizacyjnych.

Sejm czeka na uchwałę Senatu

W czwartek do godzin popołudniowych dokumenty z Senatu nie dotarły do Sejmu. Obserwatorzy sceny politycznej spodziewali się, że kluczowe głosowanie dotyczące wyborów korespondencyjnych odbędzie się w środę. Jednak najprawdopodobniej odbędzie się w czwartek.

19:41

Szymon Hołownia napisał na Twitterze, że dzisiejsza debata prezydencka wygląda na ustawkę pod prezydenta Andrzeja Dudę. Jest jednak zadowolony, że będzie mógł wystąpić w debacie naprzeciw prezydenta.

15:45

Michał Adamczyk, prowadzący dzisiejszą debatę w TVP: Odległość między kandydatami wyniesie co najmniej 2,5 metra. W debacie weźmie udział dziesięcioro kandydatów. Debata potrwa ok. 70-75 minut. Pytania są zamknięte i będziemy oczekiwać konkretnych odpowiedzi. Kolejność wypowiedzi została rozlosowania.

15:45

Paweł Przychodzeń, wiceprezes Poczty Polskiej: Nasza firma poradzi sobie dystrybucją kart do głosowania.

15:30

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek: termin 10 maja 2020 r. nie jest jedyny i obligatoryjny.

Głosowanie korespondencyjne w czasie pandemii zdaniem ekspertów Fundacji Batorego [WARUNKI]

  • Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, który da czas na solidne przygotowanie bezpiecznej i uczciwej procedury
  • Organizacja procesu głosowania korespondencyjnego musi powrócić do kompetencji Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego
  • W procedurze głosowania korespondencyjnego pakiet wyborczy nie może być drukiem bezadresowym, a numer PESEL nie może być jedynym gwarantem osobistego głosowania
  • Przepisy muszą umożliwiać wyborcom podanie adresu dostarczenia pakietu wyborczego - nie musi to być adres zameldowania
  • Obwodowe komisje wyborcze muszą być złożone z przedstawicieli startujących w wyborach komitetów wyborczych i przedstawicieli organizacji społecznych
  • Liczba komisji wyborczych w miastach musi zostać zwiększona, komisje powinny dysponować większą liczbą spisów wyborców
  • Wyborcze skrzynki nadawcze musza być zabezpieczone i objęte monitoringiem, umieszczone równomiernie w odpowiednich miejscach, a ich lokalizacja ogłoszona wcześniej wyborcom
  • Wyniki głosowania w obwodach powinny być niezwłocznie dostępne on-line

15:18

W siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie trwa narada kierownictwo partii.

15:15

Głosowanie w Sejmie odbędzie się najwcześniej jutro przed południem.

15:07

Radio ZET: Prezes TK poinformowała o wszczęciu postępowania ws. wniosku marszałek Sejmu dot. przesunięcia terminu wyborów prezydenckich.

15:00

Jak podaje TVP Info, 30 dniowy termin na rozpatrzenie noweli ustawy przez Senat, mija dziś wieczorem ok. 22.40.

14:45

W studiu TVP trwają przygotowania do debaty kandydatów do urzędu prezydenta. Każdy kandydat może przyjść tylko z jedną osobą towarzyszącą. Każdy z wchodzących będzie miał mierzoną temperaturę. Odległość między kandydatami będzie zachowana. Trzy anteny pokażą debatę: TVP, TVP Info, TVP Polonia.

Sytuacja polityczna jest skomplikowana. Jakie są możliwe scenariusze na najbliższe godziny?

Scenariusze na najbliższe godziny:

Scenariusz I - PiS wygrywa głosowanie w Sejmie

Scenariusz II - PiS przegrywa głosowanie w Sejmie

Scenariusz III - Prawica pozostaje Zjednoczona

Scenariusz IV - Przedterminowe wybory parlamentarne

Scenariusz V - Stan wyjątkowy

Scenariusz VI - Dymisja Andrzeja Dudy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia