Europejska Agencja Leków wydała zgodę na szczepienia przeciwko COVID-19 w Unii Europejskiej. "Historyczne osiągnięcie"

Wojciech Szczęsny
Fot. EC - Audiovisual Service
Decyzja Europejskiej Agencji Leków daje Komisji Europejskiej zielone światło do dopuszczenia na rynek szczepionki wyprodukowanej przez firmy Pfizer i BioNTech.

Posiedzenie członków Europejskiej Agencji Leków (EMA) wchodzących w skład Komitetu ds. Produktów Medycznych Stosowanych u Ludzi pierwotnie miało się odbyć dopiero 29 grudnia, ale o przyspieszenie prac nad autoryzacją szczepionki apelowali zarówno liderzy państw członkowskich Unii Europejskiej, jak i urzędnicy unijni, w tym szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Wcześniej produkt amerykańskiej firmy Pfizer oraz jej niemieckiego partnera BioNTech dopuściły na swój rynek Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Izrael.

– To historyczne osiągnięcie. W mniej niż rok udało się wyprodukować i zatwierdzić szczepionkę przeciwko nowej chorobie – powiedziała podczas konferencji prasowej dyrektor wykonawcza EMA Emer Cooke. – To wynik bezprecedensowej skali współpracy między naukowcami, firmami farmaceutycznymi, przedstawicielami pacjentów i narodowymi instytucjami ochrony zdrowia – podkreśliła.

Pozytywna opinia Europejskiej Agencji Leków oznacza warunkowe dopuszczenie do obrotu we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego szczepionki BNT162b2 przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 16. roku życia.

Pewne wątpliwości może budzić fakt, że szczepionka nie była testowana na kobietach w ciąży oraz karmiących piersią, choć będzie ona dostępna także dla nich.

– Spodziewamy się, że w początkowym okresie liczba kobiet w ciąży chcących poddać się szczepieniu będzie stosunkowo niska, ale oczywiście będziemy bacznie przyglądać się temu procesowi – wyjaśniła przewodnicząca Komitetu ds. Bezpieczeństwa EMA Sabine Strauss. – W tej chwili trudno powiedzieć coś konkretnego. Wszystko zależy od tego, ile kobiet zdecyduje się zaszczepić. Będziemy zbierać wszelkie dostępne informacje na ten temat, ponieważ tę kwestię traktujemy priorytetowo – podkreśliła.

Warunkowa autoryzacja jest przewidziana w sytuacjach, gdy "zatwierdzenie leku, które służy zaspokojeniu niespotykanych potrzeb medycznych pacjentów, następuje na postawie mniejszej niż zazwyczaj wymaganej liczbie danych", a korzyści są większe niż potencjalne ryzyko jego zastosowania.

Na środę 6 stycznia Europejska Agencja Leków zapowiedziała kolejne spotkanie ekspertów, podczas którego ma dojść do dopuszczenia na rynek szczepionki firmy Moderna. Do tej pory Komisja Europejska podpisała umowy na produkcję i dostawę szczepionek przeciwko COVID-19 z sześcioma firmami.

Według zapowiedzi KE, szczepienia mają rozpocząć się tuż po świętach i ruszyć w kolejnych państwach 27, 28 i 29 grudnia.

Przeczytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Szczypielski

Szczepionka jest (w magazynach). Ale i mutant wirusa też jest, Czyli ta szczepionka o du...roztrzaść!

D
Dr.Daria

Ciekawe jakie będą skutki uboczne skoro firmy produkujące zastrzegły że nie biorą odpowiedzialności . Rak ?? Uszkodzenia DNA ?? Będą sie rodzić chore dzieci jak w Czarnobylu ?? Nie dziękuję !!. Nich się inni szczepią !!

P
Porn hub
21 grudnia, 16:21, olek_01:

Zaszczepię się jak tylko pojawią się szczepionki w moim Szpitalu - to jest ważne dla naszej przyszłości

Bardzo słusznie!

Króliczku.

o
olek_01

Zaszczepię się jak tylko pojawią się szczepionki w moim Szpitalu - to jest ważne dla naszej przyszłości

G
Gość

To się czepta tera

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia