Co będzie z Wielkanocą? Niedzielski: Możliwe ogólnopolskie obostrzenia

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Co będzie z Wielkanocą? Niedzielski: Możliwe ogólnopolskie obostrzenia
Co będzie z Wielkanocą? Niedzielski: Możliwe ogólnopolskie obostrzenia Karolina Misztal
Udostępnij:
Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w poniedziałek, że jeśli liczba zakażeń koronawirusem będzie nadal wzrastać, to możliwe będzie wprowadzanie ogólnopolskich obostrzeń. Szef resortu mówił również o bezpieczeństwie szczepionki AstraZeneca oraz przekazał jak wyglądać będą tegoroczne Święta Wielkanocne.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że do dzisiaj wykonano ponad 4,5 miliona szczepień, z czego 2,9 miliona osób zaszczepiono pierwszą dawką, a 1,6 miliona osób - drugą dawką. -Wszystko wskazuje na to, że jutro zaszczepimy trzymilionowego pacjenta pierwszą dawką. Udaje nam się osiągnąć cel dwa tygodnie przed czasem – mówił.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień przypominał, że dziś rozpoczęły się szczepienia osób przewlekle chorych, a oprócz tego trwają zapisy na szczepienia dla osób w wieku 69 lat.

- Namawiamy wszystkich seniorów do zapisów. 18 marca rozpoczynamy zapisy dla osób w wieku 68 i 67 lat, a 22 marca zapisy na terminy szczepień dla osób w wieku 66 i 65. W ostatnim tygodniu marca wznawiamy dla osób powyżej 70 roku życia – wyliczał Dworczyk.

Niedzielski: Możliwe obostrzenia ogólnopolskie

Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził natomiast, że poniedziałkowe wyniki dotyczące liczby zakażeń są bardzo niepokojące. - Blisko 11 tysięcy to bardzo dynamiczny wzrost względem poprzedniego tygodnia, to wzrost rzędu 75 procent. To zdecydowane przyśpieszenie w stosunku do tego, co obserwowaliśmy w ostatnich dniach. Wtedy ta dynamika, ten wzrost spadał – mówił.
Dodał, że resort będzie się uważnie przyglądał, co będzie działo się dalej. - Jeżeli będziemy mieli do czynienia z realnym, dużym przyspieszeniem, to konsekwencją tego będą decyzje, które będziemy podejmowali co do obostrzeń w skali całego kraju – mówił Niedzielski, wskazując, że kolejne województwa, w których sytuacja jest trudna, to województwo kujawsko-pomorskie, ale również województwa pasa południowego: dolnośląskie, śląskie i podkarpackie.

Szef resortu zdrowia przekazał, że „mamy rosnące wskaźniki zajętych łóżek”. - To wywołuje dużą presję na infrastrukturę walczącą z Covidem. Planujemy, żeby w tym tygodniu baza łóżek w systemie covidowym zwiększyła się o cztery tysiące (…) Co do zajętych łóżek, najtrudniejsza sytuacja jest województwie kujawsko-pomorskim i mazowieckim – mówił.

Co z Wielkanocą?

Minister Niedzielski poinformował, że w czwartek rząd podejmie ostateczną decyzję co do tego, jak wyglądać będą tegoroczne Święta Wielkanocne.

- Mamy zbliżający się okres świąt i trudno rozważać, żeby w naszej tradycji święta te odbywały się bez wizyty w kościele – mówił Niedzielski, pytany czy w związku z rosnąca liczba zakażeń w święta zostaną zamknięte kościoły.

Niedzielski o szczepionce AstraZeneca

Szef resortu zdrowia mówił również o bezpieczeństwie szczepionki AstraZeneca – cześć krajów UE wstrzymała jej stosowanie.
Niedzielski zapewnił, że rząd „bardzo dokładnie analizuje sytuację”.

- Przeanalizowaliśmy sytuację w Wielkiej Brytanii, bo jest to kraj, który na skalę masową wykorzystał szczepionkę AstryZeneki. Mamy dowody, że tam akcja szczepienna jest skuteczna – mówił.

Dodał, że w Wielkiej Brytanii podano blisko 10 milionów szczepionek AstraZeneki, a liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) wyniosła mniej więcej 52 tysiące, czyli niecałe pięć promili.

- Gdy popatrzymy na dane z Polski, to tę szczepionkę podaliśmy w 583 tysiącach przypadków i tu odsetek NOP-ów jest jeszcze mniejszy – mówił.

Nowy sposób kwalifikacji na testy

Niedzielski poinformował również, że o kwestii „nowej ścieżki testowania”. - Zdecydowaliśmy się na odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej. Chodzi o samodzielną procedurę kwalifikacji na test w kierunku stwierdzenia koronawirusa – mówił.

Wyjaśnił, że w tym celu trzeba będzie wejść na stronę gov.pl/dom. - W przypadku kwalifikacji na test z pacjentem skontaktuje się konsultant Domowej Opieki Medycznej, aby wystawić zlecenie na test – mówił minister.

Jak czytamy na stronie internetowej rządu, konsultanci pracują codziennie w godzinach od 8.00 do 18.00.
Po wystawieniu zlecenia na test pacjent otrzyma wiadomość SMS o proponowanym miejscu oraz godzinie testu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wisła Kraków opuszcza Ekstraklasę

Wideo

Materiał oryginalny: Co będzie z Wielkanocą? Niedzielski: Możliwe ogólnopolskie obostrzenia - Polska Times

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rafal Szczekocki

Ten szod w PiS jest debjki kos ma przegrodę słowom rzbjom mu laskę o noszenie masczki nop kart a szod ma wjnbane na to zast zwasc z nimosznja mascki na moje ksszom je dusc.

G
Gość

Temat zastępczy dla:

https://www.rmf24.pl/news-komendant-od-konfetti-specjalista-od-bezpieczenstwa-w-lasach,nId,5110305

A
Abadon

żydowska lokomotywa pis

I biegu przyspiesza, i gna coraz prędzej,

I dudni, i stuka, łomoce i pędzi,

A dokąd? A dokąd? A dokąd? Na wprost!

Po torze, po torze, po torze, przez most,

Przez góry, przez tunel, przez pola, przez las,

I spieszy się, spieszy, by zdążyć na czas

Zamyka szpitale, hotele i las,

I spieszy się, spieszy, wieczorem i rano,

by zdążyć kraj zamknąć nim przyjdzie Wielkanoc.

g
gość

Nie ręczę za siebie jeśli napotkam kiedyś na ulicy ten przedmiot utworu Ballada o ścierwojadach

A
Abadon

Kto wziął - szczepionke na covid,juz jest zywym trupem….

P
Polak

Możliwe że będzie Norymberga dla Niedzielskiego i Morawieckiego. Jeszcze nie teraz, jeszcze są w gazie.

G
Gość
15 marca, 17:15, Abadon:

SAMI swoi, czyli swojacy.

OJ,oj.

Co to sie Nam narobilo, po 04.06.1989r.

„STAPIL DUCH i ODNOWIL OBLICZE ZIEMI”.

Dwaj forumowe zajadłe psychole,

Adolf abadon antysemicki zyeb

i ten slawny wyłysiały

Antoni Adam , kasienka , Rafal

i innych setki nicków

amator rowa i spermy Misiejuka

pisobolszewicki aktywista

lokalne bardzo upośledzone trolle

opcja antyspołeczna i federacja zyebów

Jak co dzień do wieczora od rana

walczą o tytuł "Największego Dzbana" .

A
Abadon

SAMI swoi, czyli swojacy.

OJ,oj.

Co to sie Nam narobilo, po 04.06.1989r.

„STAPIL DUCH i ODNOWIL OBLICZE ZIEMI”.

w
www.i.Bialystok.pl

https://propolski.pl/dr-basiukiewicz-przedstawil-narodowa-strategie „Wyrzucić maski z przestrzeni publicznej. Zakończyć restrykcje. Myjemy ręce i wietrzymy”. #LockdownKills #StopKwarantanna. #OtwieraMy Człowiek bez tlenu umiera po 3 minutach, długotrwałe niedotlenienie uszkadza mózg. Dlatego rząd światowy chce, by nawet zdrowi byli chorzy na skutek braku skutecznego leczenia Amantadyną, nieskutecznych szczepionek i przyduszania maskami? Wolę weganizm=wzmacnia orga(ni)zm! Bez uzależnień, chorób, przestępczości: Testy dają w 30-90% fałszywe wyniki: Zamknęli firmy, zabronili oddychać świeżym powietrzem, zamknęli szpitale przed chorymi, skazali na śmierć przewlekle chorych, zabraniają spotkań, zamknęli dzieci, seniorów w domach, zakładają szmaty na twarz generując choroby i hamując rozwój mózgu. Reset: po bankructwie firm ludzie na zasiłkach, nie będzie własności prywatnej, obywatel będzie własnością państwa, nie będzie rodziny, o dzieciach decydować ma państwo. „Koniec pandemii” nastąpi 31 marca 2025 r. po wdrożeniu nowego niewolniczego systemu zgodnie z opisanym planem: https://www.facebook.com/federacja.zielonych.9/posts/109175337798327?__cft__[0]=AZWelg6hHwKA8v051PSy8BHS3o7H4feUxh5_fxljOLalsJlaZNm02lWb-p_2sTRyoF3UfPikf5NXpC9wBXU5GGhv_wQRY_q2FK2np0QKiEpD3sOLyAsBkPSNUlx9aJQCJOhkilxkUWVqLSgNesm4G2aL

A
Abadon

Każdy, kto ma trochę rozumu doskonale wie, że coś tu śmierdzi z pandemią.

Ale bierne zachowanie całych społeczeństw jest naprawdę szokujące.

Dodaj ogłoszenie