Spis treści
Jak przenosi się wścieklizna? Objawy nawet po roku
Wścieklizna to choroba wywołana przez wirus RABV, który jest przenoszony poprzez ślinę chorego zwierzęcia w wyniku ugryzienia albo oślinienia uszkodzonej skóry bądź błon śluzowych. Przenoszą go nie tylko dzikie zwierzęta takie, jak lisy, kuny, łasice, jenoty czy nietoperze, ale też zwierzęta domowe – psy i koty.
– Wścieklizna u ludzi to choroba śmiertelna w stu procentach. Wirus powoduje zapalenie mózgu i rdzenia, doprowadzając do zgonu – mówi lubelska konsultant ds. chorób zakaźnych dr n. med. Grażyna Semczuk. – Okres inkubacji wirusa wynosi najczęściej 3-8 tygodni, bywa, że nawet do roku. Jest więc czas na wstrzymanie się ze szczepieniem do momentu potwierdzenia wścieklizny u zwierzęcia.
Objawy wścieklizny u ludzi to obrzmienie skóry wokół miejsca ugryzienia, a także bóle głowy, gorączka, nudności, niepokój i podniecenie, a także charakterystyczny wstręt do wody i światła czy ślinotok.
Aby zapobiegać zakażeniom, należy podchodzić rozsądnie do zwierząt i tego samego uczyć dzieci. Szczególnie niewskazane jest podbieganie do nieznanych psów i kotów i ich głaskanie.
Domowi pupile mogą przenosić groźne choroby. Jak można się przed nimi chronić?
Toksoplazmoza, wścieklizna i tasiemczyca to tylko niektóre z chorób, którymi możemy zarazić się od naszych czworonogów. Na szczególnie ciężki przebieg większości chorób odzwierzęcych narażone są kobie...
Przypadki wścieklizny w Polsce
Jak wynika z danych NIZP PZH-PIB, każdego roku w Polsce odnotowywane jest 8-10 tys. przypadków pogryzienia ludzi przez zwierzęta podejrzane o wściekliznę albo kontaktu z ich śliną. Jeśli chodzi o stwierdzone zachorowania zwierząt, zdaniem dr Semczuk sytuacja zmieniła się na gorsze 2021 r. Odnotowano wtedy aż 110 przypadków zachorowań u zwierząt. Były to głównie koty i psy w województwie mazowieckim.
– Odnoszę wrażenie, że zapomnieliśmy o tej chorobie, a zagrożenie cały czas jest realne – ostrzega specjalistka chorób zakaźnych. – Tym bardziej, że są to tylko zgłoszone przypadki przez ludzi, ale skala jest z pewnością większa. To wierzchołek góry lodowej.
Na szczęście dzięki prowadzonej profilaktyce ostatni śmiertelny przypadek wścieklizny u człowieka w Polsce miał miejsce w 2002 r. Natomiast w krajach Unii Europejskiej zostały stwierdzone cztery zgony w 2020 r. Pacjenci zarazili się wirusem w krajach azjatyckich i afrykańskich, gdzie przypadków wścieklizny jest najwięcej.
Rocznie na świecie na wściekliznę umiera ok. 55 tysięcy osób. Choroba stanowi zagrożenie w państwach takich, jak Indie, Tajlandia, Wietnam, Chiny, Kenia, Tanzania, Zanzibar, a także Brazylia.
– W tych miejscach istnieje realne zagrożenie bezpośredniego kontaktu z zakażonym zwierzęciem. Wyjeżdżając w podróż do tych krajów, warto pomyśleć o profilaktyce przedekspozycyjnej, czyli szczepieniach przeciwko wściekliźnie – przypomina ekspertka.
Osoby, u których stosuje się szczepienia profilaktyczne, to te mające kontakt ze zwierzętami z powodów zawodowych tacy, jak leśnicy, weterynarze, zootechnicy czy przyrodnicy. To grypy szczególnie narażone także na inne wirusy i bakterie.
Jest się czego bać. Liczba zakażeń wzrosła niemal o 20 proc., a to nie koniec sezonu
Liczba chorych na boreliozę szybko rośnie. Mamy prawie o 20 proc. więcej zakażeń niż rok wcześniej. Również kleszczowe zapalenie mózgu to powód do niepokoju. Statystyki mówią same za siebie, a my podp...
Co robić w przypadku pogryzienia z podejrzeniem wścieklizny?
W przypadku narażenia na kontakt ze zwierzęciem podejrzanym o wściekliznę trzeba jak najszybciej przemyć dokładnie ranę wodą. Następnie należy zgłosić się do poradni lub placówki z oddziałem chorób zakaźnych. W tych miejscach można wykonać szczepienia poekspozycyjne przeciwko wściekliźnie, bo kwalifikują do nich tylko lekarze zakaźnicy.
Niestety, osoby z objawami wścieklizny mogą trafiać do oddziałów neurologicznych lub psychiatrycznych, dlatego ważne jest zgłoszenie faktu bycia pogryzionym. Diagnozowanie w kierunku wścieklizny jest bowiem utrudnione, bo materiałem do wiarygodnego badania jest mózg i można wykonać je tylko pośmiertnie.
[cyt]– Jeśli w wywiadzie nie wyjdzie na jaw, że pacjent został pokąsany przez zwierzę, to najczęściej jest traktowany jako pacjent z zapaleniem mózgu o nieznanej przyczynie – wyjaśnia dr Semczuk.[cyt]
Jak przypomina specjalistka, powinniśmy zachować bezpieczny dystans wobec zwierząt, a właściciele czworonogów muszą zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa. To nie tylko obowiązkowe szczepienia zwierząt przeciwko wściekliźnie, ale też trzymanie psów na smyczy czy zakładanie kagańca.
Choroba, którą możesz się zarazić od zwierząt. Jest podstępna i śmiertelna!
Ta odzwierzęca choroba wirusowa jest w śmiertelna, ale praktycznie w 100 proc. przypadków można jej zapobiegać poprzez szczepienia. A do podejrzeń wścieklizny po pogryzieniu przez dzikie lub domowe zw...
Źródło:
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Naukowcy nie dowierzają. Delfiny uzależnione od najgroźniejszych narkotyków
- Oto najlepsze cięte riposty nauczycieli. Zgasiły niejednego ucznia!
- Szaleniec wjechał mazdą do salonu, bo dealer nie chciał zwrotu auta - WIDEO
- Awantura podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej. Macierewicz kontra protestujący