Widzisz to? To mogą być objawy demencji. Zauważysz je nawet 12 lat przed postawieniem diagnozy

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Objawy demencji mogą pojawić się w oczach nawet 12 lat przed postawieniem diagnozy przez lekarza.
Objawy demencji mogą pojawić się w oczach nawet 12 lat przed postawieniem diagnozy przez lekarza. freepik
Oczy są zwierciadłem duszy, ale mogą też wiele powiedzieć o stanie twojego zdrowia. Problemy z oczami mogą być jedną z najwcześniejszych oznak rozwijającej się demencji. Badania pokazują, że problemy ze wzrokiem mogą przewidzieć demencję na 12 lat przed jej zdiagnozowaniem. Co widzi osoba chora na demencję? Zwróć uwagę na te objawy.

Spis treści

Jak demencja wpływa na wzrok?

Demencja, czyli inaczej otępienie, to termin, który opisuje różne choroby mózgu. Ich wspólną cechą jest utratą funkcji poznawczych. Obecnie na demencję cierpi ponad 47 mln ludzi na całym świecie, z czego ok. 9 mln w Europie. W Polsce na demencję choruje ok. 400 tys. osób. Demencja zapewne głównie kojarzy ci się z utratą pamięci, trudnościami w myśleniu i zmianami w zachowaniu, jednak jej objawy możesz zaobserwować znacznie wcześniej w… oczach.

Objawy demencji mogą pojawić się w oczach nawet 12 lat przed postawieniem diagnozy przez lekarza.
Objawy demencji mogą pojawić się w oczach nawet 12 lat przed postawieniem diagnozy przez lekarza. freepik

Badanie naukowców z Uniwersytetu Loughborough wykazało, że problemy ze wzrokiem mogą sygnalizować rozwój demencji nawet 12 lat przed postawieniem diagnozy przez lekarza. Wiąże się to ze zmianami w mózgu, które w pierwszej kolejności mogą pojawić się w obszarach odpowiedzialnymi za pamięć.

– Niektórzy uważają, że wizyta u okulisty jest konieczna tylko wtedy, gdy masz chorobę oczu lub potrzebujesz korekcji wzroku – mówi The Express dr Jørn Slot Jørgensen, okulista w Laser Eye Clinic London. – Jest to jednak powszechne błędne przekonanie, które dotyczy również sytuacji medycznych w ogóle. W rzeczywistości okulista może być pierwszym lekarzem, który zdiagnozuje stan chorobowy, ponieważ początkowe objawy mogą pojawić się w oku – wyjaśnia.

Co widzi osoba chora na demencję?

Osoba, u której rozwija się demencja, może zauważyć pewne nieprawidłowości w widzeniu. Lepiej ich nie lekceważyć i zgłosić się do okulisty. Jak widzi osoba z demencją?

Jeżeli rozwija się otępienie, to może się ono objawiać na kilka sposobów:

  • Trudności z czytaniem lub pisaniem – demencja może prowadzić do problemów z czytaniem ze zrozumieniem, spójnym pisaniem lub rozumieniem symboli i liczb.

  • Zmiany w widzeniu – osoby z demencją mogą doświadczać trudności z percepcją wzrokową, w tym z oceną odległości lub identyfikacją kolorów i kontrastów.

  • Upośledzona pamięć wzrokowa – przypominanie sobie twarzy, miejsc lub przedmiotów może być trudne dla osób z demencją.

  • Halucynacje wzrokowe – niektóre osoby z demencją mogą doświadczać halucynacji wzrokowych (czyli widzieć rzeczy, których nie ma).

Choć zmiany w widzeniu mogą być pierwszymi znakami ostrzegawczymi, to często pozostają niezauważone przez długi czas. Dr Jørgensen podkreśla, że początek tych objawów może się też różnić w zależności od osoby.

– W niektórych przypadkach objawy te mogą być subtelne i mogą nie być natychmiast rozpoznawalne. Jednak w innych przypadkach mogą stać się na tyle zauważalne, by skłonić do dalszych badań – mówi okulista.

Jeżeli zauważysz jakiekolwiek zmiany lub problemy ze wzrokiem, zgłoś się do lekarza. Pamiętaj też o regularnych badaniach wzroku.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia