Choć część krajów cieszy się jeszcze malejącą z dnia na dzień liczbą nowych zakażeń koronawirusem, w większości tendencja jest już odwrotna. Wszystko przez wariant Delta, czyli indyjską mutację koronawirusa.
Ze znacznym wzrostem zakażeń spowodowanym wariantem Delta, zmagają się już m.in.:
- Wielka Brytania,
- Portugalia,
- Cypr,
- Rosja,
- Izrael.
W Wielkiej Brytanii indyjska mutacja koronawirusa jest już odpowiedzialna za ponad 90 proc. nowych zakażeń.
Sytuacja jest rozwojowa: pewne rzeczy w związku z wariantem Delta już wiadomo, inne pozostają na razie w sferze domysłów.
Wariant Delta w Polsce
Wariant Delta dotarł już też do Polski. W związku z tym, a przede wszystkim z sytuacją epidemiczną na świecie, 29 czerwca odbyło się w Kancelarii Premiera spotkanie specjalnego zespołu.
W sprawie indyjskiego wariantu koronawirusa swoje stanowisko opublikował też zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN. Eksperci zwrócili uwagę na to, że obecna dobra sytuacja nie powinna uśpić naszej czujności, ponieważ wariant Delta stanowi realne zagrożenie. Naukowcy zaapelowali także o przestrzeganie zasad, dzięki którym można ograniczyć transmisję wirusa i zminimalizować ryzyko dotkliwej czwartej fali pandemii.
Oto zasady bezpieczeństwa rekomendowane przez PAN:
1. Na spotkania w dużych grupach umawiajmy się na zewnątrz. Unikajmy zamkniętych pomieszczeń i tłoku.
2. Wstrzymajmy się z uczestnictwem i organizacją spotkań do momentu aż wszyscy ich uczestnicy przejdą pełny cykl szczepienia. (...)
3. Pamiętajmy o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Nośmy maseczki w obecności osób niezaszczepionych lub jeśli nie mamy pewności, że wszyscy wkoło są zaszczepieni np. w sklepie, w pracy, czy w czasie nabożeństwa.
4. Zadbajmy tego lata o pełne zaszczepienie siebie i swoich najbliższych. (...) Aby powstrzymać transmisję wariantu Delta i uniknąć ponownego lockdownu, szczepienia dzieci i młodzieży powinny się odbyć przed powrotem uczniów do szkół. (...)
5. Odpocznijmy i zadbajmy o swoje zdrowie psychiczne. Dobra kondycja i odporność psychiczna pozwolą skuteczniej poradzić sobie z czwartą falą pandemii.
6. Z rozwagą wybierajmy kierunki wakacyjnych podróży, omijając miejsca, w których zaczęła rosnąć liczba zakażonych (aby uniknąć kłopotów z powrotem do domu), a przede wszystkim miejsca występowania wariantów wirusa o podwyższonej zakaźności. Na duże odległości wirus podróżuje wewnątrz naszych organizmów – nie ułatwiajmy mu przyjazdu do Polski.
7. W razie nawet niewielkich objawów jak najszybciej zgłaszajmy się na badania. Obecną dobrą sytuację epidemiologiczną można utrzymać poprzez testowanie, izolację chorych i kwarantannę niezaszczepionych osób z kontaktu. (...)
Źródła: ECDC, PAN, TVN24, Money.pl, Fakt