Kilka szczepionek na raz? Eksperci zapewniają, że podczas jednej wizyty można przyjąć kilka preparatów. To „bezpieczne i skuteczne”

Monika Góralska
Wideo
od 7 lat
– Podawanie osobom dorosłym kilku szczepionek podczas jednej wizyty, np. przeciwko grypie oraz COVID-19, jest bezpieczne i skuteczne – zapewniają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.

Spis treści

Podczas jednej wizyty można podawać kilka szczepionek

Rozpoczęły się szczepienia przeciwko grypie w sezonie 2024/2025. Dostępne są już preparaty dopasowane do szczepów wirusa grypy, jakie najprawdopodobniej będą dominować jesienią i zimą. Jednocześnie specjaliści zachęcają do szczepień dawką przypominająca przeciwko COVID-19, również dostosowaną do obecnie dominujących wariantów wirusa SARS-CoV-2 (są to kolejne podwarianty Omikrona).

Lekarz wstrzykuje dawkę szczepionki mężczyźnie
Eksperci zapewniają, że podczas jednej wizyty możesz przyjąć kilka szczepionek równocześnie takich jak szczepionka na grypę, COVID-19, RSV, krztusiec czy pneumokoki. freepik.com

Szczepienia te można bezpiecznie i skutecznie przyjąć jednocześnie, co ułatwia oraz przyśpiesza zaszczepienie się przeciwko grypie i COVID-19, jak też innym zakażeniom, takim jak wirus RSV układu oddechowego, krztusiec lub pneumokoki.

– Liczne rekomendacje krajowe i międzynarodowe jednoznacznie wskazują, że podawanie kilku szczepionek na jednej wizycie jest bezpieczne i skuteczne – zapewniają w informacji przekazanej PAP eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.

Podkreślają, że jednoczesne podanie tych preparatów jest korzystniejsze dla pacjenta niż opóźnienie realizacji programu szczepień.

– Podanie kilku szczepionek podczas jednej wizyty zwiększa szansę na terminowe zaszczepienie pacjenta przeciwko tym wszystkim chorobom, przeciwko którym powinien zostać zaszczepiony, co ma szczególne znaczenie w profilaktyce zakażeń układu oddechowego w populacji dorosłych – zaznacza prof. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na WUM.

Należy jedynie przestrzegać pewnych reguł podczas jednoczesnego podawania różnych szczepionek. Przede wszystkim powinny być one wstrzykiwane oddzielnie i w różne miejsca na kończynach.

– Jeśli pacjent otrzymuje dwie szczepionki, np. przeciw grypie i pneumokokom, jedną należy podać w lewe ramię, a drugą w prawe. Jeśli konieczne jest podanie więcej niż jednego wstrzyknięcia w jedną kończynę, odległość między dwoma wstrzyknięciami powinna wynosić minimum około 3 cm, tak by zminimalizować ryzyko nakładania się odczynów miejscowych – zalecają eksperci OPZChI.

Kilkoma preparatami ochronnymi mogą być też szczepione kobiety w ciąży.

– Szczepienia ciężarnych w trzecim trymestrze ciąży przeciwko tężcowi, błonicy i krztuścowi można przeprowadzić równocześnie z innymi szczepieniami, w tym przeciw COVID-19 i grypie – twierdzą specjaliści.

Silniejsze szczepionki dla osób powyżej 60. roku życia to lepsza ochrona przed grypą i jej powikłaniami

W tym sezonie dla osób starszych 65 plus w profilaktyce grypy eksperci rekomendują również przyjmowanie szczepionki wysokodawkowej. Taki preparat, o czterokrotnie większej dawce antygenów w porównaniu do szczepionki standardowej, jest po raz pierwszy dostępny w naszym kraju. Badania naukowe wykazały, że wywołuje on silniejszą odpowiedź immunologiczną u pacjentów w wieku co najmniej 60 lat. To bardzo ważne, gdyż osoby starsze gorzej reagują na szczepienie i są bardziej narażone na zakażenie grypą oraz jej powikłania.

Według przewodniczącego Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych prof. Adama Antczaka wśród osób zaszczepionych takim preparatem jest o 25 proc. mniej przypadków zachorowania na grypę.

– A co najważniejsze, to redukcja ciężkiego przebiegu grypy, przede wszystkim zapalenia płuc – wynosi aż 64 proc. – zwraca uwagę ekspert.

Grypa może prowadzić do zapalenia płuc, mięśnia sercowego i zawału

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zapewnia, że szczepienia ochronne są jedną z najbardziej efektywnych procedur medycznych. Szacuje się, że każdego roku zapobiegają 2-3 mln zgonów z powodu chorób zakaźnych na świecie, a można by uniknąć kolejnych 1,5 mln zgonów, gdyby wyższy był wskaźnik wyszczepialności.

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych ostrzegają, że najczęstsze powikłania pogrypowe to zapalenie płuc i oskrzeli oraz zapalenie mięśnia sercowego. Osoby starsze zaliczają się też do grupy podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu choroby.

– U osób powyżej 65. roku życia znacznie wzrasta ryzyko powikłań grypy wymagających hospitalizacji. Grypa może prowadzić do uszkodzeń i upośledzenia funkcji wielu układów oraz narządów i o 74 proc. zwiększa ryzyko powikłań diabetologicznych (nieprawidłowe wartości glikemii), 8-krotnie zwiększa ryzyko zapalenia płuc lub udaru mózgu, 10-krotnie zwiększa ryzyko zawału serca – przypominają eksperci OPZChI.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia